Zgłosuj na książki roku 2017

Uwarzałem że

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fabryka Faktu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
literatura faktu
mts

Trzeba mieć duży talent, by cokolwiek zbudować na zgliszczach. Ziemkiewicz bardzo prywatny, jakiego nie było w żadnej z dotychczasowych książek. Po raz pierwszy w swoich tekstach odwołuje się do tak różnorodnych tematów aktualnych oraz wydarzeń niepolitycznych − literatury, obyczajów, światka celebryckiego. To nie jest typowa publicystyka. To wybór przepracowanych i połączonych autorskim...

Trzeba mieć duży talent, by cokolwiek zbudować na zgliszczach.

Ziemkiewicz bardzo prywatny, jakiego nie było w żadnej z dotychczasowych książek. Po raz pierwszy w swoich tekstach odwołuje się do tak różnorodnych tematów aktualnych oraz wydarzeń niepolitycznych − literatury, obyczajów, światka celebryckiego. To nie jest typowa publicystyka. To wybór przepracowanych i połączonych autorskim zamysłem felietonów.

Książka diagnozuje problem ‚predatory state” i całej otoczki wokół państwa kolonialnego ale też udowadnia przekornie, że wszyscy Polacy są ze wsi – zwłaszcza ci z dużych miast. Kiedy od święta wracają do siebie, to miasta pustoszeją, a w pociągach i na drogach robi się tłok. W mediach rządzi wiocha, oszołomstwo i obciach. Celebryci nie znają historii, są cyniczni, sprzedajni i mimo wszystko cała ta prostytucja jest jednak dla większości glamour.

Rafał A. Ziemkiewicz dowodzi, iż wszystko, od załatania dziury w drodze, po budowę stadionu narodowego z jego felernym dachem i jeszcze bardziej felerną murawą, od zmiany rozkładu jazdy po próbę wprowadzenia nowoczesnych dowodów osobistych z czipem albo systemu rejestracji świadczeń medycznych staje się najpierw powodem niewyobrażalnej mobilizacji i nadęcia, potem okazją do zmasowanej propagandy sukcesu, a na końcu zawstydzającą katastrofą.

Są emocje. Jest cięty język i siła spostrzeżeń.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2013

źródło okładki: http://www.fabrykaslow.com.pl/

bewelka86 | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Trudno mi ocenić tę pozycję na tle innych książek tego Autora, bo to dopiero moja pierwsza z nim styczność. Co więcej, nie czytałam żadnego z jego artykułów w "Uważam Rze" ani w żadnej innej gazecie czy portalu...

Na początku dość sceptycznie podeszłam zarówno do książki jak i do samego Ziemkiewicza, ale w miarę jak czytałam kolejne rozdziały (czy raczej artykuły) moje nastawienie stopniowo ulegało zmianie.
Nie twierdzę, że nagle zapałałam wielką sympatią do pana Rafała i zmieniłam swoje poglądy o 180 stopni, ale jego spostrzeżenia i uwagi dają do myślenia.
Oczywiście pewne tematy powtarzają się praktycznie w kółko (Michnik, Wałęsa, Smoleńsk), ale jeśli się pisze o polityce, to chyba to jest nieuniknione...
Zdecydowanie są w tej kompilacji felietony ciekawsze i mniej ciekawe (aby nie powiedzieć nudne czy wtórne), jednak książce jako całości wystawiam ocenę 6/10, bo artykuły w niej zawarte zwróciły moją uwagę na wiele rzeczy, które właściwie były mi już trochę obojętne.

BookReader | 2016-02-15

Co mogę powiedzieć? Niesamowicie inteligentny, bystry człowiek, który potrafi świetnie skomentować otaczającą nas rzeczywistość. W bardzo wielu sprawach po prostu ciężko odmówić mu racji. Jest to opasły zbiór felietonów z różnych gazet, w których pracował. Pozycja, którą chętnie sobie dawkowałem po troszkę, a jednocześnie ciężko było mi się oderwać od lektury. Stali czytelnicy Rafała Ziemkiewicza wiedzą, czego się spodziewać i zaskoczeni nie będą. Warto jednak mieć tę książkę, ponieważ nie wszystkie teksty są łatwo dostępne.

naparstnik | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Uważam rze nie.

