Egzekutor

Seria: Karty Historii
Wydawnictwo: Carta Blanca
6,7 (484 ocen i 66 opinii) Zobacz oceny
10
19
9
31
8
70
7
154
6
141
5
41
4
12
3
11
2
1
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377052297
liczba stron
136
język
polski
dodała
Toy

Niejednoznaczne oblicze polskiego bohaterstwa podczas II wojny światowej. Stefan Dąmbski, kilkunastoletni żołnierz AK, czerpie satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Jest likwidatorem, człowiekiem przeznaczonym do zadań specjalnych – wykonuje ciche egzekucje volksdeutschów, szybkie likwidacje Ukraińców, „babskie roboty”… Ta opowieść jest rodzajem oczyszczającej spowiedzi, z której wyłania się...

Niejednoznaczne oblicze polskiego bohaterstwa podczas II wojny światowej. Stefan Dąmbski, kilkunastoletni żołnierz AK, czerpie satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Jest likwidatorem, człowiekiem przeznaczonym do zadań specjalnych – wykonuje ciche egzekucje volksdeutschów, szybkie likwidacje Ukraińców, „babskie roboty”…

Ta opowieść jest rodzajem oczyszczającej spowiedzi, z której wyłania się obraz człowieka pełnego sprzeczności. Dowodzi, że czyny dokonywane w obronie wolności narodu i Ojczyzny nie są tak jednoznaczne, jak od lat je postrzegano. Żołnierz AK to nie zawsze człowiek kryształowy, bohaterstwo ma różne oblicza.

Kontrowersyjna książka i ważny głos w procesie odkrywania przemilczanej prawdy o wojennych bohaterach.

 

źródło opisu: Audioteka.pl

źródło okładki: Audioteka.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (66)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 18
Robert | 2019-09-01
Na półkach: Przeczytane

George Patton powiedział kiedyś że ,,Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją’’. Niestety przez ostatnie 200 lat Polacy zrobili sobie z bezsensownego umierania za ojczyznę cnotę narodową, jednocześnie atakując i plując na tych co za nią woleli zabijać. Amerykanie aby wygrać wojnę zrzucili 2 bomby atomowe na Japonię, Anglicy w serii nalotów dywanowych zrównali Niemieckie miasta z ziemią a Polacy podczas Powstania Warszawskiego opatrywali rannych Niemców (zamiast dobijać ich bagnetami, bo szkoda na nich amunicji). Moim zdaniem postępowanie Dąmbskiego było całkowicie poprawne w sytuacji historycznej w której się znalazł, książka bardzo dobra, warto przeczytać.

książek: 314
Piotrek | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane

Kontrowersyjna lektura, którą zdecydowanie warto znać. Kombatanci i niektórzy historycy pragną ją bojkotować, twierdząc, że autor myli fakty, jednak w swoich próbach sami popełniają mnóstwo błędów, przez co nic nie jest jednoznaczne. Na pewno sama książka wzbudza skrajne emocje, opisuje obojętność i wypaczenie młodego żołnierza AK, dla którego zabić nie znaczyło więcej niż pstryknąć palcem. Dowiadujemy się o odwetowych mordach na Ukraińcach, ale też o takich nie powodowanych niczym. Czytamy o masowych grobach Niemców, którzy zgubili książeczki wojskowe i o śpiącym Sowiecie, który został zabity gwoździem w zemście za ukradziony przez swoich pobratymców samochód. Ciężka lektura, ale napisana bardzo dobrze. Należy czytać przez pryzmat upływu czasu i tego, że są to wspomnienia autora, który mógł mylić niektóre fakty i przypisywać sobie zasługi innych.

książek: 220
Simon1962 | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki i trudno też wystawić ocenę. Z jednej strony wspomnienia autora,który w czasie wojny już jako nastolatek i żołnierz AK był w oddziale wyznaczony do zadań specjalnych -likwidacji zdrajców i wrogów. Z drugiej strony niewątpliwie autor czasami rozmija się z prawdą i faktami. Są to wspomnienia pisane kilkadziesiąt lat po wojnie więc można to wybaczyć . Niemniej mnie ta swoista spowiedź Stefana Dąbskiego bardzo poruszyła. Napisana prostym językiem , bez koloryzowania czy też wybielania się autora, ma wielki ładunek emocjonalny. Zmarł tak jak żył w czasie wojny - z bronią w ręku strzelając sobie w głowę ...

książek: 214
izi_96 | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Wciąż trwają spory co do rzetelności wspomnień Stefana Dąbskiego.
Faktycznie to jest aż takie ważne, czy on osobiście zabił gestapowca, czy tylko przypisał sobie ten czyn?...
Moim zdaniem najważniejsze jest ogólne przesłanie - ostrzeżenie, jak łatwo można popełniać morderstwo, gdy się jest uzbrojonym w odpowiednią ideologie i ma się na to przyzwolenie ogółu społeczeństwa...

A przecież morderstwo ZAWSZE JEST ZŁEM, a zło powinno się potępiać..

