Zawładnąć! Zarys procesulanej teorii władzy

Wydawnictwo: Scholar
władza, socjologia
autofikcja

Ostateczny kres intuicyjnego rozumienia przyrody nastąpił wraz z powstaniem teorii względności. Kres zdroworozsądkowych analiz władzy (odnoszących się do hierarchii podmiotów i tradycyjnie rozumianych zasobów władzy) następuje obecnie, wraz z pogłębianiem wiedzy o złożoności i sieciowości procesów społecznych. Prezentowane tu podejście stanowi próbę zmierzenia się z tym wyzwaniem i zaproponowania niezdroworozsądkowej ontologii władzy.
Formalne zdobycie władzy, proces zawładnięcia (czyli narzucenia porządku zgodnego z przyjętą formułą władzy), wreszcie – sterowność (czyli zdolność osiągania przyjętych celów) to trzy odmienne sytuacje. Interesuje mnie przede wszystkim drugi moment tej triady: zawładnięcie.
Jadwiga Staniszkis
Jadwiga Staniszkis – socjolog, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, emerytowana profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicystka. Uczestniczyła w protestach studenckich w marcu 1968 r., zasiadała w Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Solidarności podczas rozmów ze stroną rządową w sierpniu 1980 r. Laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za badania będące próbą stworzenia teorii i interpretacji procesów transformacji współczesnej Polski i świata, przedstawione w książkach Postkomunizm (2001) oraz Władza globalizacji (2003). Inne wybrane publikacje: Ontologia socjalizmu (1988), O władzy i bezsilności (2006), Ja. Próba rekonstrukcji (2008), Antropologia władzy (2009).

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2012

źródło okładki: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2264

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!