Pisząc moją recenzję poprzedniej książki Ziemkiewicza "Myśli nowoczesnego endeka", wyraziłem na końcu chęć sięgnięcia po inne jego publikacje. Po przeczytaniu "Uwarzałem że" muszę się jednak od tego odżegnać (sarkazm zamierzony).

We wstępie autor pisze, że zbiór felietonów jest starannie wyselekcjonowany i nigdy treści te nie były zamieszczone w jego poprzednich książkach. Zapomniał jednak wspomnieć, że kilka z nich zostało już, słowo w słowo, wplecionych do "Myśli nowoczesnego endeka". Nawet jednak gdyby tak nie było, to i tak czytelnik odniósłby wrażenie, że już to gdzieś widział. Na tym właśnie polega problem - Ziemkiewicz pisze w kółko, wtem i nazad to samo. Jego zapiekłość i niezdrowa fascynacja Michnikiem niczym nie różni się od ataków Leppera na Balcerowicza, a wręcz byłyby dobrą podstawą do analizy psychologicznej (czy nawet psychopatologicznej). Nie ma chyba jednej strony w "Uwarzam..." na której Michnik, michnikowszczyzna czy Gazeta Wyborcza nie byłaby...

Paweł | 2013-11-10
Przeczytana: 11 września 2013

Mam mieszane uczucia co do niektórych felietonów które wydały mi sie nudne i bez jakiejkolwiek logiki, pewnie zaraz pojawi sie tysiąc osób których rozgniewa to co napisze no ale trudno.
Zaczynając książkę dostrzegłem wiele wartościowych tekstów, które powinien przeczytać każdy który żyje w Polsce by zobaczył kto rządzi państwem i kto nim rządził, jak państwo jest okradane przez złodziei którzy nie mają odwagi nawet przynać sie do popełnionego czynu i dalej przedstawiają wizje sprawiedliwych, uczciwych, mądrych ludzi. Lecz czytając dalej ksiązka zaczęła mi sie nudzić, problemy przedstawiane powtarzały sie notorycznie co zniechęciło mnie do czytania.
Jednak ksiązka zawiera w sobie dużo mądrego przekazu, głównie jakie mamy społeczeństwo w polsce i jak jesteśmy okradani na każdym kroku przez typowe "polactwo" .

Karo | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Trudno jest mi ocenić książkę; z jednej strony felietony oceniłabym bardzo wysoko, z drugiej nie mogę oprzeć się wrażeniu wciskania tych samych treści, co w Uważam Rze. Jako, że Uważam Rze czytałam od "dechy do dechy" od pierwszego numeru, niektóre felietony pamiętałam, inne, warto było sobie przypomnieć. Tak więc mam mieszane uczucia - to, co raz zostało napisane, sprzedać po raz drugi; z drugiej strony skompresowane treści w jednym miejscu, do których można co jakiś czas wracać, albo komuś, kto Uważam Rze nie czytał, podarować...

bo warto taką wiedzą się dzielić. bo warto wiedzieć. bo tylko dzięki świadomości można coś zmienić. A póki co bierność i bylejakość.

eRKa | 2013-10-16
Przeczytana: wrzesień 2013

Tak sobie myślę, że krajem powinni rządzić najwyższej klasy menedżerowie, biegli w ekonomii i stosunkach międzynarodowych. Czemu bowiem mają służyć partyjne podziały? Nie znam się na polityce, więc pozwolę sobie na stwierdzenie, że w rządzeniu należy być zarówno demokratą, endekiem, konserwatystą, liberałem, socjalistą, czy republikaninem, by skutecznie dbać o interes narodowy.

Kolejna lektura pana Ziemkiewicza, w której powtarza się i w dodatku idzie na łatwiznę wydając zbiór felietonów w formie książki. Mimo to, warto czytać, chociaż momentami autor przeczy sobie. Z jednej strony przedstawia "Banalność holocaustu, czyli przeciwko szaleństwu licytacji krzywd", a zaraz później w "Niechcianej pamięci" podkreśla, że "nie można relatywizować zbrodniczego dorobku ukraińskiego nacjonalizmu z krzywdami, których mniejszości narodowe doznawały w II RP" i jednocześnie sam parafrazuje sentencję, że "kto zabija jedno życie, ten zabija cały świat". Ale rozumiem tę niekonsekwencję wywodu, na...

