Gdy księżyc w pełni

Okładka książki Gdy księżyc w pełni Eric Lawson Malpass
Okładka książki Gdy księżyc w pełni
Eric Lawson Malpass Wydawnictwo: Mozaika Cykl: Rodzina Pentecostów (tom 2) literatura piękna
Rodzina Pentecostów (tom 2)
At the Height of the Moon
Mozaika
2010-09-14
2010-09-14
Zuzanna Naczyńska

W rodzinie Pentacostów zrobiło się mrocznie, pojawili się kuzyni, z których najmniej odstręczającą jest Emma opisywana akurat najbardziej potwornie. Jakkolwiek poprzednia część była pełna zramociałych schematów tu już są rzeczy, które nie bawią, a szkodzą:
-dziecko zabija mewę i nikt nie uważa tego za zło
-rodzice zrzucają na ośmiolatka opiekę nad młodszą kuzynką
-nastolatka uwodzi starszego mężczyznę i jedyna osoba, która uważa to za niewłaściwe jest przedstawiona jako starzejąca się zazdrośnica (litości, mama protagonisty nie ma nawet czterdziestki!)
Mimo wszystko zabawa jest, zabawa i zgroza, bo Gailord niczego się nie nauczył i nadal radośnie naraża swoje życie w imię świętego spokoju, czyli unikania pytań mamy.

-dziecko zabija mewę i nikt nie uważa tego za zło
-rodzice zrzucają na ośmiolatka opiekę nad młodszą...

Ech, ten angielski humor. Wygląda z każdej strony. Taki niby śmieszny, a jednak nie do końca. Taki niby zabawny, a nie wiadomo, czy wypada się śmiać. Jedynie główny bohater ratuje całą powieść. Naprawdę jego dziecięce rozterki i podejście do sprawy, potrafi rozbroić każdego. Nie należy się jednak sugerować jego wiekiem i próbować polecać tę powieść najmłodszym. Nie dla nich problemy zazdrosnych czterdziestoletnich kobiet, nie dla nich zakochane nastolatki, nie dla nich próby uduszenia małych dzieci. Czy polecam? Sama nie wiem. Ale bardziej tak niż nie. Jeśli chodzi o wersję audio to poprawna. Nie drażni, ale również nie zachwyca.

Moja kolejna wizyta na farmie Pentecost’ów. Powieść „Od siódmej rano” zapadła mi w pamięć i z ogromną przyjemnością sięgnęłam po „Gdy księżyc w pełni”. Byłam ciekawa, co słychać u Gaylord’a i jak jego rodzice radzą sobie z tym specyficznym chłopcem, zwłaszcza, że pojawiła się malutka siostrzyczka – Amanda.

Lektura troszkę mnie rozczarowała – „Gdy księżyc w pełni” nie wspomina o ciotkach Gaylord’a, które bardzo mocno znaczyły swoją obecność w poprzedniej książce Malpass’a. No i wątek Will’ego, przyjaciela Gaylord’a, jest poprowadzony w oderwaniu od tego, co było wcześniej, choć tu powinnam bardziej mówić o zaskoczeniu niż rozczarowaniu.

W tym tomie na pierwsze miejsce wysuwa się May – matka Gaylorda. Jest to niezwykła kobieta, która potrafi okręcić sobie mrukliwego dziadka dookoła palca, a w mężu i synu czyta jak w otwartych księgach. Niestety, życie jej nie rozpieszcza. Brat May ginie w wypadku samolotowym, a jego żona trafia do szpitala. Zostaje trójka dzieci, które przygniecione tragedią, przyjeżdżają do Pentecost’ów na wakacje.

Myślałam, że Gaylord bywa straszny, ale w porównaniu do swojej małej kuzynki, Emmy, chłopiec jest po prostu złotym dzieckiem. Z kolei Jenny (Imogen),prześliczna dziewczyna, jest pod ogromnym wrażeniem swego wuja – pisarza. No który mężczyzna nie zgłupieje, gdy słyszy słowa, które zawsze chciał usłyszeć? Z kolei David chyba najbardziej przeżywa śmierć ojca – trudno nawiązać kontakt z tym chmurnym młodzieńcem. May przeżyje ciężkie lato, w którym wiele zdarzeń napsuje jej krwi. W dodatku po okolicy grasuje nieuchwytny szaleniec, który napada na dzieci w czasie pełni.

Mimo poruszania trudnych tematów, książka Malpass’a ma w sobie jakieś ogromne ciepło, którym człowiek z przyjemnością się otula. Gaylord z Emmą zadający kłopotliwe pytania i wygłaszający nieświadomie bardzo prawdziwe oświadczenia, są niczym katalizatory inicjujące w dorosłych procesy myślowe.

Nie przekonała mnie do końca interpretacja pana Jacka Rozenka. Nie znoszę takich omdlewających głosów, jakimi lektorzy oddają wypowiedzi bohaterek w wielu audiobookach – czy kobiety tak do nich mówią, czy oni chcieliby, żeby kobiety w ten sposób się do nich zwracały? Ale to jedyny mój zarzut, który tylko troszkę popsuł mi przyjemność wysłuchania tej powieści.

Malpass nie funduje swoim bohaterom łatwego życia, ale też pokazuje, że miłością i serdecznością każdy kłopot da się rozwiązać. Albo chociaż przetrwać.

Lektura troszkę mnie rozczarowała – „Gdy księżyc w pełni” nie...

Do domu rodziny Pentecostów przybywa troje młodych gości: tajemniczy David, piękna Jenny oraz zadziorna Emma. Ich pojawienie się wprowadza wiele zamieszania i emocji w i tak już ekscentrycznej rodzince. Na domiar złego we wsi nieznany sprawca atakuje małe dzieci. Pełna emocji, trzymająca w napięciu, ale i bardzo ciepła i humorystyczna powieść. Postać Gaylorda, wścibskiego, irytującego wszystkich dziewięciolatka i jego filozofia życiowa rewelacyjna.

• Audiobooki
  • Obyczajowe
  • Lekie, łatwe
  • 2015
  • F/audiobook
  • 2015 rok

Dodaj cytat z książki Gdy księżyc w pełni