Hinduizm

Okładka książki Hinduizm Kim Knott
Okładka książki Hinduizm
Kim Knott Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Bardzo Krótkie Wprowadzenie religia
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Bardzo Krótkie Wprowadzenie
Tytuł oryginału:
Hinduism
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2000-05-08
Data 1. wyd. pol.:
2000-05-08
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8372550832
Tłumacz:
Tomasz Jurewicz
Tagi:
hinduizm
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Książka K. Knott zawiera naprawdę sporo cennych informacji, choć objętościowo jest bardzo niewielka. Autorka dokonała wyboru naprawdę najważniejszych zagadnień potrzebnych zrozumieniu hinduizmu jako religii zarówno pradawnej, jak i bardzo ważnej także w świecie współczesnym. Naszkicowane zostały kwestie przekazu tradycji, rola epiki, zagadnienie bóstwa (politeizm, a może jednak kult jednego bóstwa?),najważniejsze święta, a także rozpowszechnienie hinduizmu poza Indiami. Autorka odeszła też od zagadnień stricte religijnych i przedstawiła choćby ważne kwestie społeczne takie jak status nietykalnych czy pozycja kobiety. Wcześniej czytałem inną książkę z tej serii, "Koran" M. Cooka, i omawiana pozycja znacznie lepiej sprawdza się w roli wprowadzenia do tytułowego tematu. Rzeczywiście zostały tu ukazane najważniejsze kwestie, pewien zarys problemu, tak że czytelnik z jednej strony zdobył jakąś ogólną wiedzę, a z drugiej został przez Knott zachęcony do sięgnięcia po bardziej szczegółowe publikacje.

Książka K. Knott zawiera naprawdę sporo cennych informacji, choć objętościowo jest bardzo niewielka. Autorka dokonała wyboru naprawdę najważniejszych zagadnień potrzebnych zrozumieniu hinduizmu jako religii zarówno pradawnej, jak i bardzo ważnej także w świecie współczesnym. Naszkicowane zostały kwestie przekazu tradycji, rola epiki, zagadnienie bóstwa (politeizm, a może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
567
443

Na półkach: , ,

Jeśli ktoś chce poznawać hinduizm w bardzo zwięzłej formie, to ta 164-stronicowa książeczka Kim Knott, pani dziekan Wydziału teologii i Studiów Religioznawcy w Leeds, może być pomocą. Ilustrowaną czarno-białym zdjęciami książkę zaopatrzono w indeks, spis literatury uzupełniającej, słowniczek, mapę miejsc kultu religijnego i chronologię wydarzeń w historii Indii.
Punktem wyjścia jest pytanie:
"Czy Hindusi oddają cześć wielu bogom naraz, czy raczej formom jednego boskiego bytu? A może obydwie koncepcje są po trochu prawdziwe?"
K. K. pisze o tym, że wątpliwości wobec hinduizmu zgłosiły dwie duże mniejszości: dalici, kobiety i ci, którzy "przepłynęli czarne wody i wyszli poza obręb świętego terytorium Indii".
Kolejny problem: czy hinduizm pozostaje jedynie religią tych, którzy urodzili się jako hindusi, czy obecnie staje się - wzorem chrześcijaństwa i islamu - religią misyjną?

Wiedzę na temat hinduizmu K. Knott przedstawia w kilku rozdziałach:

- Badacze i wyznawcy

- Objawienie i przekaz wiedzy

- Zrozumienie Jaźni

- Boscy bohaterowie: tradycja epicka

- Boska obecność

- Hinduizm, kolonializm, modernizm

- Wyzwania dla hinduizmu: kobiety i dalici

- Przekraczając "czarne wody": hinduizm poza Indiami

- Hinduska dharma, hinduizm, hinduizmy


Np.


