Mechaniczna księżniczka

Okładka książki Mechaniczna księżniczka Cassandra Clare
Okładka książki Mechaniczna księżniczka
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Diabelskie Maszyny (tom 3) Seria: Ze Świata Nocnych Łowców fantasy, science fiction
Diabelskie Maszyny (tom 3)
Ze Świata Nocnych Łowców
Clockwork Princess
Mag
2013-11-20
2013-11-20
Anna Reszka
powieść młodzieżowa amerykańska piekielne maszyny steampunk

Niesamowicie się cieszę, że w końcu skończyłam tę serię. Ostatni tom trylogii był gwoździem do trumny.

60% książki dosłownie nic się nie dzieje. Autorka najwyraźniej stwierdziła, że czytanie o gruchaniu 3 gołąbków i ich wewnętrznych rozterkach to najlepsze, co może nam zaserwować. Mimo że bohaterowie przez tak długi czas zastanawiają się, co ze sobą wzajemnie począć i tak finalnie postępują wbrew samym sobie.

Co gorsza - pozostałe 40% obfituje wydarzenia które a) nie mają żadnego znaczenia dla fabuły, b) jak dla mnie - nie są w żaden sposób satysfakcjonujące. Czytając zakończenie przewracałam oczami i powtarzałam w myślach: "Tereska, teraz dopiero na to wpadłaś?!".

Nie wiem czy jest jakieś grono odbiorców, któremu mogłabym polecić tę trylogię. Nawet nastolatkom byłabym w stanie znaleźć bardziej ambitne książki fantastyczne. Podsumowują więc - odradzam. Ja swój czas zmarnowałam, wy swój wykorzystajcie mądrzej. :)

Will i Tessa, what r u doingX?D
Jema kocham, super chłop
historia sama w sobie średnia

Will i Tessa, what r u doingX?D
Jema kocham, super chłop
historia sama w sobie średnia

Epilog był najpiękniejszym tekstem literackim jakiego miałam przyjemność, ze łzami w oczach, czytać w ostatnich… latach! Tessa, Will, Jem, to była niezwykła przygoda, dziękuję! Cassandra Clare, chapeau bas!

Jako zakończenie trylogii broni się historią, jednak moim zdaniem pojawiła się para mankamentów obniżających końcową ocenę. Pierwszy to rozwleczone zakończenie. Cała historia dobiegła końca jakieś 10-15% przed końcem książki. Później już tylko suche domykanie poszczególnych wątków. Druga sprawa to za dużo tych pompatycznych opisów uczuć, za dużo miłości, naprawdę... Will, Jem, Tessa, Sophie, Gideon, Gabriel, Charlotte, Henry, za duuuużo. Żeby to jeszcze miało jakąś przeciwwagę - ale nie. Wszyscy poprawni, słodkopierdzący, "rumieniący się". Ja wiem, że historia dzieję się w innych czasach, ale naprawdę nawet wtedy ludzie nie różnili się od nas tak bardzo. Nawet wtedy ludzie potrafili być źli, wredni, złorzeczyć, zazdrościć, poczuć się zranieni czy urażeni; po prostu może robili to tylko poza forum publicznym. Dopóki Will był tym Willem sprzed zdjęcia klątwy, dopóty ten pazurek przeciwwagi jakoś to ratował. W tej części już tego brakło.

Warto przeczytać jako tom kończący serię, jednakże patrząc odrębnie, niestety trochę nie dowiózł.

Rewelacyjna seria!

Rewelacyjna seria!

Przemyślane i szalenie interesujące zwieńczenie całej historii Tess!

W ostatnim tomie większość wątków znajduje swój koniec, jedyne niedopowiedzenia i otwarte wątki pozostawia po sobie epilog, w którym jesteśmy świadkami dosyć sporego przeskoku w czasie i możemy jedynie domyślać się, jakie były dalsze losy części bohaterów.

