Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1974

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1974
978-83-89607-23-2
historia
magdad

Kolejny tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne ilustruje polską politykę zagraniczną w 1974 r. W tomie zamieszczono 254 dokumenty przechowywane w Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych i w Archiwum Akt Nowych. W 1974 r. dyplomacja polska najwięcej uwagi poświęcała stosunkom z RFN – trwały rokowania gospodarcze, prowadzono negocjacje dotyczące odszkodowań i akcji łączenia...

W 1974 r. dyplomacja polska najwięcej uwagi poświęcała stosunkom z RFN – trwały rokowania gospodarcze, prowadzono negocjacje dotyczące odszkodowań i akcji łączenia rodzin; przygotowywano (zrealizowaną dopiero w 1976 r.) wizytę Edwarda Gierka.

Do ważnego wydarzenia doszło w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi – w październiku odbyła się wizyta I sekretarza KC PZPR w USA połączona z wystąpieniem na forum ONZ (w trakcie wizyty podpisano szereg umów gospodarczych). W kontaktach Polski z Europą Zachodnią za ważną należy uznać wizytę ministra spraw zagranicznych Stefana Olszowskiego w Wielkiej Brytanii.

Wiele uwagi polska dyplomacja poświęciła także sprawie obchodów XXX-lecia PRL; w stosunkach z ZSRR za ważne należy uznać wizyty Leonida Breżniewa i Andrieja Gromyki w Polsce.

W kontaktach wielostronnych uwagę zwracają przygotowania do Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz działania związane z kryzysem energetycznym i zwołaniem specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświeconej problemom surowcowym.

Prawie wszystkie zamieszczone w tomie archiwalia to materiały dotychczas niepublikowane, opatrzone klauzulą „tajne” lub „tajne specjalnego znaczenia”. Przedstawione dokumenty zostały ułożone w porządku chronologicznym. Tom zawiera indeks osobowy oraz rozbudowany indeks rzeczowy. W aneksach przedstawiona została struktura MSZ w 1974 r., wykaz umów multilateralnych ratyfikowanych przez Radę Państwa oraz wykaz ważniejszych międzynarodowych umów bilateralnych zawartych przez PRL w tym roku.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM