Hinduizm

Wydawnictwo: WAM
religia, Indie, hinduizm
religia
Anna

Marta Kudelska, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego i tłumaczka Upaniszad, w sposób przystępny i interesujący wprowadza czytelnika w bogaty świat jednego z najstarszych systemów filzoficzno-religijnych. Autorka omawia wnikliwie najważniejsze teksty hinduizmu - Wedy, purany, wielkie eposy (Mahabharatę, Ramajanę), oraz charakterystyczne dla niego pojęcia, symbole i postaci. Między innymi prezentuje sylwetkę najwybitniejszego współczesnego wyznawcy i reformatora hinduizmu - M. K. Gandhiego. Książka jest bogatym źródłem informacji i stanowi doskonałe wprowadzenie dla osób zainteresowanych tematyką religii indyjskich.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2006

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/

Elevander | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Ostatnio przeczytałem "Hinduizm" K. Knott i tę pracę potraktowałem jako rozwinięcie poprzedniej. Również książka M. Kudelskiej ma charakter wprowadzenia do tematu, ale jest w niej więcej niż u Knott szczegółów. Zasadniczo obie badaczki skupiły się na tych samych zagadnieniach, często przywoływały nawet te same teksty indyjskie. Hinduizm został tu ukazany jako religia raczej amorficzna, pełna różnorodnych pomniejszych kultów czy dróg do Boga. Bardzo to wszystko ciekawe, bo skala tego zjawiska jest nieporównywalnie większa niż w chrześcijaństwie. Kudelska zaprezentowała, co wszystkich hinduistów spaja i co ma charakter nieobligatoryjny. Zgodnie ze swoimi zasadniczymi zainteresowaniami sporo miejsca poświęciła Autorka różnym istniejącym w hinduizmie szkołom filozoficznym oraz takim kierunkom jak bhakti czy tantra. Dobra książka, przystępnie napisana i zaopatrzona w obszerny słownik terminów hinduistycznych.

Tomasz Babnis

Malgosia09 | 2016-07-17