Co to jest drozd

Okładka książki Co to jest drozd Jarosław Marek Rymkiewicz
Okładka książki Co to jest drozd
Jarosław Marek Rymkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik poezja
50 str. 50 min.
poezja
Czytelnik
1973-01-01
1973-01-01
50 min.

Rymkiewicz w tym tomie z uporem bada możliwości języka poezji. Co to jest wiersz? Co to jest język? - i czy potrafi uchwycić to co nazywamy światem, który przecież zaczął się – jak mówi Pismo – od Słowa? Tom kończy „Traktat metafizyczny” - zaskakujący i wyjątkowy w dorobku Rymkiewicza utwór będący poetycko-analityczną medytacją nad językiem i będący nawiązaniem do „Traktatu logiczno-filozoficznego” Wittgensteina (i jego najsłynniejszego zdania: „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”). Wcześniej Rymkiewicz przywołuje kunsztowne konstrukcje wierszy Naborowskiego, leśmianowską w duchu refleksja nad przemijaniem oraz polemika z założeniami strukturalizmu. Pojawia się też ks. Baka jako prekursor języka dzikiego, czy - jak dziś byśmy powiedzieli - „transowego”, w którym ciężko jednoznacznie określić czy to sens podąża za rytmem czy rytm za sensem, a zarazem poeta jest swoistym medium („Gadam wierszem O Jezu Albo mną ktoś gada”). Ta poezja łączy filozofowanie i obrazowanie, myśl i rytm, intertekstualność i śpiewność zmusza do wysiłku i nowych odczytań, a jednocześnie budzi podziw techniczną biegłością.

Bardzo rytmiczne, bardzo głębokie, a przy tym lekkie rymowane dobre wiersze.

Bardzo rytmiczne, bardzo głębokie, a przy tym lekkie rymowane dobre wiersze.

Tom "Co to jest drozd" nie należy do najbardziej znanych dzieł Rymkiewicza. Bo i jakim sposobem, skoro wyszedł w nakładzie niespełna 1500 egzemplarzy?
Taki stan rzeczy po jego przeczytaniu wydaje się wręcz kuriozalny. Oto spotykamy się z poezją najwyższego lotu - najczęściej jedenasto-, dwunasto- lub trzynastozgłoskowcem. Co najważniejsze, taka klasyczna forma wni powoduje odbioru tych wierszy jako staroświeckich, archaicznych czy pompatycznych. Wręcz przeciwnie. Przywołanie dodatkowo barokowych wzorców (Sęp-Szarzyński, Narborowski) dodaje tym utworom smaku i wyrafinowania.
Już sama tematyka jest bardzo "wysoka": natura materii, bytu, czy istota poezji i nazywania świata. A wszystko to przepełnione swoistym barokowym niepokojem, cieniem i pleśnią.
Cykl wierszy zostaje zakończony jedynym w swoim rodzaju "Traktatem metafizycznym", gdzie zazwyczaj poprzez negację zostaje podjęta próba określenia natury przedmiotu (drzewa),duszy i słowa.
"Wszystko jest u słowa" (s.51),mówi poeta. Czy aby na pewno? Niewątpliwie jednak wiele pytań za pomocą słów udało się poecie zawrzeć na kartach tej książeczki. Bowiem jest to poezja pytania i wątpliwości, a nie prostych i jednoznacznych odpowiedzi.

• Poezja
  • Poezja
  • 📖 Posiadam
  • Polonistyka
  • Lektury 4 - studia I

Dodaj cytat z książki Co to jest drozd