Architektura drewniana w Polsce

Wydawnictwo: Muza
poradniki

Książka zawiera opisy najbardziej interesujących zabytków architektury drewnianej w ponad 350 miejscowościach w Polsce. Najliczniej jest reprezentowana architektura sakralna są to głównie kościoły i cerkwie. znacznie mniejszą grupę stanowią zabytki architektury świeckiej ( ratusze, dwory, wille) oraz zabytki gospodarcze i przemysłowe (spichlerze, tężnie, młyny, wiatraki). Autorka, znany historyk sztuki, opisuje zarówno perły architektury drewnianej, np. kościoły w Lipnicy Murowanej, Binarowej, Sękowej, kościoły Pokoju w Jaworze i świdnicy, dwór w Ożarowie, drewnianą zabudowę uzdrowisk i innych zabytkowych miasteczek, jak i mniej znane obiekty, np. drewniane dwory w Sulerzyżu czy w Wodzieradach. Książka podzielona jest na 16 rozdziałów odpowiadających 16 województwom, a w obrębie województwa hasła są ułożone w porządku alfabetycznym. Cenne uzupełnienie stanowi słowniczek terminów specjalistycznych oraz mapki poszczególnych województw z zaznaczonymi obiektami. Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami.

rokita49 Boruta | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Książka zawiera opisy 350 najbardziej interesujących zabytków architektury drewnianej w Polsce.Chciałbym polecić dwa miejsca,które odwiedzam z wielką przyjemnością.Przepiękny drewniany kościółek w Osieku,często malowany przez Fałata i wspaniały Kościół Pokoju w Świdnicy!

MarzenaiBartkek | 2015-12-29
beewuu | 2015-02-14