Jeżow. Żelazna pięść Stalina

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Yezhov: the rise of Stalin's
978-83-241-3157-0
Stalin, jeżowszczyzna
historia
Pistacia

Droga na szczyt stalinowskiego kata Jego nazwisko stało się uosobieniem stalinowskiego terroru. Termin jeżowszczyzna wszedł do podręczników historii jako synonim najpotworniejszych masowych represji. Nikołaj Iwanowicz Jeżow, ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR, szef NKWD w latach 1936-38, krwawo rozprawił się z ekipą swojego poprzednika Gienricha Jagody. Nakazał stosowanie tortur podczas...

Droga na szczyt stalinowskiego kata
Jego nazwisko stało się uosobieniem stalinowskiego terroru. Termin jeżowszczyzna wszedł do podręczników historii jako synonim najpotworniejszych masowych represji. Nikołaj Iwanowicz Jeżow, ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR, szef NKWD w latach 1936-38, krwawo rozprawił się z ekipą swojego poprzednika Gienricha Jagody. Nakazał stosowanie tortur podczas przesłuchań, w których sam uczestniczył. Dokonał czystek w Armii Czerwonej i partii. Zamknął w gułagach miliony niewinnych Rosjan. Kazał rozstrzelać półtora miliona ludzi- podobno do niektórych więźniów strzelał sam... Przez dwa lata ponura sława i wszechmocna pięść "Krwawego Karła" (miał 153 cm wzrostu) sięgała po najdalsze krańce czerwonego imperium. Na podstawie szokujących materiałów z archiwów radzieckiej bezpieki i prywatnych dokumentów Jeżowa autorzy - w książce napisanej dla renomowanego wydawnictwa Yale University Press - odtwarzają jego życie i drogę na najważniejsze stanowisko w państwie, drugie po radzieckim Bogu. Szukają odpowiedzi na niełatwe pytania: kim był człowiek, który dopuszczał się nieludzkich czynów; dlaczego pomocny i serdeczny towarzysz - a tak zapamiętano go w latach 20. - zmienił się w fanatycznego mordercę. I odkrywają, że Jeżow nie był wyłącznie narzędziem w rękach Stalina, lecz zręcznym manipulatorem. Dlatego zdobył nieograniczoną władzę, którą cieszył się przez dwa lata, zanim i jego pochłonęła machina stalinowskiego terroru.

[opis wydawcy]

Meszuge | 2014-02-09
Przeczytana: 31 marca 2009

Amerykański historyk i Rosjanin, zastępca dyrektora zbiorów archiwalnych KPZR (komunistyczna partia w Związku Radzieckim), pokusili się o napisanie częściowej biografii Nikołaja Jeżowa. Zaznaczam – CZĘŚCIOWEJ.

Na okładkach książki* znaleźć można zdania: „zawrotna zbrodnicza kariera »Krwawego Karła«”, „Przez dwa lata ponura sława i wszechmocna pięść »Krwawego Karła« sięgała najdalszych krańców czerwonego imperium”, „Jego nazwisko stało się uosobieniem stalinowskiego terroru” i inne w tym samym stylu, umieszczone tam przez wydawcę.

Ja rozumiem, że wydawnictwo chce książkę sprzedać, ale nie akceptuję tego typu metod, to jest dość pokrętnego sugerowania treści (sensacyjnych i krwawych), których w książce nie ma. Za to jej autorzy określili się jasno:
„To nie jest książka o wielkiej czystce lat 30. w Związku Radzieckim. Na ile pozwalają ujawnione rosyjskie materiały archiwalne, temat ten został przedstawiony w licznych publikacjach zarówno starszych, jak i całkiem nowych. Celem tej...

Imachuemanch | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Świetna, całościowa biografia jednego z najwyższych funkcjonariuszy sowieckich w historii. Oparta głównie na archiwaliach i prywatnych papierach Jeżowa, pozycja trzyma od początku do końca, nie pozwalając jej odłożyć.
Poruszanie wśród literatury i źródeł utrudniają jednak fatalne przypisy i brak wydzielonej bibliografii. Gdy po 40 kolejnych przepisach po raz drugi pojawia się pozycja jednego autora - powodzenia w szukaniu pełnego opisu bibliograficznego tejże.
Podobnie można przyczepić się do zbyt rozwleczonego podsumowania, gdzie Autorzy powtarzają kilka razy to, co umieścili na kartach swojej książki wcześniej.
Oraz chyba jedna z najgorszych okładek, jakie widziałem. Muszę przyznać, że prawie mnie odciągnęła od kupna książki. "Zawrotna zbrodnicza kariera..." Brakuje jeszcze "przepisy na krwawe steki, patrz strona 9! Polecam - Makłowicz"

PiotrP | 2016-04-27

Nie jest łatwo napisać dobrą biografię. "Jeżow" jest tego najlepszym przykładem, bo mimo dostępu do wielu źródeł, autorowi nie udało się przedstawić nam wyrazistego i przekonującego obrazu Jeżowa. Nie jest to książka całkiem zła, ale brakuje w niej tego czegoś, co wyróźnia porządnie napisane biografie (chociażby autorstwa Longericha) na tle tych raczej miałkich, pisanych bez polotu.

Gatehouse | 2013-06-05

Ciężko napisana ale ciekawa. Jeżow znany jest przede wszystkim jako szef NKWD jednak przez większość życia nie miał z nim wiele wspólnego. Polecam ale uważam, że może odstraszyć sucha faktografią

AnomaderRake | 2015-10-09
Przeczytana: 2013 rok