baggio1 | 2014-02-04
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Lubię czytać teksty R.A. Ziemkiewicza gdyż uważam że jest on jednym z lepszych dziennikarzy prawicowych. W wielu punktach mam poglądy zbliżone do autora a niektóre felietony jeszcze bardziej te tezy u mnie w głowie ugruntowują. Jednakże co innego przeczytać kilka tekstów w tygodniu czy w miesiącu a co innego całą książkę w 3 dni. Człowiekowi potem pan Tusk i pan Michnik śnią się po nocach a to już jest koszmar.
Co za dużo to nie zdrowo. A przede wszystkim nudno. Polactwo czy Michnikowszczyzne czytało mi się dużo sprawniej i nie miałem po tym nie proszonych gości w snach. Jako że moje poglądy skaczą zlewa na prawo czasem lądując w centrum. Marzy mi się takie połączenie artykułów pana Ziemkiewicza z jakimś lewicowym jego odpowiednikiem a jeszcze lepiej zagorzałym przeciwnikiem a tych pewnie nie brakuje. Przydała by się też edycja tekstu przypisy sprawdzające wszystkie podawane dana odwołania itp. Spojrzenie na problemy Polski tylko z jednej strony nigdy nie da mi odpowiedzi...

Bart | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Ot, zwykła bieżączka czołowego pisowskiego propagandysty, raz już zapłacona, ale opakowana i sprzedana ponownie.

Ziemkiewiczów jest kilku. Ziemkiewicz w książkach publicystycznych myśli, w gazetowych połajankach pisanych na doraźne zapotrzebowanie pisowskiej propagandy Ziemkiewicz tylko wali. A kiedy pracujemy pałą, na pracę mózgiem pozostaje już niewiele miejsca. I to niestety bardzo widać.

Minął dopiero rok rządów partii, którą tak żarliwie swoim piórem wspierał, a już te teksty budzą niejednokrotnie uśmiech politowania. Ziemkiewicz ciska gromy na nepotyzm rządów PO-PSL? Uśmiech. Szczerzy zęby na tych, co zarzucają PiS-owi dążenia autorytarne? Śmiech. Zarzuca rządom PO niekompetencję i nieodpowiedzialność? Śmiech przez łzy.

Coś czuję, że za rok-dwa sam Rafał A. będzie starał się to nieszczęsne dziełko schować jak najgłębiej pod korcem.

Olaf | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Jako, że Od pierwszego do ostatniego Urz kupiłem i przeczytałem od dechy do dechy(ostatniego ze starą pakietą), a Plus i minus czytałem również łącznie z Subotnikiem, po zaznajomieniu się ze spisem treści stwierdzam - przeczytałem. Tylko, że nie wiem po co ta książka właściwie została wydana. Oczywiście ktoś zaraz znajdzie mi 189 argumentów i rzuci nimi we mnie, tak, że się nie pozbieram. Niech i tak będzie, ale ze względu na szykany, jakie przez swoje sympatie w związku z tym czasopismem przeszedłem zarówno od członków rodziny i nie tylko, wydaje mi się, że mogę powiedzieć co myślę. Twierdzę, że nie trzymają się panowie założeń brzytwy Okhama, że mnożą te (literackie) byty, właściwie bez potrzeby. Tak myślę, ale z drugiej strony, może być, tak, że to co mówię jest owocem zazdrości wobec wszystkich studentów i doktorantów dziennikarstwa, którzy mają taki materiał, na pracę doktorską, czy magisterską, że ciarki mi aż po plecach przeszły. Uważam Rze było burzą, która szybko minęła....

Kacper | 2016-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Jeżeli ktoś lubi charakterystyczny styl Rafała Ziemkiewicza i podziela jego spojrzenie na świat, to na pewno będzie z lektury zadowolony. Książka jest w zasadzie dość chaotycznym zbiorem felietonów dotyczących najróżniejszych zagadnień. Od Romana Dmowskiego, przez katastrofę smoleńską, polską literaturę, tajemniczą przeszłość Lecha Wałęsy, polskie środowisko dziennikarskie, aż po sprawy bardziej bieżące. Książka jest dość długa (600 stron), ale czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Jak to Ziemkiewicza.