O umysłowym i moralnym niedorozwoju kobiety

Wydawnictwo: Gebethner i Wolff
kobiety, psychologia, moralność
surrealice

Książka bardzo niepoprawna politycznie – do czytania tylko dla odważnych! Wydany w 1900 roku antyfeministyczny i antykobiecy klasyk. Autorzy uważają, że kobiety są wyraźnie głupsze i mniej twórcze niż mężczyźni, że ich podstawową rolą jest rodzenie i wychowywanie dzieci oraz służenie mężowi, a podstawowym zainteresowaniem upiększanie się i plotkowanie. Wszystko to miałoby wynikać z faktu, że mózgi kobiet są mniejsze niż mózgi mężczyzn. Tekst jest arcyciekawym, bogatym w wielorakie smaczki, dokumentem ówczesnej epoki.

Książka dostępna bezpłatnie tutaj:
www.najpierwprzeczytaj.pl/ebook/133/o-umyslowym-i-moralnym-niedorozwoju-kobiety

Kazik | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Niemcy (a nawet Amerykę Północną) ogarnął strach. Strach przed TUM TUM TU TUUUUM - INWAZJĄ KOBIECĄ. Co bardziej rozgarnięty czytelnik słusznie może się dziwić, dlaczego - wszak kobieta jest z natury tak prostym, nieskomplikowanym, słabym i tępym stworzonkiem, że czegóż tu się bać? Ot, dać jej lusterko - całe siły umysłowe dam skupiają się na dbaniu o urodę - i już jest całkowicie spacyfikowana. Szczęśliwy czytelniku! Najwyraźniej nie słyszałeś o nowej pladze, która zagraża całej cywilizacji! To feminizm z jazgotem wtargnął do naszych domów, by zniszczyć niewinność dziewczątek, zdeprawować młodzież, zesłać nieurodzaj, doprowadzić do krwawych zamieszek i zbudować na zgliszczach naszej rzeczywistości nową Sodomę i Gomorę. Czy to koniec? NIE! Profesor Möbius wraz z Robinem, to jest Rosen, wskakują do Hejtmobilu i wyruszają, by z pomiarami obwodów czaszek pod pachami i wiarą w słuszną sprawę skończyć raz na zawsze z tą szkodliwą niedorzecznością.

I tak oto docieramy do dzieła będącego...

K_Schmidt | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Jedenaście gwiazdek w skali dziesięć. Najdonioślejszy płód europejskiej myśli naukowej od czasu "Malleus Maleficarum" Heinricha Kramera! ;-)

Jagoda | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Jak ja nie lubię tego dżęder, tego gadania o konieczności równouprawnienia. Jednak kiedy przeczytałam tę pozycję - powstałą w początkach XX stulecia oraz kiedy ze wstępu do polskiego e-wydania dowiedziałam się, iż w Niemczech praca ta wciąż bywa wznawiana i bynajmniej nie jako kuriozum, pojęłam, że o pewnych rzeczach trzeba jednak mówić głośno, a nie dowcipnie uważać - jak ja do tej pory - że równość przynajmniej w zakresie wysokości zarobków na danym stanowisku, to coś zrozumiałego samo przez się.

Anna | 2013-01-13
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Publikacja ta uświadomiła mi jak zmieniła się mentalność ludzka w ciągu zaledwie (czy może aż) stu lat.
Pozwoliłam sobie wypisać kilka cytatów, określających charakter esejów trafniej, aniżeli zrobiłaby to moja osobista recenzja.

"U mężczyzn umysłowo nisko stojących (np. u murzyna) znalazł on stosunki płatu ciemieniowego podobne do kobiecych, podczas gdy u duchowo wysoko stojących mężczyzn potężny rozwój płata ciemieniowego dawał całkiem inny obraz."

"Gdyby nie to, że kobieta jest fizycznie i duchowo słabą, gdyby nie to, że okoliczności czynią ją z reguły nieszkodliwą, byłaby ona wielce niebezpieczną."

"Jeżeli uznaliśmy za konieczne ocenić normalną kobietę jako niedorozwiniętą umysłowo w porównaniu z mężczyzną, to przecież przez to nie powiedzieliśmy nic ujemnego o kobiecie."

Katalepsja Bóbr | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Nie oceniam tej pozycji, bo to tak jakbym oceniała "Młot na czarownice" jako powieść... Interesująca rzecz pod względem historycznym, napisana raczej kiepsko, pełna bzdur i komunałów. Jako ciekawostkę: polecam. E-book jest do ściągnięcia za darmo.

CzytajKsiunżki | 2017-09-30

Wiele stwierdzeń, co do natury kobiecej, opisanych w książce jest prawdziwych - czy to się komuś podoba czy też nie. Stawiam kratę piwa, że większość facetów (nie mając bladego pojęcia o tej pozycji i tylko czasem artykuując to w męskim towarzystwie) sama dochodzi do podobnych wniosków wraz z upływem czasu. Inna sprawa, że pewne rozwinięcia przedstawionych obserwacji i przykłady straciły na aktualności.
Można by się przyczepić, że niektóre uwagi są raczej oczywiste dla "przeciętnego faceta" oraz że autor za bardzo stara sie momentami "pocisnąć", zamiast skupić się przyczynowo-skutkowym opisie.
Niemniej polecam każdemu młodemu mężczyźnie lekturę tej książki, by zestawić jej treść z własnymi doświadczeniami i wyciągnąć wnioski. Czytać z dystansem, ze sceptycyzmem, z zimną logiką. (czyli jak zawsze!)

PS. Daję 1 gwiazdkę więcej, gdyż widzę zalew nieuzasadnionego, bezmyślnego zaniżania oceny.

Number-9 | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Zabawna książka, dużo absurdalnych twierdzeń. Widać, jak bardzo zmieniły się poglądy od czasu powstania dzieła.
Gdyby była napisana mniej nużącym językiem, byłaby o wiele przyjemniejsza.

Jacek | 2013-03-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 lutego 2013

Bardzo ciekawy tekst. Jest w nim jednak pewna doza prawdy o kobietach (w morzu pomówień). Książkę można bezpłatnie pobrać z www.ebooks43.pl

girlonthebridge | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Książkę zdecydowanie należy potraktować z przymrużeniem oka zwłaszcza, że tezy Paula Juliusa pochodzą przeszło sprzed 100 lat. Nie można jednak autorowi odbierać tak do końca racji. Kobiety od zawsze stawały przed tragicznym wyborem kariera albo dziecko, zawsze coś cierpi, nawet obecnie kiedy kobiety doszły do zdolności łączenia pracy z wychowaniem dziecka coś zostaje zaniedbane. Kobieta nigdy nie połączy kariery naukowej z życiem rodzinnym (wystarczy spojrzeć na ilość kobiet naukowców i na ich status cywilny, profesurę zdobywają głównie kobiety samotne). A ileż to razy koleżanka nam radziła "udawaj głupiutką to zwróci na Ciebie uwagę", "poproś go, żeby Ci to wyjaśnił (mimo, że doskonale znałyśmy temat)", może autor tym się kierował pisząc swoją książkę. Podobnie z napisaną karykaturalną odpowiedzią Katinki von Rosen ciężko się jest nie zgodzić. Katinka przedstawia "ułomność moralną" kobiet przywołując takie przykłady jak: kobieca zazdrość między koleżankami (którą można zauważyć...

Ellabeth | 2017-01-20
Przeczytana: styczeń 2017