Miłość i Wojna. Część druga

Tłumaczenie: Feliks Netz
Cykl: Miłość i wojna (tom 2.2)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Love and war
historyczna
Lodołamacz

Tłem „Miłości i wojny” – drugiej części trylogii Johna Jakesa - jest wojna secesyjna. Dokonała ona trwałego podziału mieszkańców Stanów Zjednoczonych na Jankesów i Południowców oraz na białych i czarnych obywateli. Obnażyła tkwiące w amerykańskim społeczeństwie uprzedzenia, wykazała słabość Południa i przedsiębiorczość Północy. Na przykładzie losów rodzin Mainów i Hazardów poznajemy prawdziwy obraz wojny, podczas której rozkwitają wielkie namiętności, ale i rozgrywają się ludzkie tragedie. Koniec wojny jest jednocześnie początkiem trudnego okresu rekonstrukcji jedności Ameryki. Kolejne pokolenie Hazardów i Mainów musi odbudować swoje życie. Te zmagania są treścią ostatniej części trylogii pt. "Piekło i niebo".

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lodołamacz | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Kolejna część znakomitej trylogii Johna Jakes'a. Tym razem fabuła koncentruje się na przebiegu Wojny Secesyjnej. Autor na przykładzie rodziny Mainów z Południowej Karoliny i Hazardów z Pensylwanii w sposób interesujący opisuje ważne i epizodyczne wydarzenia tej wojny. Takie jak zajścia w Richmond i w Nowym Yorku albo prototyp łodzi podwodnej Hunley.

Wiele żmudnej pracy musiało kosztować autora zbieranie materiałów do tej powieści. Mamy tutaj nie tylko wypadki na froncie po obydwu stronach konfliktu, ale też w ciekawy sposób przedstawione nastroje społeczne obydwu stron, elity rządowe i próbę zdobycia poparcia Anglii dla niezależności Konfederacji.
Jest przedstawiona sylwetka prezydenta Lincolna, który jest przez współczesnych uważany za najlepszego prezydenta USA.

Autor opisuje różne postawy bohaterów przedstawionych w książce i ich przemiany pod wpływem przeżyć wojennych. Do najciekawszych postaci należy Charles i Cooper. Najbardziej irytująca jest Virgilia, ale rozpisanie...

Ynka | 2017-05-31
Na półkach: Posiadam