Pisma monastyczne. Część 1

Okładka książki Pisma monastyczne. Część 1 św. Piotr Damiani
Okładka książki Pisma monastyczne. Część 1
św. Piotr Damiani Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Źródła monastyczne religia
religia
Źródła monastyczne
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2018-01-01
2018-01-01
9788382050462
Elwira Buszewicz
Pisma monastyczne monastycyzm

Immunde munde. Wygnaniec świata - dziedzicem Raju. Dodajmy - Raju nawadnianego 4 rzekami Ewangelii. Być jak Chrystus na pustyni - Klasztor jak pustynia, gdzie żywią się manną Pisma Świętego. Nie ma tu Liber Gomorrhianus. Więc jak gdyby ktoś chciałby się dowiedzieć dlaczego kiedyś tak, a teraz tak ... to nie. Chociaż może to i dobrze, bo temat jest ohydno-tragiczny i też nużący. Ciekawie się to czyta, zwłaszcza w kontekście eremu w Międzyrzeczu z 1003 roku i 5 Braci Męczenników. Jednym z jego współpracowników był przyszły papież Grzegorz VII, którego celem też wykorzenienie zepsucia moralnego duchownych. Damiani nie wahał się krytykować kleru, biskupów, nawet papieża. Odrodzenie Kościoła - właśnie od eremitów, czyli żyjących na Pustyni. Eremityzm najwyższą formą życia duchowego. Głupi mędrcy - wymowni dla siebie, a głusi dla Kościoła. Wspaniały żywot błogosławionego Romualda. Kazania i Listy. Niesamowita historia świętego Piotra Orseolo, doży. Wizyta Ottona III u Romualda i prezent od syna Chrobrego. Romuald karcił swych podłych uczniów surową chłostą ! Mamy tu też chłostę ojca przez syna ! 3 tysiące rózeg zamiast 1 roku pokuty ? Nawet zimą nie używano w celach nogawic ani butów. Świetne rozważania o użyciu wina w eremie :). Dodajmy wina, bo woda przeważnie niezdatna do picia ? Kościół Święty jest Dziewicą, gdy zachowuje nienaruszalną nieskazitelność wiary. Kościół nie jest też skrępowany prawami czasu. Panuje swą wolą nad zmiennością czasu. To odnośnie dat świąt ... Kruki z Monte Cassino ! W Liście 100 są fragmenty, które ciekawie by się przedstawiały w kontekście tego co się stało po bitwie pod Klidion w 1014 roku ? List 61 !!! - by nałożyć klamry wstrzemięźliwości na ... kapłanów. (po synodach z 1049 i 1050 nałożnice kapłanów - niewolnicami na Lateranie ?). Konkubiny księży ! Nie dawajcie psom tego co święte, odnosi się też do kapłanów oddających się rozpuście. Trąby wojowników Gedeona ! Nadab i Abihu. Laska Aarona kontra laski czarowników. I Izmaelici przeciw Izraelitom. Świetne.

• Arcydzieło

Dodaj cytat z książki Pisma monastyczne. Część 1