Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1972

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
838960700x
historia
magdad

Inaugurujący serię wydawniczą Polskie Dokumenty Dyplomatyczne tom 1972 zawiera 240 dokumentów, dotyczących polskiej polityki zagranicznej w 1972 roku. Dokumenty te zostały wytworzone przez polskie organy władzy (głównie Ministerstwo Spraw Zagranicznych), instytucje publiczne, prasę, partie polityczne lub inne organizacje społeczne. Kwerenda objęła akta z 1972 r. przechowywane w Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Archiwum Akt Nowych. Podobnie jak w wypadku większości zagranicznych wydawnictw dyplomatycznych kwerenda nie objęła materiałów wytworzonych przez wywiady cywilny i wojskowy.

Tom 1972 udostępnia źródła dotychczas niepublikowane, większość z nich to dokumenty o charakterze tajnym; nie zawiera natomiast oficjalnych dokumentów polityki zagranicznej PRL z 1972 r.: umów, komunikatów, konwencji, deklaracji, oświadczeń. Informację o ważniejszych umowach bilateralnych zawiera aneks nr 3. Tom zawiera także indeksy osobowy i rzeczowy, a także uproszczony schemat przedstawiający strukturę Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 1972 r.

Przedstawione dokumenty zostały ułożone w porządku chronologicznym. Jednym z kryteriów ich wyboru do druku była zasada proporcjonalności i ilustracji: mimo, że akt dotyczących Czechosłowacji czy NRD jest w archiwach wielokrotnie więcej niż dotyczących na przykład Australii czy Iraku, uwzględniono także kraje mniej ważne w polskiej polityce zagranicznej, zamieszczając choćby po jednym związanym z nimi dokumencie.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM