978-83-932267-7-1
poezja
Fox Mulder

Trzeci zbiór wierszy Góry został wydany jako gazeta – za tło posłużył numer “Słowa Polskiego” z 1995 roku. Czy to oznacza, że autor depcze po polszczyźnie? Raczej gwiżdże na kalki myślowe, którymi chciano rozpracować jego poprzednie książki. Rewolucji nie będzie, ale Siła niższa jest jedną z niewielu autentycznie udanych realizacji zaangażowania w młodej polskiej poezji. A przy okazji ta książka uświadamia dystans, z jakim Góra deklasuje peleton współczesnych mu twórców.

Wrocławski poeta ze szwungiem realizuje mowę nadekspresyjnego ulicznika, smakuje słowa o rzadkiej frekwencji, operuje niedomkniętymi anegdotami, stosuje szlachetne formy wiersza do opisów nagiego życia, a jednocześnie pokazuje zwolennikom poetyckiego konwenansu gest Kozakiewicza. Przy okazji Konrad Góra chyba jeszcze nigdy nie siedział tak blisko Rafała Wojaczka, do którego wprost odwołuje się w motcie książki. Co równie ciekawe, podtytuł książki – full hasiok – dobrze oddaje strukturę książki, która przypomina porozwalane, śmierdzące śmietnisko. Góra jeszcze nigdy nie robił takiego kipiszu z usankcjonowanych modeli wiersza, a jednocześnie nie pozwalał sobie na taką dezynwolturę wobec rodzimej zbiorowości (Bruździłam, radliłam tę Polskę Polsk / ciągnęłam jej fiuta). ”Cha cha cha, ale będzie wiersz”!

źródło opisu: http://fundacja-karpowicz.org/premiera-konrad-gora-sila-nizsza/

źródło okładki: http://fundacja-karpowicz.org/premiera-konrad-gora-sila-nizsza/

książek: 1989
Ktrzn Jnt | 2013-04-07
Przeczytana: luty 2013

Rozległy arkusz poetycki Konrada Góry już na pierwszy rzut oka przywodzi skojarzenia z przysłowiową ,,płachtą na byka". Zakupiłam go w środku zimy, w przytulnej przystani wrocławskich literatów - księgarni Tajne Komplety. Sprzedawca był bezczelny (polecam). Góra podobnie jak ów marny komiwojażer sprzedający jego tomiki, w swojej poezji od bezczelności nie stroni. Napierdala czytelnika, godzi ostrzem w jądra systemu, wyżywa się i wyraża. Kiedy pije, to tak długo aż padnie, kiedy kocha to nawet własne serce go bije, nie ma sobie równych w nienawiści. Porównania z Wojaczkiem są jak najbardziej uzasadnione, przy czym wydaje mi się że szala przechyla się na stronę Konrada. Gruba warstwa ideolo powlekająca te wiersze, w niczym nie umniejsza ich warsztatowemu kunsztowi. Dobre to!