Chyba nie mogłem sobie wymarzyć lepszego zamknięcia wątku romantycznego Tess, Jema i Willa, początkowo kibicowałem komuś innemu, ale ostatecznie nic tutaj nie wyszło źle, nie czułem zawodu ani niechęci do nikogo z wymienionej trójki bohaterów. Samo to, że wszystkie relacje i rozmowy między nimi były prowadzone od słowa do słowa, bez żadnych niejasnych elementów sprawiało, że przez całość się dosłownie płynęło. Wyszło to naprawdę bardzo solidnie, poznajemy ich motywy i wartości, wszystkie oczywiście uzasadnione. Za ten element ogromny plus dla autorki.

Książka jak i cała seria początkowo wydawała mi się być przepełniona akcją, w ostateczności wyszło coś całkiem innego. Akcji w całej serii nie było dużo, stała ona dialogami i relacjami między bohaterami. Problemem będzie więc ocenienie tego, czy można to uznać za plus czy minus, bo sam wątek główny pod postacią dążenia do konfrontacji z Mistrzem wydawał mi się ostatecznie wątkiem pobocznym, a jego rozwiązanie było dosyć krótkie, jakby przyspieszone.

Co do postaci pobocznych - ich zachowania i charaktery były tak dobre, że czasami miałem ochotę odstawić na bok Triss i paczkę na rzecz poznania losów pozostałych bohaterów. I tutaj moim faworytem jest związek Charlotte i Henry'ego, ich wspólna walka o losy Instytutu i z czasem rozkwitająca miłość. To co przydarzyło się tej dwójce odbiło się na mnie nawet bardziej od zakończenia wątków głównych bohaterów.

"Diabelskie maszyny" jako seria wywarła na mnie ogromne wrażenie, nie wiem dlaczego dorwałem się do tego dopiero teraz i jak to możliwe, że seria tak bardzo napisana pode mnie nie trafiła w moje ręce już kilka lat temu, ale ciesze się, że miałem możliwość jej nadrobienia teraz, a "Mechaniczna księżniczka" jest idealnym zwieńczeniem, którego nie zamieniłbym na żadne inne. Serdecznie polecam!

Przemyślane i szalenie interesujące zwieńczenie całej historii Tess!

Chyba nie mogłem sobie wymarzyć lepszego...

Jest to (jak na razie) moją ulubioną książka z tej serii. Niesamowite zwroty akcji, dobry wątek miłosny i szybko rozwijająca się akcja tego właśnie oczekuję od dobrej książki. To wszystko dostałam w tej książce. Kocham powieści Cassandry Clare zawsze mają w sobie ,,to coś" co mnie do nich przyciąga. Te książki są tak wciągające że działają uzależniająco ;) Po prostu sama postać Jamesa Carstairs'a jest tak piękna i jego poświęcenie miłości, aż chwyta za serce.

Bardzo dobre zakończenie serii, może trochę przewidywalne, ale nie odbiera mu to uroku. Najbardziej wzruszyła mnie przyjaźń Willa i Jema, tak pięknie została opisana. W ogóle jestem zauroczona stylem pisarskim autorki, widać, że rozkręca się z książki na książkę. Polecam tę serię gorąco.

Powrót do tej książki był komfortowy jak opatulenie się ciepłym kocykiem i herbatka z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Szczerze zdziwiłam się, kiedy zdałam sobie sprawę, że odkąd przeczytałam tę trylogię minęło 10 lat, wiele rzeczy pamiętałam jedynie połowicznie, ale odkrywanie ich na nowo sprawiło mi tak samo wiele frajdy jak za pierwszym raz. Oczywiście nie jest to pozycja idealna, wiele w niej rzeczy, które są infantylne i czasami nieco przerysowane, ale i tak cieszę się, że zaczęłam ten reread w grudniu rok temu i nie mogę doczekać się czytania kolejnych książek.

Słodko - gorzkie zakończenie. Najlepsze zakończenie serii, z tych co czytałam. Genialna

• Cassandra Clare