Białe autobusy. Pakt z Himmlerem i niezwykła akcja ratowania więźniów obozów koncentracyjnych.

Okładka książki Białe autobusy. Pakt z Himmlerem i niezwykła akcja ratowania więźniów obozów koncentracyjnych.
Sune Persson Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Escape from the Third Reich: The Harrowing True Story of the Largest Rescue Effort Inside Nazi Germany
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2013-01-23
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-23
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301171858
Tłumacz:
Zofia Kunert
Tagi:
II wojna światowa zbrodnie niemieckie III Rzesza holocaust
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Skandynawscy bohaterowie ‘zmierzchu Bogów’



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: ,

"Lepiej zapalić jedną małą świecę niż przeklinać ciemność" Konfucjusz

Neutralność w czasie wojny nam, Polakom, nie kojarzy się najlepiej. Zwykliśmy ją traktować jako zaniechanie wszelkiego działania, a stąd już całkiem blisko do oskarżeń o kolaborację w myśl powiedzenia: "kto nie jest z nami, jest przeciwko nam". Ale to właśnie ten szczególny status umożliwił Szwecji przeprowadzenie największej akcji humanitarnej na terytorium III Rzeszy w czasie II wojny światowej - akcji, która ocaliła życie ok. dwudziestu tysiącom więźniów obozów koncentracyjnych w czasie, gdy upadek imperium Hitlera był już przesądzony, krążyły pogłoski o rozkazie zabijania więźniów i likwidowania obozów, zanim zostaną wyzwolone przez aliantów i kiedy właściwie nikt nie chciał lub nie potrafił podjąć skutecznego działania w celu ratowania skazanych na zagładę ludzkich istnień (aliantów interesowała w pierwszej kolejności kapitulacja Rzeszy, Międzynarodowy Czerwony Krzyż nadal wolał nie przeciwstawiać się niemieckim przywódcom, a organizacje żydowskie były zbyt ze sobą skłócone, by ich akcje mogły przynieść jakąkolwiek korzyść). To właśnie rząd neutralnej Szwecji postanowił zorganizować akcję znaną później pod nazwą ekspedycji białych autobusów. Na jej czele stanął hrabia Folke Bernadotte - bratanek ówczesnego króla Gustawa V, mający duże doświadczenie w prowadzeniu trudnych negocjacji (które zdobył m.in. przy wymianie jeńców wojennych), a także niezwykły talent organizacyjny, zdolności przywódcze oraz rozległą sieć międzynarodowych kontaktów. On to w ramach działalności Szwedzkiego Czerwonego Krzyża prowadził negocjacje z nazistami (w tym ministrem spraw zagranicznych Rzeszy Joachimem von Ribbentropem, szefem wywiadu Schellenbergiem, szefem niemieckiej służby bezpieczeństwa Kaltenbrunnerem, a przede wszystkim z samym Heinrichem Himmlerem), które doprowadziły do uwolnienia kilkunastu tysięcy więźniów różnych narodowości (głównie Norwegów i Duńczyków, a także Holendrów, Francuzów, Belgów, Polaków - w tym Żydów). Więźniów wywożono białymi autobusami oznaczonymi szwedzką flagą z boku i czerwonym krzyżem na dachu - początkowo do obozu zbiorczego w Neuengamme pod Berlinem, następnie przez Danię do Szwecji.

Sune Persson, opierając się na rzetelnych i sprawdzonych źródłach historycznych, m. in. bogatej dokumentacji, świadectwach i zeznaniach uczestników zdarzeń, dokonuje imponująco szczegółowej rekonstrukcji wydarzeń, jakie doprowadziły do zorganizowania akcji oraz kreśli jej złożony, najeżony rozmaitymi komplikacjami przebieg. Uzupełnia ten obraz solidnie i treściwie zarysowanym tłem historycznym wprowadzającym w realia II wojny światowej skupiając się rzecz jasna na kwestii okupacji Skandynawii, omawiając również dwuznaczny status Szwecji. Wiele uwagi poświęca postaci hrabiego Bernadotte oraz prowadzonym przez niego rozmowom dyplomatycznym z najwyższymi rangą nazistowskimi dygnitarzami ujawniając kulisy misji humanitarnej, wokół której przez lata narosło mnóstwo kontrowersji. Po wojnie postawa hrabiego była mocno krytykowana - oskarżano go między innymi za samo przystąpienie do rozmów z nazistami, zarzucano, że w negocjacjach żądał zbyt niewielkich ustępstw, że ratując więźniów dawał pierwszeństwo Skandynawom przed Żydami, a kobietom z zachodniej Europy przed przedstawicielkami innych narodowości, że wręcz odmawiał ewakuacji Żydów do Szwecji. Autor udowadnia, że te pomówienia są kłamliwe i nieuzasadnione, zaś dokumenty świadczące o rzekomej winie hrabiego - sfabrykowane; stając w obronie Bernadotte'a oddaje mu sprawiedliwość, obala kolejne zarzuty, wyjaśnia kontrowersje i nieścisłości, podkreśla jego dokonania i niebagatelną rolę, jaką odegrał w misji - rolę, która została wypaczona bądź umniejszona przez innych działaczy przypisujących sobie niesłusznie jego zasługi. Persson prezentuje także ich sylwetki (np. Felixa Karstena, estońskiego masażysty Himmlera czy Gilela Storcha, sztokholmskiego przedstawiciela Światowego Kongresu Żydów) prostując i precyzując rolę, jaką odegrali w całym przedsięwzięciu. Zszargana reputacja Bernadotte'a doprowadziła do jego śmierci - został zamordowany w 1948 roku w wyniku zamachu przez bandę Sterna, kiedy jako mediator ONZ uczestniczył w palestyńsko - izraelskich negocjacjach pokojowych. A i po śmierci jego relacja, spisana na kartach "Końca Trzeciej Rzeszy", była wielokrotnie podważana i szkalowana. Sune Persson swoją publikacją oddaje hołd i sprawiedliwość wielkiemu człowiekowi, który swoim talentem dyplomatycznym, męstwem i determinacją ocalił tysiące ludzkich istnień, za którymi nikt inny nie miał odwagi skutecznie się wstawić.

Gorąco polecam czytelnikom tę pasjonującą i wartościową książkę odkrywającą stosunkowo mało znany epizod wojenny, jakim była akcja ratowania więźniów obozów koncentracyjnych. Poza oczywistą wartością historyczną, jaką publikacja prezentuje, wynikającą z doskonałego przygotowania merytorycznego autora, jego kompetencji, solidności i pasji w podejściu do tematu, ma ona wymiar głęboko humanistyczny - przywraca wiarę w człowieka, boleśnie nadwątloną tragicznymi doświadczeniami dwudziestego stulecia.

"Lepiej zapalić jedną małą świecę niż przeklinać ciemność" Konfucjusz

Neutralność w czasie wojny nam, Polakom, nie kojarzy się najlepiej. Zwykliśmy ją traktować jako zaniechanie wszelkiego działania, a stąd już całkiem blisko do oskarżeń o kolaborację w myśl powiedzenia: "kto nie jest z nami, jest przeciwko nam". Ale to właśnie ten szczególny status umożliwił Szwecji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    76
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    13
  • Historia
    7
  • Teraz czytam
    3
  • historia
    2
  • 2013
    2
  • II Wojna Światowa
    1
  • LIt. izraelska/żydowska i okolice
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także