Egzekutor

Stefan Dąmbski Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Karty Historii biografia, autobiografia, pamiętnik
Carta Blanca
wojna AK Armia Krajowa egzekutor żołnierz II wojna światowa historia historia polski
biografia, autobiografia, pamiętnik
Karty Historii

Nic dziwnego, że książka wywołała tak negatywne emocje w poakowskim środowisku. Zdecydowanie odkłamuje martyrologię żołnierzy wyklętych.

nie poczyłem klimatu. miałem wrażenie, jakby na siłę została napisana.

Podobno to częściowo zmyślone wspomnienia. Nie mam na tyle wiedzy, by to oceniać. Na końcu książki są opinie historyków i osób współczesnych autorowi, które w większości negatywnie oceniają prawdziwość tej historii.
Niemniej same wspomnienia czytało mi się całkiem nieźle.

Niektórzy twierdzą, że autor nie napisał prawdy, bo gdzieś pomylił datę, w innym miejscu podał nie to imię, no i nie chwalił się swoimi prawdziwie godnymi szacunku sukcesami, jedynie się oczernił Ale to nie jest książka o sukcesach, dla mnie to forma spowiedzi. Dziesiątki lat żył powtarzając sobie: byłem mordercą, czy cel na pewno uświęcił środki? Jako młody chłopak był...

Był bohaterem lecz tak nie uważał.
Wyrażone jest milion wątpliwości i pogardy dla samego siebie.
Ta książka może nauczyć, że wszystko jest czarno-białe albo kolorowe.
Bohater zabijał, ale i posiadał sumienie.

Bardzo zainteresowałą mnie ta pozycja. Znalazłem ją w serwisie storytel i przesłuchałem rzutem na taśme w ciągu jednej soboty. Jest to pamiętnik napisany przed śmiercią, wiele lat po wojnie przez człowieka który jako nastoletni chłopak, w zasadzie jeszcze jako dziecko wstąpił do AK i przez lata okupacji oraz również już po wojnie, po wyzwoleniu przez sowietów i aliantów...

"Nie szukaj drogi, znajdziesz ja w sercu.
Smutna jest knajpa bylych mordercow." Mocna rzecz.

Wspomnienia młodego chłopaka będącego likwidatorek wykonującym wyroku śmierci wydane przez sądy Armii Krajowej na faszystach, kolaborantach i konfidentach gestapo. Pod koniec wojny zabijał on również funkcjonariuszu UB, Ukraińców i członków PPR.
Trudno mi ocenić ile w tej książce jest prawdy, przekłamania lub wręcz fikcji - ilu świadków tamtych wydarzeń tyle relacji,...

Wstrząsające wspomnienia AK-owskiego egzekutora pokazujące, że wojna upadla ludzi po obu stronach barykady; ponieważ książka burzy różne mity, była wściekle atakowana, ale trudno zakwestionować autentyczność tej relacji.

„Zdaję sobie sprawę, że te wspomnienia prawdopodobnie nigdy nie ukażą się na księgarskich półkach”.
Autor tej myśli nie przypuszczał, że jednak się ukażą. Że po latach jego stryjeczne rodzeństwo „wyblakły nieco, 177-stronicowy wydruk komputerowy – będący jedyną ocalałą formą tego zapisu”, przekaże do Ośrodka KARTA w 2005 roku. Że w 2020 roku wspomnienia pojawią się na...

Dyskusje

• Historia