O Wszechmocy Bożej

Tłumaczenie: Ida Radziejowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Aq Fontes". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
O Wszechmocy Bożej
filozofia, bóg,
filozofia i etyka
Noon

Z punktu widzenia formalnego "O wszechmocy Bożej” to list kierowany do Dezyderiusza, opata Monte Cassino, w którym autor relacjonuje rozmowę z adresatem na temat następującego fragmentu z Listu 22 Św. Hieronima: "Choć Bóg może wszystko, nie może przywrócić dziewictwa kobiecie, która je utraciła”. Podobnie jak w przypadku szeregu utworów osadzonych w konkretnych realiach - by wymienić choćby dialogi Platona czy Augustyna - tak i w związku z listem Piotra rodzą się pytania: co jest w nim zapisem rzeczywistej dyskusji, a co kreacją pisarską. Nie sposób sformułować ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, ale z pewnością rozmowa odbyła się i zasadniczy zrąb idei został w jej trakcie wygłoszony przez Piotra.

Andrzej | 2014-01-16
Przeczytana: 17 stycznia 2014