Samoograniczająca się rewolucja

Tłumaczenie: Marek Szopski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Solidarności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Europejskie Centrum Solidarności
Poland's Self-Limiting Revolution
978-83-62853-00-7

Samoograniczająca się rewolucja to książka-klasyk. Jest jedną z najbardziej znanych na świecie prac poświęconych genezie Solidarności. Wydana najpierw we Francji (1982), a później w Stanach Zjednoczonych w prestiżowym wydawnictwie Pinceton University Press (1984), zapewniła Staniszkis pozycję jednej z najbardziej znanych polskich socjologów na świecie. Książka powstała między wrześniem 1980 roku a styczniem 1982 roku. Staniszkis wnikliwie obserwuje wydarzenia Sierpnia 1980 uczestnicząc w komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Grupę ekspertów opuszcza w wyniku sprzeciwu wobec zamieszczenia w tekście porozumień zapisu o „kierowniczej roli partii". Autorka poddaje krytyce nie tylko kształt systemu politycznego okresu PRL, lecz także utopijny charakter solidarnościowej wizji społeczeństwa wolnego od polityki i opartego na jedności społecznej. W swoich analizach skupia się na mechanizmach władzy tworzących się zarówno po stronie obozu Solidarności, jak i obozu rządzącego. Ta krytyczna perspektywa wobec wydarzeń roku 1980 prezentowana przez Staniszkis w książce spowodowała, że Samoograniczająca się rewolucja czekała niemal 30 lat na publikację w Polsce.

źródło opisu: http://zbiory.ecs.gda.pl/publikacje/

źródło okładki: http://zbiory.ecs.gda.pl/images/realisations/bfccc85a915f7a3/big.jpg

BOGDAN | 2015-03-09
Dominik Kolęda | 2017-11-15