Bytom. Portret własny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pogranicza Kultur". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
978-83-88880-19-3
Śląsk, Bytom, historia
historia
MichAsia

Od Autorki Spacerując po ulicach Bytomia, niejednokrotnie zastanawiałam się: jak wyglądało miasto przed kilkudziesięciu laty, (...) jak wyglądało wówczas życie codzienne jego mieszkańców. Odpowiedź na pytanie pierwsze przynosiły liczne fotografie i pocztówki, na których utrwalono wiele nie istniejących już fragmentów miasta, a wiele zachowanych wygląda dziś nieco inaczej. Szukając odpowiedzi...

Od Autorki

Spacerując po ulicach Bytomia, niejednokrotnie zastanawiałam się: jak wyglądało miasto przed kilkudziesięciu laty, (...) jak wyglądało wówczas życie codzienne jego mieszkańców. Odpowiedź na pytanie pierwsze przynosiły liczne fotografie i pocztówki, na których utrwalono wiele nie istniejących już fragmentów miasta, a wiele zachowanych wygląda dziś nieco inaczej. Szukając odpowiedzi na pytanie drugie, sięgnęłam do roczników starych gazet, na łamach których można znaleźć interesujące wzmianki dotyczące rozmaitych dziedzin codziennego życia bytomian. Szczególnie interesujące teksty stanowiły: kronika wypadków, notatki „spod paragrafu”, mnóstwo informacji dotyczących nieruchomości, rozmaitych firm i sklepów bytomskich. Gazety skrupulatnie odnotowywały też wszelkie ważniejsze wydarzenia towarzyskie i kulturalne z udziałem bytomskich notabli – bale, koncerty, wizyty sławnych ludzi. Pojawiły się przy tym nazwiska znanych niegdyś, a dziś już zupełnie zapomnianych bytomian oraz miejsca, których na próżno szukać na dzisiejszej mapie miasta.
Z tej obfitości wyłaniał się nieznany obraz miasta. I wówczas zrodził się pomysł napisania historii miasta, ale z perspektywy jego mieszkańców. Początkowo były to niewielkie felietony, ogłaszane w 1994 roku na łamach „Życia Górnośląskiego” i „Tematu Śląskiego”, (...) w 1997 roku ukazała się książka „Tajemnice bytomskich kamienic”, napisana na podstawie bogatego materiału i w szerszej skali tematycznej. Książka ta wywołała pewne zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy w rozmowach ze mną wskazywali na potrzebę opracowania nowych mało znanych tematów. To skłoniło mnie do podjęcia kolejnej próby ukazania dziejów miasta widzianych oczami przeciętnego mieszkańca.
Wprawdzie niektóre tematy zostały zachowane z poprzedniej książki, ale opracowane na nowo, wzbogacone nowymi faktami, odkrytymi w ciągu dalszych poszukiwań. Większość to tematy nowe. Przy sposobności udało się też uzupełnić i sprostować niektóre podane wcześniej fakty.

Spis treści:
Wstępu słów kilka
Od Autorki
Portret miasta w ostatnich dwóch stuleciach
Ulice i place opowiadają swoją historię
Gdzie ubierali się eleganci i "zwykli ludzie"
Dzieje bytomskich bibliotek
Bytomskie księgarnie
Pod wężem eskulapa
Gdzie jadali i bawili się bytomianie
Fabryczki trunków
"Bachusowe" uciechy
Hotele
Park Miejski
Szkoły muzyczne i ich założyciele
W królestwie Melpomeny Terpsychory i Polihymnii
Szkoły tańca i nie tylko
Przybytki X Muzy
Literatura
Nazwy bytomskich ulic i placów
Indeks nazwisk
Zusammenfassung