Po zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
holokaust, zagłada
historia
szczypiorek5

Monografia M.Chodakiewicza stanowi ważne uzupełnienie wiedzy o stosunkach polsko-żydowskich po II wojnie światowej.W nowatorskiej, zniuansowany sposób przedstawia te skomplikowane kwestie poruszone także w najnowszej publikacji Jana.T.Grossa pt."Strach"

źródło opisu: opis autorski

mts | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Bardzo rzetelne opracowanie problemu, który jest pełen stereotypów i krzywdzących uproszczeń. Stosunki polsko-żydowskie po przejęciu władzy przez Sowietów na terenie Polski co jakiś czas wracają w debacie publicznej i rozgrzewają środowiska zaangażowane w spór. Chodakiewicz skorzystał z wielu źródeł (także obcojęzycznych), wykonał tytaniczną pracę i postarał się pokazać, jak było naprawdę.

Wydarzenia w latach 1944-1947 trzeba oceniać w sposób uczciwy i jak zawsze, z uwzględnieniem kontekstu historycznego. Ten okres jawi się jako czas totalnego bezprawia i wojny niepodległościowców (jak nazywa grupowo wszystkie polskie organizacje podziemne Chodakiewicz) ze zwolennikami stalinowskiego komunizmu, a może bardziej jego wykonawcami. Na tym tle przedstawia mnóstwo przykładów samosądów, problematycznych konfliktów itp. Być może niestosownie to pisać, ale po kilkudziesięciu stronach wymieniania przykładów różnych konkretnych wydarzeń, czytelnik może być znużony i oczekiwać podsumowań, tak...

Krzysztof1993 | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Jest to moja któraś już styczność z pracą poruszającą tematykę stosunków polsko-żydowskich. Profesor Chodakiewicz poszedł na przekór powszechnie obowiązującemu stwierdzeniu, jakoby stosunki pomiędzy Żydami a Polakami przesiąknięte były „zajadłym antysemityzmem”, natomiast sami Żydzi w tym starciu okazali się moralnie krystaliczni. Taki obraz prezentują żydowscy lub filosemiccy naukowcy, zaś w Polsce Gazeta Wyborcza. Jaki mają w tym cel? To akurat temat na inną wypowiedź.

Amerykański naukowiec polskiego pochodzenia postawił w tej pracy na bogatą warstwę udokumentowanych relacji, co z jednej strony stanowi przecież o wartości rozprawy naukowej, z drugiej jednak strony oczekiwałbym większej ilości przemyśleń samego autora. Co do samej merytoryczności, prof. Chodakiewicz absolutnie odrzuca tezę, jakoby Polacy dopuszczając się morderstw, kierowali się w pierwszej kolejności antysemityzmem. W głównej mierze postanowienia o likwidacji pewnych osób pochodzenia żydowskiego opierały się na...

Gekrepten | 2018-01-14
Przeczytana: 2012 rok