Zgłosuj na książki roku 2017

7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Winged Dagger - Adventures on Special Service
historia
nasze_zrodlo

Wspomnienia oficera Special Air Service (SAS), słynnych brytyjskich jednostek specjalnych.Walki z armią włoską w 1940 roku w Afryce Północnej, gdzie autor wylądował najpierw z brygadą pancerną. Potem Kreta, niemiecka niewola, ucieczka ze szpitala jenieckiego i grecki ruch oporu. Kolejna kampania północnoafrykańska, następnie desant na Sycylii, już z jednostkami SAS, i działania dywersyjne za linią frontu we Włoszech i Francji. Napisane wkrótce po wojnie wspomnienia Roya Farrana, wielokrotnie wznawiane, są cennym dokumentem i znakomitą książką akcji.

źródło opisu: Wydawnictwo MAGNUM, 2002

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

LaCoka | 2013-10-22

Autor, który wojnę zakończył w stopniu majora, zabiera nas w pełną przygód podróż, którą zaczynamy w Północnej Afryce, a kończymy we Włoszech. Atutem tej książki jest to, iż Farran nie stara się zaczarować ówczesnej rzeczywistości - nie opisuje siebie jako bohatera, a zwykłego człowieka w niecodziennych okolicznościach, często mówiąc otwarcie jak bardzo boi się śmierci. Prócz działań związanych z jego macierzystymi jednostkami mamy możliwość prześledzenia historii powstania jednostki specjalnej, SAS, która zawiązała się w 1941 roku z inicjatywy Davida Stirlinga.

Pozycję polecam wszystkim, którzy cenią sobie dobrą książkę, akcję, historię ludzi i realia panujące w różnych krajach w czasie wojny, choć na pewno większość z tych, którzy po nią sięgną nie będą robili tego w ciemno.

Ignac | 2018-01-27
GroszeQ | 2017-03-16