Oczywiście chwała ludziom którzy oddali życie za ojczyznę. Ale nigdy więcej takich wydarzeń!

książek: 602
Viator | 2018-06-12
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Książka nie taka łatwa w ocenie. Jak można się dowiedzieć z materiałów do niej dołączonych (listy od kombatantów, rodziny osób opisanych we wspomnieniach i opinia profesjonalnego historyka) Stefan Dąmbski nie we wszystkim był całkiem dokładny, by eufemistycznie to ująć. Jednak czy może to aż tak dziwić? Spisywał to trzydzieści lat po wojnie, dla samego siebie, by jakoś uwolnić się od koszmarnych czynów, które popełniał. Tego możemy być pewni, że zabijał ludzi z zimną krwią. Ludzi, bez względu czy to Niemiec czy Polak, czy mężczyzna czy kobieta, czy uzbrojony czy bezbronny, czy rzeczywisty zdrajca, czy po prostu niewinny świadek, którego trzeba usunąć. Gdy to robił był młodym chłopakiem, poszedł do partyzantki bo się nudził, nie lubił nauki. Po latach widocznie nie poradził sobie z tym, co robił. Gdy w dzisiejszych czasach ludzie wracający z Afganistanu mają traumę wojenną to nikogo to nie dziwi, jednak AK-owiec z traumą wojenną? Jak to, przecież to bohater narodowy, to co robił to...

książek: 424
Szymon | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Charakterna, surowa w odbiorze książka. Warto przeczytać, nie ma za dużo podobnych publikacji.

książek: 610
Paweł | 2016-10-16

Książka napisana bardzo prostym i bezpośrednim stylem, który powoduje wrażenie paradokumentu. Autor w oszczędnych słowach opisuje swoje domniemane przygody likwidatora, czyli człowieka, który na zlecenie swoich przełożonych zabijał wskazanych przez nich ludzi. Wśród ofiar byli Niemcy, Ukraińcy, „Sowieci” i Polacy(grupa najliczniej reprezentowana), którzy kolaborowali z wrogiem lub zajmowali się zwykłym bandytyzmem.
Same opisy wykonywanych przez autora mordów, budzą we mnie mieszane uczucia. Sam autor przyznaje, że sprawiał mu przyjemność przedśmiertny lek ofiary i zdradzał wielkie upodobanie do wykonywanego przez siebie rzemiosła. Takie wyznania powodują skojarzenie z innymi panami życia lub śmierci z Amonem Gothem na czele.
Autor spisał swoją relację wiele lat po wojnie, mnogość i jednorodność zadań powierzanych bohaterowi przez dowództwo budzi podejrzenia co do ich autentyczności. Tym bardziej, że środowiska kombatanckie dystansują się od wspomnień Dąmbskiego i nie potwierdzają...

książek: 1
Fiki | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Polecam każdemu.
Dzięki takim książkom może spadnie choć o troche prawdopodobieństwo że się wplątamy, jako naród, w autodestrukcyjne i nieskuteczne metody walki z okupantem.
Chcę się wyrazić jasno: nie jestem ani pacyfistą, ani zwolennikiem sowieckiego komunizmu czy jakiegokolwiek faszyzmu. Uważam że oba te ustroje uczciwie jest porządnie wyśmiać oraz zwalczać z bronią w ręku.
Jednakowóż, walka też ma swoją kulturę. Na wszelki wypadek popatrzmy uczciwie na swoją przeszłość i uczmy się z niej, żeby już nigdy nastolatek nie musiał zabijać (na przykład) kobiety pozytywnie nastawionej do AK tylko dlatego, że była świadkiem egzekucji.
Wstrząsająca lektura. I prawdziwa, zapewniam, bo conieco moi starzy mi też opowiedzieli, za życia.

książek: 326
AliEns00 | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2016

Książka jest napisana w formie pamiętnika tytułowego bohatera. Stefan Dąmbski w dramatycznych czasach II WŚ był nastolatkiem, który dzięki swojej "zimnej krwi" i emocjonalnym opanowaniu dostał się do struktur likwidacyjnych AK.
Całość napisana prostym językiem, czyta się niebywale szybko. Najważniejszym aspektem książki jest obdarcie żołnierzy z rycerskości, która pojawia się w innych pozycjach podejmujących tą tematykę. Nie widzę w tym nic obrazoburczego, wydaje mi się że wpływ wojny na psychikę i empatię młodych żołnierzy, był bardzo podobny niezależnie od tego po której stronie się znajdowali.
Mimo zarzutów o konfabulacje i naginanie rzeczywistości przez Dąmbskiego, nie sądzę aby daty czy nazwiska znajdujące się w opisywanych wydarzeniach były tutaj najistotniejsze. Całość skupia się na absurdzie działań wojennych, zredukowania wartości życia ludzkiego, potwierdza że osoby z prawidłowym kompasem moralnym były skazane na porażkę w wirze najtrudniejszych działań wojennych.
Warto...

książek: 6127
Fidel-F2 | 2015-11-20
Na półkach: Przeczytane

Krytycy oskarżają Dąmbskiego o kłamstwa i konfabulację. Prawdą jest, że myli się w szczegółach ale ci którzy mu to wytykają też przedstawiają fałszywe wersje, jako że dokumenty, te które istnieją, mówią jeszcze co innego. Nie ma w tym nic dziwnego; wspominając wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat łatwo o różnorodne pomyłki w datach, precyzyjne określenie miejsc czy pomyłki co do nazwisk czy tożsamości mniej istotnych osób. W tym sensie rzeczywiście nie można traktować Egzekutora jako ścisłego źródła historycznego. Ale to jest nieistotne bo Dąmbski nie w tym celu pisał swe wspomnienia i nie przykładał do tego aspektu przesadnej wagi. Egzekutor to rozważania nad człowiekiem, sensem jego działań, wojną, niejednoznacznością, pułapką patriotyzmu (swego upadku dopatruje się w wychowaniu do przesady patriotycznym), itp.
Są też zarzuty, że sporo wymyśla, że to odosobniony przypadek, itp. IMHO to bzdury. AK to w tej chwili to brązowy pomnik bez skazy, co już samo przez się budzi sprzeciw i...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd