Stan Wyjątkowy

Tłumaczenie: Monika Surma-Gawłowska
Seria: Linia Krytyczna
Wydawnictwo: Ha!art
Brak tytułu orginału, wybór tekstów, które oryginalnie znajdują sie w tomie
Ideologie, liberalizm
Konrad

"Stan wyjątkowy" Agambena powstawał w czasie tak zwanej wojny z terroryzmem, która była odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na ataki z 11 września 2001 roku. Ten fakt historyczny ma ogromne znaczenie, ponieważ projekt Agambena został pomyślany nie tylko jako studium filozoficzne, ale także jako odpowiedź na współczesne konflikty prawno-polityczne. Według Agambena w zachodnim systemie politycznym...

Według Agambena w zachodnim systemie politycznym działają mechanizmy, które likwidują różnicę między nomos i anomos - prawem i czystą przemocą. Celem włoskiego filozofa jest zerwanie węzła łączącego prawo i przemoc. W niniejszej rozprawie rysuje konceptualną, etyczną i polityczną drogę wyjścia poza stan wyjątkowy.

Opublikowany po raz pierwszy w 2003 roku "Stan wyjątkowy" należy do serii esejów genealogicznych wyrastających z rozprawy Agambena zatytułowanej "Homo Sacer", z którą mają utworzyć tetralogię (do tej pory ukazały się trzy części, przy czym druga złożona jest z dwóch osobnych projektów: "Stan wyjątkowy" oraz "Królestwo i chwała").

źródło opisu: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/2...(?)

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/2...»

MorsMetaMalorum | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Stan wyjątkowy jest wyjątkowo podręcznikowym dziełem, Agamben dokładnie czyta w nim Schmitta, Arendt i Benjamina oraz nowożytne przykłady wystepowania stany wyjątkowego, które zestawione są z analizami prawa rzymskiego: przede wszystkim różnicy pomiędzy auctorias i potestas, oraz mocno enigmatycznym iustitium.
Sama ich analiza wydaje się znakomita, ale mam problem z umieszczeniem ich konkluzji z tym co Agamben twierdzi w pierwszej części homo sacer.
Poza tym analiza auctoritas wydaje się miejscami mało koherentna, najpierw z wielką precyzją omawia jej "relacyjny" charakter, po czym zdaje się łączyć je esencjalistycznie z nagim życiem (czy kantorowiczowskim pierwszym ciałem króla)
Przede wszystkim brakuje mi tu odpowiedzi na pytanie dlaczego współczesna demokracja to permanentny stan wyjątkowy, bo tę tezę Benjamina zdaje się popierać. Pozostaje liczyć, że odpowiedzi na to pytanie udzieli w kolejnych częściach Homo Sacer.