Maks i niespodzianki

literatura dziecięca
Świat Maksa
Skrzat
32 min.

Sympatyczne opowiadania dla dzieci. Ciekawe ilustracje, historie ciekawe dla mnie jak i dla mojego synka. To nasze pierwsze spotkanie z Maksem i jego przyjaciółmi, ale zapewne nie ostatnie :)

Zebra Monika zauważyła jakieś dziwne stworzenie. Szybko przybiegła do Maksa, by mu o tym opowiedzieć. Uważała, że jej większy kolega poradzi sobie z nieznajomym. Tylko czy przybysz był niebezpieczny? W kolejnej opowieści Zuzia była smutna. Maks postanowił ją rozweselić i poszukać magicznego guzika. Reszta przyjaciół szybko przyłączyła się do zabawy. W końcowej bajce Maks postanowił mieć swoją grządkę, posadził nasionka i ... zapomniałam o nich.

Książeczki z serii Świat Maksa i Zuzi zawsze mają morał. Nie inaczej było w tym przypadku. Katarzyna Zychla uświadamia, że czasem strach ma wielkie oczy i nie warto bać się nieznanego. Dodatkowo zawsze możemy pocieszyć bliską nam osobę, wystarczy tylko odrobina dobrych chęci. Gdy podejmiemy się jakiegoś zadania nie możemy go sobie odpuścić tylko dlatego, że zapomnimy. Musimy być odpowiedzialni i wypełnić powierzone nam zadanie.

Śliczne ilustracje, bajeczne, ale treść nie do końca z mojej bajki.

Śliczne ilustracje, bajeczne, ale treść nie do końca z mojej bajki.

Maks i niespodzianki to kolejna część przygód zabawnego hipopotamka, którego prezentowałam wam już jakiś czas temu. Mój Tymek uwielbia tę serię. Każda nowa książeczka długo nie schodzi z listy „na dobranoc”, a i potem często do niej wracamy.
Tym razem Maksa i jego kompanię czeka nie lada spotkanie. Prawdziwy migoczący, różowy stwór o imieniu Pusiapsia, którego maluchy obserwują zza krzaków. W drugim opowiadanku, Maksio będzie musiał zmierzyć się ze złym humorem swojej siostrzyczki Zuzi. Czy sobie poradzi? Oczywiście! Na poczekaniu wymyśla zabawę w poszukiwanie czarodziejskiego guzika, angażując do tego wszystkich swoich przyjaciół. Guzik zostaje znaleziony, a przy okazji jeszcze kilka innych zagubionych dziecięcych skarbów. Jak się pewnie domyślacie, zwykły guzik sprawia, że dzieci świetnie się bawią, a zatem jest w tym pewna magia. Do dobrej zabawy nie potrzeba wiele. Wystarczy mały pretekst i dobre chęci. Trzecie z opowiadań jednogłośnie zwyciężyło w naszym domu i to do niego wracamy najczęściej. Ja cieszę się, że przemyca ważne treści edukacyjne, o tym, że trzeba być odpowiedzialnym, dotrzymywać obietnic i nie liczyć na sukces bez ciężkiej pracy. Tymkowi najbardziej podobają się arbuzy, które wprost uwielbia. Maksiu znajduje nasionka. Nikt nie wie, co może z nich wyrosnąć, ale mama wyznacza w ogródku specjalną grządkę, którą Maksiu obiecuje się opiekować. Niestety wszystko kończy się na słomianym zapale, bo hipopotamek po kilku dniach zapomina o podlewaniu i wyrywaniu chwastów. Robi to za niego mama i tylko dzięki jej trudowi z nasionek wyrastają zielone kule, które okazują się być pysznymi, soczystymi arbuzami. Wprawdzie trzeba było na nie bardzo długo czekać, ale słodki, soczysty owoc wynagradza wszystko.
Książeczki o przygodach Maksia to doskonała propozycja dla najmłodszych. Charakterystyczne już ilustracje Agnieszki Filipowskiej, które podbiły serca tysięcy dzieciaków i zabawny, mądry tekst Katarzyny Zychli, tworzą bardzo zgrabną całość, pełną niespodzianek i kolorów. Duża, barwna czcionka pozwala na samodzielną lekturę starszym dzieciom. Te młodsze zaś skupią całą swoją uwagę na bajecznych ilustracjach.
Katarzyna Zychla doskonale zna potrzeby i wymagania małego czytelnika, wszak sama jest szczęśliwą mamą. Nie dziwi mnie zatem, że jej książeczki, choć tak krótkie są pełne optymizmu i radości, a jednocześnie wiele w nich mądrych zdań i nauk do zapamiętania.

