Zgłosuj na książki roku 2017

Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1976

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1976
978-83-89607-57-7
historia
magdad

Kolejny (dziesiąty) tom serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne zawiera 417 dokumentów ilustrujących działania polskiej dyplomacji w 1976 r. W pierwszej połowie roku polscy politycy i dyplomaci najwięcej uwagi poświęcali stosunkom z RFN. Po długotrwałych rokowaniach ratyfikowano umowę rentową (uzgodnioną w Helsinkach w 1975 r.). W RFN złożyli wizyty minister spraw zagranicznych Stefan...

W pierwszej połowie roku polscy politycy i dyplomaci najwięcej uwagi poświęcali stosunkom z RFN. Po długotrwałych rokowaniach ratyfikowano umowę rentową (uzgodnioną w Helsinkach w 1975 r.). W RFN złożyli wizyty minister spraw zagranicznych Stefan Olszowski i I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, podpisano także wiele umów gospodarczych.

Na kształt polskiej polityki zagranicznej w drugiej połowie roku w istotny sposób wpłynęły wydarzenia wewnętrzne. Protesty robotnicze w Radomiu, Ursusie i Płocku sprawiły, iż głównym zadaniem MSZ było przeciwdziałanie międzynarodowym konsekwencjom „wydarzeń czerwcowych”.

W stosunkach bilateralnych z krajami socjalistycznymi za ważne należy uznać wizytę polskiej delegacji partyjno-rządowej w ZSRR i wizytę Edwarda Gierka w Rumunii. W stosunkach z krajami zachodnimi na uwagę zasługują wizyty premiera Piotra Jaroszewicza we Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii oraz wizyty ministra Olszowskiego we Francji, Danii i Kanadzie.

Interesującym elementem polskiej polityki zagranicznej były również próby ułożenia stosunków z Chinami po śmierci Zhou-Enlaia i Mao Zedonga.

W stosunkach multilateralnych wiele uwagi poświęcono przygotowaniom do spotkania przeglądowego KBWE, próbom unormowania współpracy EWG–RWPG, a także reakcjom na kryzys libański i konflikt w Angoli.

Podstawę źródłową tomu stanowią materiały Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komitetu Centralnego PZPR, uzupełnieniem tomu są dokumenty wytworzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zdecydowana większość dokumentów umieszczonych w tomie to materiały tajne, dotychczas niepublikowane. Tom zawiera również indeks osobowy i rozbudowany indeks rzeczowy, a informacje o strukturze i funkcjonowaniu MSZ zawarto we wstępie i aneksie nr III. Ponadto aneks nr II zawiera wykaz ważniejszych bilateralnych umów międzynarodowych zawartych przez Polskę w 1976 r. oraz wykaz umów multilateralnych ratyfikowanych przez Radę Państwa w 1976 r.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM