Życie umysłowe i uczuciowe

Wydawnictwo: Czarne
978-83-7700-000-7
socjologia
klara

"Żywa opowieść, niezwykła bohaterka. I historia polski ostatnich 50 lat widziana z najbardziej zaskakujących perspektyw, także przez drzwi sypialni. Jadwigi Staniszkis nie da się zamknąć w żadnym schemacie, dlatego od dziejów jej życia nie sposób się oderwać." - Piotr Zaremba, publicysta, pisarz "Pędziłam na rowerze na spotkanie z moją pierwszą miłością - mechanikiem okrętowym, w którym się...

"Pędziłam na rowerze na spotkanie z moją pierwszą miłością - mechanikiem okrętowym, w którym się zakochałam płynąc do Londynu. Wpadłam pod ciężarówkę. Po tym ciężkim wypadku miałam wielką bliznę na twarzy. Nie chciałam, żeby on to widział. I wpadłam na pomysł, że jak przed naszym spotkaniem umaluję się jaskrawoczerwoną szminką, to on będzie patrzył na moje usta i nie zwróci uwagi na tę szpetną bliznę."

aga | 2016-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Czerwone usta i umysł jak brzytwa. Tak myślę o pani Staniszkis. Cenię ją i dlatego podobała mi się ta książka, bo poznałam ją z innej strony, nie tej telewizyjnej. Były takie momenty w trakcie lektury, że szczerość wypowiedzi mnie zaskakiwała.
Rzeczywiście jest tu sporo dat, nazwisk, historii, PRL-u...... Ale jest też sporo życia uczuciowego. Już teraz z panią Staniszkis nie będę kojarzyła tylko i wyłącznie z intensywną barwą ust. Nigdy nie sądziłam że słowo autyzm jest bliski pani profesor. Nie wyobrażałam jej sobie jako hipiski. Teraz znam ją już bliżej i nadal cenię, mimo że pewnych jej decyzji życiowych nie rozumiem.
polecam dla osób które chcą nie tylko poznać bliżej panią Staniszkis, ale także dla tych którzy chcą poznać lata PRL-u

książek: 1991
Renax | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Książka mnie tak znudziła, że poległam jeszcze przed 50 stroną. Książka adresowana jest albo dla specjalistów od historii PRL, albo dla starszego pokolenia. Jakieś nazwiska, jakieś niuanse, kto był trochę za, a kto trochę bardziej. Nużące. Interesuje mnie historia, ale z mojej perspektywy - rocznik 79 - uważam, że oceniać moralnie mam prawo zbrodniarzy stalinowskich. O reszcie wypowiadać się nie mam trawa, więc i czytanie o tym mnie nudzi. Ale rozumiem, że dla zaangażowanych w temat książka może wywołać rumieńce na twarzy.
Może to i ta różnica pokoleń sprawiła, że wizja domu, w którym przez kilkadziesiąt lat nie porusza się istotnych tematów, a każdy przypływ emocji wywołuje jedynie reakcję w postaci wyproszenia za drzwi, mnie wprawiło w osłupienie. To potwierdza niedawno wyczytaną tezę, że mity o kompleksach wyniesionych z domu rodzinnego są mrzonką. Pewnie całe wojenne pokolenia (piszę pokolenia, bo przekalkulowałam sobie w głowie, że w naszej Polsce gdzieś tak z 5 pokoleń w tył...

annakk | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

Z rozmowy Cezarego Michalskiego z Jadwigą Staniszkis wyłania się obraz kobiety niezwykłej, szalenie inteligentnej i z niesamowitym zmysłem obserwacji. Do tego wielka historia XX wieku w tle i najważniejsze postacie powojennego życia społecznego, kulturalnego i politycznego Polski.

Lektura obowiązkowa!

SanaeAiko | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Przed rozpoczęciem czytania tej książki, myślałam, że jest w niej więcej o życiu prywatnym prof. Staniszkis. Co prawda było, ale dużą cześć zajmowały wplecione w wyczerpujące, szczegółowe opisy ówczesnych zdarzeń z czasów PRL-u. Myślę, że dla osoby, która mało się orientuje w Prlowskiej historii, lektura ta może być czasem niezrozumiała, dlatego warto przed nią trochę poczytać o tych czasach. Z drugiej strony dla kogos kogo interesują te czasy może to być świetna możliwość poznania tego wszystkiego od kuchni.

eli | 2011-10-03
Przeczytana: 03 października 2011

Bez gwiazdek".
Błędem było dotąd, gwiazdkowanie" podobnych książek.

kuba | 2016-07-11
kaamm | 2016-06-28