O Wszechmocy Bożej

Okładka książki O Wszechmocy Bożej św. Piotr Damiani
Okładka książki O Wszechmocy Bożej
św. Piotr Damiani Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Ad Fontes filozofia, etyka
filozofia, etyka
Ad Fontes
De divina omnipotentia
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2008-01-01
2008-01-01
Ida Radziejowska
filozofia bóg

"Rozprawa, czy Bóg jest wszechmocny i w jaki sposób może sprawić, aby to, co się stało, nie stało się". O tym najogólniej traktuje dzieło "De Divina Omnipotentia", czyli "O wszechmocy Bożej". Ten filozoficzny, teologiczny tekst ma już około tysiąca lat, lecz nadal warty jest uwagi, warty przeczytania.
Autorem jest Piotr Damiani - święty, eremita, retor, kardynał, doktor Kościoła, legat papieski, nauczyciel, opat. Człowiek nieprzeciętny i uzdolniony. Napisał wiele ciekawych tekstów, a ten należy do najlepszych. Pretekstem do napisania tegoż dzieła była rozmowa autora z opatem klasztoru Monte Cassino Dezyderiuszem. W rozmowie przywołano słowa świętego Hieronima: "Mówię śmiało: chociaż Bóg może wszystko, nie może przywrócić dziewictwa kobiecie, która je utraciła. Z pewnością jest w stanie uwolnić ją od winy, lecz nie ma mocy uwieńczyć jej na nowo koroną panieństwa". Autorowi ten sąd się nie spodobał, nie zgodził się z nim, postanowił rzecz całą gruntownie przemyśleć i napisał właśnie tę pasjonującą rozprawę składającą się z dziewiętnastu części. Polecam wydanie z serii "Biblioteka filozofów" z dwóch względów. Po pierwsze: zawiera bardzo interesujący wstęp Mikołaja Olszewskiego. Po drugie: w książce oprócz tekstu tłumaczonego równolegle wydrukowany jest tekst oryginalny, w języku łacińskim.
Dziełem tym będą szczególnie zainteresowane osoby pasjonujące się filozofią, teologią, piśmiennictwem średniowiecznym. Wybitne jego walory pozwalają mi na wystawienie oceny 9/10. Ja uraczyłem się lekturą i była to dla mnie bardzo udana podróż w świat chrześcijańskiej filozofii sprzed tysiąca lat.

Autorem jest Piotr Damiani - święty, eremita, retor, kardynał, doktor...

• Filozofia
  • Inne
  • Teologia/ Lektura Duchowa
  • Filozofia, psychologia, estetyka, etyka i religia
  • Przeczytane w 2015

Dodaj cytat z książki O Wszechmocy Bożej