Wróg ludu

Okładka książki Wróg ludu Henrik Ibsen
Okładka książki Wróg ludu
Henrik Ibsen Wydawnictwo: O.Zukerkandl i Syn utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
O.Zukerkandl i Syn
1891-01-01
1891-01-01
Ignacy Suesser

❝A jeśli tylko wszyscy podamy sobie ręce, rzeczy pójdą tak gładko, jak okręt spuszczony z warsztatu❞

,,Wróg Ludu" — to dramat norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena. Jest to dramat napisany w pięciu aktach. Jest to najbardziej znany dramat autorstwa Ibsena. ,,Wróg Ludu" to moja druga przeczytana lektura na studiach. Czyta się ją szybko, bo jest pisana w formie sztuki.

Głównym bohaterem jest Doktor Stockmann, który jest lekarzem w lecznicy. Przeprowadził on badanie o zanieczyszczeniu wody w kąpielisku. Doktor przez wiele lat utrzymywał żonę Joannę i trójkę dzieci. Jego brat — Jan — który jest burmistrzem, pomagał mu finansowo, a później załatwił mu bardzo dobrze płatną posadę lekarza tutejszego uzdrowiska. Stockmann dokonał straszliwego odkrycia: odkrył, że woda w lecznicy jest skażona, a goście i mieszkańcy nie są leczeni tylko podtruwani. BrudZ tego powodu lekarz przygotował rozporządzeniu, które chciał opublikować w lokalnej gazecie ,,Posł Ludu".

Niestety z odkrycia Stockmanna nikt się nie cieszy. Burmistrz (jego brat) nie ma zamiaru przeprowadzić remontu uzdrowiska. Wiążę się z tym przede wszystkim to, że miasto nie miałoby jak zarobić podczas sezonu (to był jeden z głównych środków utrzymania miasta) i w związku z tym, że inwestycja będzie bardzo kosztowna. Z powodu zanieczyszczonej wody nikt z turystów nie przyjechałby już nigdy do ich lecznicy. Burmistrz Jan chce, żeby jego brat nie publikował swojego sprawozdania w sprawie skażonej wody i wycofał oskarżenia. Tak jednak się nie stało. Ze względu na to doktor Stockmann został oskarżony o nieszanowanie rodziny i mieszkańców miasta. I dlatego właśnie jest nazwany tytułowym Wrogiem Ludu.

,,Wróg Ludu" jest bardzo ciekawą pozycją, która porusza współczesne tematy. Ukazuje konflikt społeczeństwa między dobrem mieszkańców, a pieniędzmi. Jest pokazane tutaj, że człowiek jest uzależniony od pieniędzy.

Zrzucenie i złupanie maski demokracji ciążącej wolności osobistej. Wyborne w konsystencji, obite wdzięcznym humorem oraz trybikami partii lokalnej. Zatrute uzdrowisko jako pretekst do uzyskania oficjalnej debaty publicznej na temat wolnych rządów i głosów większości. Zarówno kpi, jak i przestrzega przed ustrojem demokratycznym, który niczym chorągiewka na wietrze - zmienia zdanie oraz stanowiska. ,,Wróg ludu'' zadaje oczywiste pytania, gdzie jest tlen oraz przestrzeń dla mniejszości, kiedy rolą dominującą jest tłum czy opinia publiczna. Kto trzyma za sznurki i dlaczego jednostki mogą wygrać w starciu z papugami przed trybunałem sumienia. Ibsen nie węszy spisku - tylko krąży wokół małomiasteczkowej dziczy, która w imieniu większości ustępuje własnemu głosowi. Świetnie przerabia społeczeństwo jako głupi wymysł ekonomiczny, którzy kierują się zyskami, nie zaś bezpieczeństwem czy zdrowiem - wygrywając kosztem innych.

Ibsen bez nadęcia czy wielkich dramatów prezentuje prosty przykład, dlaczego demokracja to idiotyczny twór. Dlaczego elity pozbawione są głów, a tłumy są bezbarwne oraz jednogłośne. Można traktować to, jak komedię ludzkiego absurdu, można traktować jako satyrę na lokalne władze czy ,,co ludzie powiedzą?''. Bez względu na nasze stanowisko i tak musimy żyć tuż obok innych, więc nie chwytaj grabi do rąk, towarzyszu niedoli!

Bardzo życiowa, gorzka i smutna historia jak ten świat niszczy dobrych ludzi, którzy chcą tylko dobra innych. Ktoś kto powinien zostać "przyjacielem ludu" dzięki manipulacji bliskich mu osób staje się jego wrogiem. Pomimo upływu lat niezwykle aktualne przesłanie.

„Wróg ludu” to jeden z najbardziej znanych dramatów Henrika Ibsena. Główny bohater nazywa się Stockmann. Przez wiele lat z trudnością utrzymywał żonę i dzieci. Brat, który jest burmistrzem, często mu pomagał finansowo, a w końcu załatwił mu dobrze płatną posadę lekarza w Zakładzie Hydropatycznym. Stockmann z zapałem wziął się do pracy i wkrótce dokonał straszliwego odkrycia: woda doprowadzana do uzdrowiska jest skażona, kuracjusze nie są leczeni, tylko podtruwani. Przygotował więc raport, który chce wysłać do gazet oraz członkom Zarządu. I zaczyna się...

Z odkryć doktora nikt się nie cieszy. Władze miasta nie mają zamiaru przebudować sieci wodociągowej, bo po pierwsze wiązałoby się to z ogromnymi kosztami, po drugie trzeba by na kilka sezonów zamknąć uzdrowisko i mieszkańcy miasta nic by przez ten czas nie zarobili, po trzecie wreszcie jeśli rozeszłaby się wiadomość o skażonej wodzie, żaden kuracjusz nie chciałby już do nich przyjechać. Burmistrz, który od zawsze uważał swego brata za człowieka zaczepnego, nierozważnego, niepotrzebnie wypowiadającego się w dosadny sposób na różne drażliwe tematy, próbuje zmusić go do wycofania zarzutów. Biedny doktor oskarżany jest o chęć zniszczenia rodziny i mieszkańców miasta, a nawet nazwany wrogiem społeczeństwa.

„Wróg ludu” to ciekawy, gorzki dramat o wciąż aktualnej tematyce, ukazujący m.in. konflikt pomiędzy dobrem społeczeństwa a dobrem rodziny oraz zachłanność ludzi na pieniądze. Prawie wszyscy bardziej cenią korzyści finansowe niż prawdę, a ludzie najszlachetniejsi, najuczciwsi, tacy właśnie jak Stockmann, nie tylko nie są lubiani i podziwiani, ale często uważa się ich za szkodników, za zakały społeczeństwa. Ibsen podkreśla, że aby zrobić coś dobrego, nie wystarczy mieć słuszność, potrzebne są jeszcze siła i spryt. Doktor takich cech nie ma. Wierzy naiwnie, że będzie umiał zmienić świat, ale wszyscy rozumieją, że to postać słaba, skazana na klęskę. Przykre to, ale takie jest życie.

• Dramaty
  • Dramat
  • Lektury
  • Literatura skandynawska
  • Skandynawistyka

Dodaj cytat z książki Wróg ludu