Zgłosuj na książki roku 2017

Wokół Jedwabnego, t. 1 Studia

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia
welesxxi

pod red. Pawła Machcewicza i Krzysztofa Persaka, t.1 Studia Publikacja Wokół Jedwabnego, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, prezentuje wyniki badań naukowych nad zbrodniami popełnionymi na polskich Żydach w Jedwabnem, Radziłowie i innych miejscowościach Łomżyńskiego i Białostocczyzny latem 1941 roku. Na tom pierwszy składają się studia, które...

pod red. Pawła Machcewicza i Krzysztofa Persaka, t.1 Studia

Na tom pierwszy składają się studia, które przedstawiają te wydarzenia na szerokim tle historycznym, poczynając od rysu stosunków polsko-żydowskich na tym terenie w okresie przedwojennym, poprzez opis niemieckiej polityki zagłady Żydów i antyżydowskich wystąpień miejscowej ludności, kończąc na analizie powojennych postępowań karnych w sprawie mordu w Jedwabnem oraz dotyczącego go piśmiennictwa.
W tomie drugim opublikowano dokumenty polskie, sowieckie i niemieckie, w tym raporty NKWD, relacje Polaków represjonowanych przez sowieckiego okupanta, raporty wywiadowcze Polskiego Państwa Podziemnego, sprawozdania niemieckich formacji wojskowych i policyjnych, świadectwa ocalałych Żydów, akta śledztw oraz procesów karnych w sprawie zbrodni w Jedwabnem i Radziłowie.

źródło opisu: http://ipn.gov.pl/portal/pl/229/4052/Wokol_Jedwabnego.html

źródło okładki: http://ipn.gov.pl/portal/pl/229/4052/Wokol_Jedwabnego.html