Crowfoot. Wódz Czarnych Stóp

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Indiańska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Akcydens
Crowfoot: chief of the Blackfeet
8385320113
Indianie, Czarne Stopy, Stopa Wrony

"Niniejsza biografia wielkiego indiańskiego przywódcy na kanadyjsko-amerykańskim Zachodzie jest mile widzianym uzupełnieniem nieustannie rosnącej bibliografii na temat Indian Ameryki Północnej. Nowatorska pod względem uwydatnienia życia i charakteru przywódcy, który poświęcił się dla zapewnienia dobrobytu swemu ludowi Czarnych Stóp, jest równie cenna jako wnikliwa analiza dyplomaty i orędownika pokoju, który przeprowadził swych ludzi przez niebezpieczne czasy, kiedy z koczowniczych myśliwych zamienili się w farmerów, hodowców i górników osiadłych w rezerwacie, w zachodniej Kanadzie.

Dzięki tej książce Stopa Wrony (Crowfoot) stanie się lepiej znany wśród historyków. Co więcej, jego osiągnięcia w roli mówcy, orędownika pokoju i dyplomaty przywracają równowagę perspektywy, zaburzoną przez tradycyjne zainteresowanie wyłącznie wojowniczymi Siedzącymi Bykami, Płoszącymi Stada i Szalonymi Koniami w popularnej historii po obu stronach czterdziestego dziewiątego równoleżnika.

Niniejsze studium biograficzne jest także zapisem burzliwego okresu na północnych Równinach w latach 1860-1890. Choć wielu przywódców indiańskich wzywało do wojny, mającej powstrzymać chciwość, niesprawiedliwość i okrucieństwo białego człowieka, Stopa Wrony szukał współpracy i pokoju..."
(ze wstępu)

Spis treści:

Wstęp
Przedmowa
Przedmowa do wydania pierwszego
I. Dziecko z plemienia Kainów
II. Młody wojownik
III. Życie obozowe
IV. Stopa Wrony zostaje wodzem
V. Ojciec narodu
VI. Syn utracony i syn zyskany
VII. Czerwone kurtki
XVIII. Koniec epoki
Bibliografia

źródło opisu: Wydawnictwo Akcydens, 1996

hincol44 | 2016-04-28

Kopalnia wiedzy o Czarnych Stopach...

Cień | 2016-02-10
Dorota_Dega | 2017-01-26