Wstawaj, na Sybir nas wywożą!

Wydawnictwo: Towarzystwo Miłośników Rajgrodu
Asoreth26

Słowa "Wstawaj, na Sybir nas wywożą" obudziły Jana Truszkowskiego w nocy z 19 na 20 czerwca 1941 roku. Książka zawiera wspomnienia autora z okresu przymusowego pobytu na Syberii i po ucieczce stamtąd, spisane wiele lat później. "Obrazy, które powracały do mnie na jawie i we śnie, były tak wyraźne i przypominały tak wiele, że nie mogłem pomieścić ich w sobie. Dlatego po raz pierwszy w życiu opowiedziałem je białym kartkom papieru, które cierpliwie o różnych porach dnia i nocy słuchały i pochłaniały mój ból. W taki to sposób opowiedziałem o latach piekła, nie otwierając ust. Nie musiałem tłumić łez, ukrywać bólu. Wypływały ze mnie potoki uczuć ubrane w słowa. Było mi lżej. Płakałem. Te błyski pamięci, te ostre ukłucia serca, są treścią tej książki."

źródło opisu: Towarzystwo Miłośników Rajgrodu

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gabryśka | 2017-01-09
Przeczytana: 06 października 2016

Książka bardzo dokładnie przedstawia wywózki na Sybir. Na pewno nikt nie może powiedzieć, że czuł się, jakby tam naprawdę był, ponieważ był to koszmar nie do opisania, ale podczas lektury można było sobie wyobrazić, zarysować tą sytuację. Na j. polskim dodatkowo oglądaliśmy fragment rozmowy z p. Truszkowskim, który jest bardzo wzruszający. Naprawdę polecam.

McGreg | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2017