Profilowanie kryminalne. Wprowadzenie do sporządzania charakterystyki psychofizycznej nieznanych sprawców przestępstw

Wydawnictwo: Logos

Pozycja przeznaczona jest dla: studentów psychologii, studentów resocjalizacji, Okładka, I wydanie, 2008r. studentów prawa, studentów pedagogiki, policjantów, kuratorów, prokuratorów, sędziów, detektywów, pracowników innych służb mundurowych, dziennikarzy śledczych i dla wszystkich tych, którzy zaintereswoani są tematem profilowania kryminalnego. SPIS TREŚCI Rozdział 1: Czym jest...

SPIS TREŚCI
Rozdział 1: Czym jest profilowanie?
- Zagadnienia wstępne
- Korzenie profilowania
- Profilowanie – między nauką i sztuką
- Profilowanie psychogeograficzne

Rozdział 2: Zastosowanie profilowania
- Profil na potrzeby śledztwa
- Wykonanie profilu na potrzeby procesu sądowego

Rozdział 3: Motyw zbrodni

Rozdział 5: Ślady
- Analiza behawioralna

Rozdział 6: Przestępcy
- Przestępcy seryjni
- Przestępca zorganizowany oraz przestępca zdezorganizowany
- Prześladowca – „Stalker”
- Morderca masowy
- Zamachowcy
- Naśladowca - „Copycat”
- Cechy zabójców
- Typologia behawioralno - motywacyjna
- Kamienie milowe w biografii przestępcy

Rozdział 7: Budowanie profilu
- Wnioskowanie
- Budowanie profilu – krok po kroku.
- Analiza wiktymologiczna
- Opis i analiza miejsca zdarzenia
- Analiza zachowania
- Modus operandi i podpis
- Formułowanie profilu na potrzeby śledztwa
- Formułowanie opinii na potrzeby organów procesowych
- Opinia typologiczna

Rozdział 8: Nowe kierunki wykorzystania profili psychologicznych w praktyce organów ścigania
- Profilowanie w negocjacjach kryzysowych
- Profilowanie ( w tym zorganizowanych) grup przestępczych
- Profilowanie sprawców zamachów terrorystycznych

Rozdział 9: Profil profilera

źródło opisu: http://www.profilowaniekryminalne.net/page3.php

źródło okładki: http://www.profilowaniekryminalne.net

Zaczytany | 2015-11-06

Bardzo dobra książka wprowadzająca w świat profilowania psychologicznego. Ciekawie jest porównać rzeczywistą wiedzę na ten temat od fikcji prezentowanej nam w filmach.

Aleksandra | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Dobre wprowadzenie do tematu, jednak bardzo ogólne. Przydatne mogą być modele opinii, podstawowe zasady i elementy które należy uwzględnić robiąc profil.

książek: 1977
Czarnoskrzydła | 2015-04-17
Na półkach: STUDIA
Przeczytana: 12 lipca 2016

Krótko, zwięźle i na temat profilowania

Ewa Stępień | 2016-06-16
Na półkach: Popularnonaukowe
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Bardzo ciekawa i przede wszystkim konkretna pozycja dotycząca profilowania kryminalnego, choć nie wyczerpująca tematu (co wynika ze stosunkowo niewielkiej popularności tej metody w działaniach praktycznych). Autor po trosze rozprawia się z mitami powstałymi wskutek hollywoodzkich zniekształconych wyobrażeń dotyczących profilera i jego pracy, a które możemy często spotkać w zalewających nas filmach kryminalnych i thrillerach. Gołębiowski analizuje różne typy przestępców, wskazuje na jakie ślady behawioralne należy zwracać uwagę, podkreśla, że podczas typowania nieznanego sprawcy przestępstwa przydatna jest i statystyka i "doświadczenie uliczne" oraz wiedza z zakresu psychologii, seksuologii, psychiatrii. Ponadto zwraca uwagę na ciągle wysokie prawdopodobieństwo popełnienia jakiegoś błędu, przestrzega przed uleganiem skrótom myślowym wynikającym z naszych własnych uprzedzeń i skojarzeń. Kawał dobrej roboty. Jedyny minus dotyczy korekty - w książce po prostu roi się od literówek.

Matii | 2016-01-30

Dobra pozycja wprowadzająca czytelnika w tajniki profilowania nieznanych sprawców przestępstw.

Magda | 2016-12-11
Na półkach: Psychologia