Hinduizm

Hinduism
hinduizm
religia
o77

Czy hinduizm jest religią w tradycyjnym sensie? Jakie zmiany zachodzą w nim współcześnie, od kiedy zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie? Na czym polega wewnętrzna różnorodność tradycji, wierzeń i praktyk hinduistycznych? Na te oraz wiele innych pytań Kim Knott próbuje odpowiedzieć w swej książce, wprowadzając czytelnika w świat świętych tekstów hinduizmu, jego mitologii i pojęć filozoficznych, obyczajów i instytucji.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Hinduizm-p-1505-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Hinduizm-p-1505-.html

apostata | 2019-09-07
Przeczytana: 06 września 2019

Bardzo dobre i rzetelne wprowadzenie do wiedzy o hinduizmie, czy też hinduizmach. Zdecydowanie polecam dla poszerzenia horyzontów.

Elevander | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Książka K. Knott zawiera naprawdę sporo cennych informacji, choć objętościowo jest bardzo niewielka. Autorka dokonała wyboru naprawdę najważniejszych zagadnień potrzebnych zrozumieniu hinduizmu jako religii zarówno pradawnej, jak i bardzo ważnej także w świecie współczesnym. Naszkicowane zostały kwestie przekazu tradycji, rola epiki, zagadnienie bóstwa (politeizm, a może jednak kult jednego bóstwa?), najważniejsze święta, a także rozpowszechnienie hinduizmu poza Indiami. Autorka odeszła też od zagadnień stricte religijnych i przedstawiła choćby ważne kwestie społeczne takie jak status nietykalnych czy pozycja kobiety. Wcześniej czytałem inną książkę z tej serii, "Koran" M. Cooka, i omawiana pozycja znacznie lepiej sprawdza się w roli wprowadzenia do tytułowego tematu. Rzeczywiście zostały tu ukazane najważniejsze kwestie, pewien zarys problemu, tak że czytelnik z jednej strony zdobył jakąś ogólną wiedzę, a z drugiej został przez Knott zachęcony do sięgnięcia po bardziej szczegółowe...

Tamanna | 2016-08-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Jeśli ktoś chce poznawać hinduizm w bardzo zwięzłej formie, to ta 164-stronicowa książeczka Kim Knott, pani dziekan Wydziału teologii i Studiów Religioznawcy w Leeds, może być pomocą. Ilustrowaną czarno-białym zdjęciami książkę zaopatrzono w indeks, spis literatury uzupełniającej, słowniczek, mapę miejsc kultu religijnego i chronologię wydarzeń w historii Indii.
Punktem wyjścia jest pytanie:
"Czy Hindusi oddają cześć wielu bogom naraz, czy raczej formom jednego boskiego bytu? A może obydwie koncepcje są po trochu prawdziwe?"
K. K. pisze o tym, że wątpliwości wobec hinduizmu zgłosiły dwie duże mniejszości: dalici, kobiety i ci, którzy "przepłynęli czarne wody i wyszli poza obręb świętego terytorium Indii".
Kolejny problem: czy hinduizm pozostaje jedynie religią tych, którzy urodzili się jako hindusi, czy obecnie staje się - wzorem chrześcijaństwa i islamu - religią misyjną?

Wiedzę na temat hinduizmu K. Knott przedstawia w kilku rozdziałach:

- Badacze i wyznawcy