W "Badaczach i wyznawcach" wspomina ona o:

- naukowcach hindusach (K.M. Sen, Anantanand Rambachan, Arvind Sharma)

- jak i o naukowcach nie hindusach (Klaus Klostermeier, Gavin Flood)


W rozdz. "Hinduizm, kolonializm, modernizm" pisze:

Hinduizm całymi wiekami doświadczał podejrzliwości i wyższości ze strony panujących nad Indiami muzułmańskich Mogołów, a potem brytyjskich chrześcijan. Jedną z odpowiedzi Indii ma wieloreligijne wpływy są słowa XV-wiecznego poety Kabira, który wierząc, że Bóg "w ostatecznej postaci nie posiada formy i objawia się w sercach wyznawców" pisał: "wszystkie kobiety i mężczyźni zrodzeni na tym świecie to jedna z twoich form wielu, Kabir, małe dziecko Allaha i Ramy wie, że to on jest jego guru i jego pirem"

Europejska historia z hinduizmem zaczęła się w XV wielu od Vasco da Gamy, który wylądował na wybrzeżu Malabarskim w poszukiwaniu "chrześcijan i przypraw". W czas kolonizacji Indii przez Brytyjczyków pracownicy Kompanii Wschodnioindyjskiej np. Ch. Wilkins i W. Jones, tłumacze z sanskrytu "Bhagawadgity" i "Manusmryti" jawnie wyrażali swój podziw dla hinduizmu, zapowiadając, że panowanie brytyjskie w Indiach przeminie, a siła starożytnych pism przetrwa. Do popularyzacji kultury Indii na Zachodzie przyczynił się też francuski jezuita z Madrasu Abbe Dubois, który ubrany tak jak hindusi, żył jak oni. Ich życie przedstawił też w książce "Zwyczaje, tradycje i ceremonie hinduskie". Celem jego było poznanie hinduizmu, umożliwiające nawracanie hindusów na chrześcijaństwo. Uważał on, że "wierny obraz nikczemności i niekonsekwencji politeizmu i bałwochwalstwa" uwidoczni piękno chrześcijaństwa.

Mimo wprowadzonego przez Kompanię ze względu na interesy w 1813 zakazu nawracania hindusów np. baptysta William Carey przetłumaczył Biblię na bengalski i założył w Seramburze misję, która mimo nikłych rezultatów, jeśli chodzi o ilość nawróconych na chrześcijaństwo hindusów, wpłynęła na Rama Mohana Roya (1772-1833).



W rozdziale "Boska obecność" jest mowa im.in. o tym, że wg Ramanudźy i wedanty Bóg manifestuje się w pięciu postaciach:

- w najwyższej formie transcendencji

- w jej emanacjach

- w sercu i Jaźni każdego człowieka

- jako wewnętrzny zarządca wszechświata

- boska istota w konsekrowanym wyobrażeniu (murti)

Z ciekawością czytam. Jednocześnie moja wiedza na temat hinduizmu (mimo lektury kilku książek) wciąż jest tak nikła, że trudno mi ocenić wiarygodność tej książki, właściwość doboru tematów. Niemniej książka budzi we mnie ciekawość i pragnienie szukania tematu hinduizmu w następnych.

Jeśli ktoś chce poznawać hinduizm w bardzo zwięzłej formie, to ta 164-stronicowa książeczka Kim Knott, pani dziekan Wydziału teologii i Studiów Religioznawcy w Leeds, może być pomocą. Ilustrowaną czarno-białym zdjęciami książkę zaopatrzono w indeks, spis literatury uzupełniającej, słowniczek, mapę miejsc kultu religijnego i chronologię wydarzeń w historii Indii.
Punktem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
738
214

Na półkach: , ,

Bardzo dobre i rzetelne wprowadzenie do wiedzy o hinduizmie, czy też hinduizmach. Zdecydowanie polecam dla poszerzenia horyzontów.

Bardzo dobre i rzetelne wprowadzenie do wiedzy o hinduizmie, czy też hinduizmach. Zdecydowanie polecam dla poszerzenia horyzontów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    24
  • Chcę przeczytać
    18
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    1
  • 2019
    1
  • ❃ Literatura brytyjska
    1
  • Literatura angielska
    1
  • Orient
    1
  • Przeczytane w 2019
    1
  • Dad's
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hinduizm


Podobne książki

Przeczytaj także