Pamiętacie jak jakiś czas temu przedstawiałyśmy Wam Maksa? Małego hipcia i jego przyjaciół? Najpierw były "Przygody Maksa", potem "Maks i przyjaciele". Od tego czasu wyszły już trzy nowe części z serii Świat Maksa. My co prawda nie mamy dwóch z nich, ale dzisiaj zaprezentuję Wam kolejną, piątą już książeczkę z tej ciekawej serii dla dzieciaczków :)

W książeczce tej znajdziemy trzy króciutkie opowiadania o Maksie i kilku innych zwierzątkach. Maks to mały hipopotam, który ma siostrzyczkę - Hipcię, oraz najlepszych przyjaciół - zebrę Monikę, żółwia Ponuraka, krokodyla Gracjana, kameleona Kolorka oraz słonia Edka. I tym razem wspólnie przeżywają oni ciekawe przygody. Na przykład pewnego dnia na ich ulubionej polance pojawił się dziwny stwór! Był kudłaty, różowy, miał troje uszu, czułki i wydawał bardzo dziwne dźwięki. Jakie było zdziwienie zwierzątek kiedy okazało się, że to żółw Ponurak przebrał się w strój swojej siostry :) Innym razem Maks wraz ze swoją małą siostrzyczką oraz przyjaciółmi poszukiwali czarodziejskiego guzika. Co to za guzik? Nikt nie wiedział. Wszystko to po to, aby poprawić małej Hipci humor :) Ostatnia historyjka opowiada nam o tym jak to Maks postanowił zasadzić kilka nasionek, ale niestety jego cierpliwość szybko się skończyła i znudziło mu się wypatrywanie tego czy nasionka kiełkują. Na szczęście mama nie zapomniała o podlewaniu roślinki i dzięki temu po jakimś czasie mogli zajadać się pysznymi arbuzami :)

Opowieści te są co prawda króciutkie, ale naprawdę bardzo ładne, ciekawe i z przesłaniem. Mały hipopotam jest bardzo mądrym, pomocnym chłopcem, z którego dzieciaczki zdecydowanie mogą brać przykład. Ilustracje są moim zdaniem piękne. Bardzo kolorowe, wyraziste, zdecydowanie przyciągające wzrok i dokładnie obrazujące historyjki o których czytamy. Jednak na szczególną uwagę zasługuje tutaj tekst. Czcionka jest duża, bardzo czytelna i przejrzysta. Na dodatek niektóre wyrazy zostały pogrubione i zapisane różnymi kolorami. Dzięki temu książeczka ta nadaje się nie tylko dla maluszków jako ciekawy umilacz czasu, ale również dla starszaków uczących się czytania. Dzięki niej mały czytelnik może sam z łatwością przeczytać książeczkę, na pewno będzie bardzo dumny :)

Nikodem bardzo ucieszył się z kolejnej części o przygodach sympatycznego hipopotama. Doskonale zna już jedną z poprzednich więc kiedy otworzyliśmy paczuszkę nie posiadał się z radości :) Od razu zabraliśmy się za czytanie, oboje byliśmy bardzo ciekawi co tym razem spotkało maksa i jego przyjaciół i oczywiście nie zawiedliśmy się... No cóż, bardzo lubimy Maksa, a już wkrótce ukażą się następne książeczki z tej serii! Nie możemy się doczekać!

W książeczce tej...

• Dla dzieci
  • Chcę przeczytać z Emilką
  • Na mojej półce
  • Czytane z córką
  • Dziecięce, młodzieżowe
  • Półka Adasia - przeczytane

Dodaj cytat z książki Maks i niespodzianki