Das Schloss
klasyka
wastedmindd

Inne wydania

Zamek to jedna z jego najbardziej znanych powieści wybitnego austriackiego prozaika. Podobnie jak inne utwory autora ma charakter pa raboli, o której znaczenie krytycy spierają się od momentu publikacji. Zmagania głównego bohatera, K., z wszechmocnym i jednocześnie niedostępnym Zamkiem są odczytywane jako obraz egzystencji ludzkiej świadomości, zagubionej w nieprzychylnym i obcym jej świecie, a le też jako swego rodzaju traktat teologiczny. Powieść Kafki była interpretowana socjologicznie, psychoanalitycznie, metafizycznie. To bogactwo odczytań i interpretacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z dziełem wybitnym, wymykającym się ustalonym schematom, z awierającym ogromne bogactwo sensów i znaczeń.

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/zamek_p1927227.html#longDescr

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Uważam, że nie ma klucza do racjonalnej interpretacji „Zamku”, a wszelkie jej próby są bardziej intelektualną rozrywką niż skuteczną analizą literacką. Powieść w bezpośrednim odbiorze jest irracjonalna, z niedorzeczną fabułą i odrealnionymi postaciami. Występują bardzo wyraźne podobieństwa między wcześniej napisanym „Procesem” a późniejszym „Zamkiem”. W „Procesie” Józef K. szanowany wyższy urzędnik bankowy jest zmuszony wieść w świat biedoty i miejskiego plebsu, żyjącego na uboczu wielkich spraw stolicy. W „Zamku” bohater niejaki K. domniemany geometra, fachowiec z nieznanych dalekich stron przybywa do wiejskiej społeczności, podzielonej pełnionymi funkcjami i statutem materialnym. Wieśniacy żyją w pełnej pokorze i uległości przed urzędnikami tworzącym administrację górującego nad wioską zamku. Także i tutaj główny bohater jest samotnym wilkiem, który podejmuje daremną walkę z niebotyczną administracją, ścierając się z kolejnymi zastępami urzędników oraz walcząc ze zmową...

Shimik | 2015-08-08

Mi się nie podobała ale pewnie dlatego, że nie została przeze mnie zrozumiana:(
Strona za stroną leci, a tu ciągle pozostaje jedno pytanie: Ale o co chodzi?

PonuryDziadyga | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Sposobów interpretacji tej krótkiej powieści jest mniej więcej tyle samo, co samych interpretatorów. Można przyjąć postawę egzystencjalistów, socjologów, doszukiwać się oniryzmu (gdyż sytuacja K. momentami przypomina koszmar), czy antycznego motywu Fatum. Nawet cierpiący na uporczywą manię seksualną zwolennicy psychoanalizy, znaleźli tu i dla siebie skrawek terenu.
Ja wolę na to patrzeć z tej strony najbardziej chyba banalnej, oczywistej. Tytułowy Zamek odbieram jako personifikację dobrze wszystkim znanego potwora- potwora, który zwie się Biurokracja.
Główny bohater przybywa do nieznanej nam z nazwy wioski, podając się za geometrę. Różni się zasadniczo od mieszkańców wsi- ogłupiałych ze strachu, bezbrzeżnie zdyscyplinowanych, przejawiających wręcz niewolnicze posłuszeństwo względem rozpasanej kasty urzędniczej.
Staje się poniekąd outsiderem, samotnym bohaterem dążącym do tego, aby zgłębić tajemnice funkcjonowania tej urzędniczej struktury, której przedstawiciele ukazani są bardziej...

carac | 2012-04-21
Przeczytana: 2006 rok

Sugestywna, obezwładniająca - czytając można dosłownie poczuć, co to znaczy "walić głową w mur". Polecam!

Pioter | 2013-01-19
Przeczytana: 2011 rok

Druga część tzw. "Trylogii Samotności" Kafki tudzież jego wielkiego "studium alienacji". Samotności człowieka wobec czego? Samotności wobec wszystkiego, co go otacza. Człowiek, ktory nigdy nie jest "u siebie" - zawsze w drodze, zawsze bładzi, wedruje, szuka...i co znajduje? Im usilniej szuka tym gorzej na tym wychodzi. Znajduje rzeczywistość, której nie rozumie, nie pojmuje, choć stara się jak może i chyba nawet w tej cześci nie jest jeszcze świadom tego, że brnie coraz dalej nie znajdując nic...Jest jeszcze w pewien sposób pewny siebie, swoich wysiłków, ma cele, wierzenia i jest przekonany, ze w końcu uda mu sie dotrzeć na Zamek jak i zrozumieć całą swoją sytuację. Czuje się co prawda zagubiony, lecz zdaje się nie wiedzieć jeszcze o tym. Nie pasuje do wsi, w którą "wrzucono go jak w worek" - by użyć określenia M. Heideggera opisującego kondycję ludzką. Cała nadzieja skupia się na Zamku. Nie rozumie mieszkańców wsi, którzy z kolei wszystko rozumieją, wiedzą lepiej, doradzają i...

