Miłość i Wojna. Część pierwsza

Tłumaczenie: Mieczyslaw Dutkiewicz
Cykl: Miłość i wojna (tom 2)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Love and war
Diana

Tłem „Miłości i wojny” – drugiej części trylogii Johna Jakesa - jest wojna secesyjna. Dokonała ona trwałego podziału mieszkańców Stanów Zjednoczonych na Jankesów i Południowców oraz na białych i czarnych obywateli. Obnażyła tkwiące w amerykańskim społeczeństwie uprzedzenia, wykazała słabość Południa i przedsiębiorczość Północy. Na przykładzie losów rodzin Mainów i Hazardów poznajemy prawdziwy obraz wojny, podczas której rozkwitają wielkie namiętności, ale i rozgrywają się ludzkie tragedie. Koniec wojny jest jednocześnie początkiem trudnego okresu rekonstrukcji jedności Ameryki. Kolejne pokolenie Hazardów i Mainów musi odbudować swoje życie.

źródło opisu: Od Wydawcy

birdek | 2017-10-19
Przeczytana: 16 października 2017

Trochę brnęłam przez tę część trylogii. Jest nudniejsza od "Północ i Południe".
Niepotrzebnie autor robi retrospekcje, jakby zakładając, że pisze dla czytelników, którzy nie czytali pierwszej części.
Fabuła ustępuje zbyt mnogiej ilości informacji z zakresu polityki i gospodarki.
I jakoś, pomimo nie małej ilości opisów starć bojowych i trupów, czytając nie czułam tej wojny. Jakby za mało w tej książce z ludzi a za dużo z faktów.

Northman | 2014-04-29
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Pierwszy tom "Miłości i wojny" to opowieść o początku konfliktu będącego największą tragedią narodową Amerykanów w XIX wieku. Tak jak miało to miejsce w "Północy i południu", historia ta jest opowiedziana z perspektywy rodzin Mainów i Hazardów. Czy ich przyjaźń przetrwa, pomimo tego że politycy i działa na polach bitew każą im być dla siebie wrogami? Pokaże czas i kolejne tomy.

Jako pasjonata wojny secesyjnej najbardziej interesowały mnie w trakcie lektury opisy kampanii wojennych prowadzonych przez dowódców obydwu stron oraz - rzecz jasna - sceny batalistyczne. Muszę przyznać, że John Jakes przygotował się do zadania opisu wyżej wymienionych znakomicie, a wywiązał się z niego jeszcze lepiej. Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym tematyką wojny secesyjnej.