rozwiń zwiń

Samolubny gen

Okładka książki Samolubny gen
Richard Dawkins Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
494 str. 8 godz. 14 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
The Selfish Gene
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-01-17
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-17
Liczba stron:
494
Czas czytania
8 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378390237
Tłumacz:
Marek Skoneczny
Tagi:
geny nauka dawkins

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1225 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
107
11

Na półkach: ,

Być może autor faktycznie powinien iść za radą wydawcy - by nazwać tę książkę Nieśmiertelny Gen - gdyż główne niezrozumienie tej książki bierze się z jej tytułu (i jest zapewne powielane przez ludzi, którzy tylko na przeczytaniu tytułu skończyli). Gdyby zaznajomili się chociaż z pierwszymi rozdziałami, zrozumieliby, że samolubny gen to nie gen samolubności. Geny są samolubne z definicji: istnieją te, które potrafią odpowiednio długo trwać i się kopiować. Jednak nie zawsze oznacza to, że osobnik jest egoistą; przeciwnie, wielokrotnie osobnik wykazuje zachowanie altruistyczne, poświęcając życie, by chronić pozostałych, co można łatwo zaobserwować np. u pszczół czy mrówek. Jednak z punktu widzenia genu jest to zachowanie samolubne, gdyż poświęcając jedną kopie tego genu, ratuje się tych kopii tysiące.
Dawkins wyjaśnia nam szczegółowo, że dobór naturalny to nie dobór na poziomie osobniczym (ani tym bardziej grupowym czy gatunkowym), lecz na poziomie genów. Ewolucja przedstawiona jest jasno jako proces, w którym selekcjonowane są fragmenty informacji genetycznej potrafiącej skutecznie się replikować, wobec tego działającej w interesie tej, samolubnej, replikacji.

O tej książce napisano już tak wiele, że wchodzenie w szczegóły uważam za zbędne. Wskażę tylko, co czytelnik, poza samymi teoriami na temat samolubnych genów, między innymi w książce znajdzie:
- hipoteza nt. powstania pierwszych replikatorów;
- współdziałanie genów między sobą w puli genowej;
- formowanie się pierwszych złożonych organizmów;
- strategie ewolucyjnie stabilne pod kątem agresji, pokoleń oraz płci;
- memy jako nowe replikatory, których nośnikami są ludzkie umysły;
- teoria gier jako matematyczne rozwinięcie teorii samolubnych genów;
- wprowadzenie do rozszerzonego fenotypu, czyli wpływu genów na środowisko

Książka, którą trzeba przeczytać, nawet jeśli nie jest się zainteresowanym biologią - dla samego faktu, by odpowiedzieć sobie na pytania: "skąd się wzięło życie?" czy "co my tu robimy?". Jedna z tych, które opisują rzeczywistość tak dokładnie, że dla wielu będzie zupełnie nowym spojrzeniem na nią. Jest też wspaniałą odtrutką od zalewu pseudo-humanistycznych książek, gdzie mody, teorie i hipotezy stawiane przez autorów zmieniają się bezustannie, zostawiając czytelnika z rosnącym bałaganem w głowie. "Samolubny Gen" powinien być przerabiany w szkole jako lektura obowiązkowa; jestem przekonany, że dla rozwoju młodego człowieka byłby znacznie lepszym wyborem, niż większość obecnych. Nie dość, że zainteresowałby go nauką w znacznie większy sposób niż zwykłe chodzenie na lekcje, to również pozwoliłoby mu odróżnić, co jest naukowym faktem, a co tylko wymysłem autorów.

I choć dla wielu bycie nośnikiem genów, ich jakże skomplikowaną maszyną przetrwania i reprodukcji, może wydawać się zimne, straszne i może nawet nie do przyjęcia, Dawkins zawsze stawia na pełną intelektualną uczciwość, bez żadnego ideologicznego zabarwienia. Albo stawiamy na naukę, jako jedyną opcję prawidłowego poznania Wszechświata, świata oraz nas samych, albo zostajemy przy mitach, baśniach i siłach nadprzyrodzonych.

Jednakże gdy minie się granicę tego, w co większość ludzi wierzy, okaże się, że "prawda jest bardziej niezwykła niż fantazja".

Być może autor faktycznie powinien iść za radą wydawcy - by nazwać tę książkę Nieśmiertelny Gen - gdyż główne niezrozumienie tej książki bierze się z jej tytułu (i jest zapewne powielane przez ludzi, którzy tylko na przeczytaniu tytułu skończyli). Gdyby zaznajomili się chociaż z pierwszymi rozdziałami, zrozumieliby, że samolubny gen to nie gen samolubności. Geny są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 858
  • Przeczytane
    2 109
  • Posiadam
    567
  • Teraz czytam
    228
  • Ulubione
    89
  • Popularnonaukowe
    69
  • Chcę w prezencie
    46
  • Nauka
    31
  • Na ścieżkach nauki
    13
  • Do kupienia
    13

Cytaty

Więcej
Richard Dawkins Samolubny gen Zobacz więcej
Richard Dawkins Samolubny gen Zobacz więcej
Richard Dawkins Samolubny gen Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także