Co to jest drozd

Okładka książki Co to jest drozd Jarosław Marek Rymkiewicz
Okładka książki Co to jest drozd
Jarosław Marek Rymkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik poezja
50 str. 50 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
50
Czas czytania
50 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: ,

Rymkiewicz w tym tomie z uporem bada możliwości języka poezji. Co to jest wiersz? Co to jest język? - i czy potrafi uchwycić to co nazywamy światem, który przecież zaczął się – jak mówi Pismo – od Słowa? Tom kończy „Traktat metafizyczny” - zaskakujący i wyjątkowy w dorobku Rymkiewicza utwór będący poetycko-analityczną medytacją nad językiem i będący nawiązaniem do „Traktatu logiczno-filozoficznego” Wittgensteina (i jego najsłynniejszego zdania: „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”). Wcześniej Rymkiewicz przywołuje kunsztowne konstrukcje wierszy Naborowskiego, leśmianowską w duchu refleksja nad przemijaniem oraz polemika z założeniami strukturalizmu. Pojawia się też ks. Baka jako prekursor języka dzikiego, czy - jak dziś byśmy powiedzieli - „transowego”, w którym ciężko jednoznacznie określić czy to sens podąża za rytmem czy rytm za sensem, a zarazem poeta jest swoistym medium („Gadam wierszem O Jezu Albo mną ktoś gada”). Ta poezja łączy filozofowanie i obrazowanie, myśl i rytm, intertekstualność i śpiewność zmusza do wysiłku i nowych odczytań, a jednocześnie budzi podziw techniczną biegłością.

Rymkiewicz w tym tomie z uporem bada możliwości języka poezji. Co to jest wiersz? Co to jest język? - i czy potrafi uchwycić to co nazywamy światem, który przecież zaczął się – jak mówi Pismo – od Słowa? Tom kończy „Traktat metafizyczny” - zaskakujący i wyjątkowy w dorobku Rymkiewicza utwór będący poetycko-analityczną medytacją nad językiem i będący nawiązaniem do „Traktatu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1301
511

Na półkach: , , ,

Bardzo rytmiczne, bardzo głębokie, a przy tym lekkie rymowane dobre wiersze.

Bardzo rytmiczne, bardzo głębokie, a przy tym lekkie rymowane dobre wiersze.

Pokaż mimo to

avatar
1383
300

Na półkach: , ,

Tom "Co to jest drozd" nie należy do najbardziej znanych dzieł Rymkiewicza. Bo i jakim sposobem, skoro wyszedł w nakładzie niespełna 1500 egzemplarzy?
Taki stan rzeczy po jego przeczytaniu wydaje się wręcz kuriozalny. Oto spotykamy się z poezją najwyższego lotu - najczęściej jedenasto-, dwunasto- lub trzynastozgłoskowcem. Co najważniejsze, taka klasyczna forma wni powoduje odbioru tych wierszy jako staroświeckich, archaicznych czy pompatycznych. Wręcz przeciwnie. Przywołanie dodatkowo barokowych wzorców (Sęp-Szarzyński, Narborowski) dodaje tym utworom smaku i wyrafinowania.
Już sama tematyka jest bardzo "wysoka": natura materii, bytu, czy istota poezji i nazywania świata. A wszystko to przepełnione swoistym barokowym niepokojem, cieniem i pleśnią.
Cykl wierszy zostaje zakończony jedynym w swoim rodzaju "Traktatem metafizycznym", gdzie zazwyczaj poprzez negację zostaje podjęta próba określenia natury przedmiotu (drzewa),duszy i słowa.
"Wszystko jest u słowa" (s.51),mówi poeta. Czy aby na pewno? Niewątpliwie jednak wiele pytań za pomocą słów udało się poecie zawrzeć na kartach tej książeczki. Bowiem jest to poezja pytania i wątpliwości, a nie prostych i jednoznacznych odpowiedzi.

Tom "Co to jest drozd" nie należy do najbardziej znanych dzieł Rymkiewicza. Bo i jakim sposobem, skoro wyszedł w nakładzie niespełna 1500 egzemplarzy?

Taki stan rzeczy po jego przeczytaniu wydaje się wręcz kuriozalny. Oto spotykamy się z poezją najwyższego lotu - najczęściej jedenasto-, dwunasto- lub trzynastozgłoskowcem. Co najważniejsze, taka klasyczna forma wni powoduje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    9
  • Poezja
    2
  • 2019
    2
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Poezja
    1
  • 📖 Posiadam
    1
  • Polonistyka
    1
  • Lektury 4 - studia I
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co to jest drozd


Podobne książki

Przeczytaj także