Emsi | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

"Zamek" to druga po "Procesie" powieść Kafki, po którą sięgnęłam, no i mimo wszystko, niestety... zawiodłam się. "Proces" był bardzo specyficzny, ale dzięki temu właśnie bardzo mi się podobał, natomiast sięgając po "Zamek" nie sądziłam, że będę po raz drugi czytać właściwie to samo.

Nie zmienia to faktu, że podziwiam twórczość autora, jego oryginalny styl, kunszt literacki, ale nie sądzę, bym drugi raz zajrzała do "Zamku".

Po raz kolejny miałam uczucie, jak gdybym śniła zły sen, w którym nic nie idzie po mojej myśli, jak gdybym nie miała na nic wpływu, jakby spokój i szczęście wymykały mi się z rąk.
Nie sposób było dla mnie obdarzyć sympatią żadnego bohatera (zresztą chyba nie dziwota), wszyscy irytowali mnie i kilkukrotnie miałam ochotę zatrzasnąć książkę z hukiem, by odetchnąć.

Surrealistyczna rzeczywistość dobijała mnie, nietypowe dialogi, zdania na pół strony i sytuacje bez wyjścia przyprawiały mnie o zawroty głowy.

Kafkowski świat nie do końca mi odpowiada, bo w życiu...

nunachopin | 2011-10-05
Przeczytana: 17 września 2011

Długo zbierałam się do napisania tej recenzji. Musiałam poukładać myśli. Właściwie nie jestem pewna, czy mi się udało.

Pierwszą powieścią Kafki, po jaką sięgnęłam, był „Proces”. Wydała mi się zupełnie oderwana od rzeczywistości, a jednocześnie w nieodgadniony sposób głęboko osadzona w którymś z jej poziomów. Odniosłam wrażenie, że autor miał jakieś porachunki ze światem i ze sobą samym, z którymi próbował się uporać za pomocą literatury. Lektura „Zamku” utwierdziła mnie w tym przekonaniu. I przyniosła nowe myśli.

K. jest geometrą. Zimą, późnym wieczorem przybywa do wsi, by wykonać bliżej nieokreślone pomiary, do których wynajął go Zamek. Właściwie trudno określić czym jest tajemniczy Zamek. Z daleka wygląda na monstrualną budowlę, natomiast gdy podejdzie się nieco bliżej przypomina niezbyt imponujące miasteczko osadzone na górze. Dostać się do niego mogą tylko urzędnicy, sekretarze, posłańcy i ich służba. Wieś, do której przybył K. leży w niewielkim oddaleniu od Zamku i jest mu...

michuk | 2010-02-27

Wprowadza w świat wyobraźni, a potem brutalnie ją zabija. Straszna powieść i niestety strasznie dobra....

Tomek | 2011-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2011

Jeśli uważasz, że twoje życie jest bez sensu, los rzuca ci ciągle pod nogi kłody i kiedy tylko wstaniesz z łóżka, musisz borykać się z wieloma przeciwnościami, to biegnij szybko do biblioteki i czytaj Zamek. Opisane w książce niepowodzenia bohatera (ale nie tylko samego K.), lęki oraz atmosfera osaczenia, pozwalają na zastanowienie się nad sensem życia współczesnego człowieka. Powieść skonstruowana została w taki sposób, że można jej treść odczytywać na wiele sposobów. Na tym chyba polega jej genialność. Jako, że Zamek nie został nigdy ukończony, nigdy nie dowiemy się czy udało się K. osiągnąć cel. Nasze życie zaś toczy się dalej i my możemy do swojego celu brnąć dalej. Ja przynajmniej próbuję.

norepinefryna | 2011-09-25
Przeczytana: 25 września 2011

Zdecydowanie jest to książka, na której najbardziej się dotychczas zawiodłam. Nie mam pojęcia skąd tyle pozytywnych recenzji na jej temat i jakim cudem funkcjonuje ona jako dzieło wybitne. Jest nużąca, monotonna, monochromatyczna i usypiająca. Kafka zupełnie do mnie nie przemawia, nie wiem, w którym miejscu kryje się owo bogactwo sensów i znaczeń , w jakie to obfitują rozmaite recenzje. Owszem zawarto kilka banalnych, sztampowych morałów w niezbyt wysublimowanych metaforach, ale to wszystko. Sama jestem z siebie dumna, iż wytrwałam do ostatniej strony, gdyż był to nie lada wysiłek. Utwór jak dla mnie, całkowicie nie do strawienia, przesadzony, absurdalny i porozciągany momentami do granic możliwości. Absolutnie odradzam.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Słynne literackie domostwa

Choć największą uwagę poświęcamy postaciom, scenerie, w których się one poruszają, odgrywają nieraz nie mniej ważną rolę w książkach. Wielkie posiadłości, zrujnowane zamki, niepokojące chatki pod lasem – dziś odwiedzamy te najbardziej znane z literackich domów.