Nauka, filozofia i życie. U podstaw myśli Williama Jamesa

Wydawnictwo: Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
978-83-7702-280-1
filozofia i etyka
Drb

Z dzisiejszego punktu widzenia twórczość Williama Jamesa obejmującą m.in. fizjologię, psychologię i filozofię należałoby określić jako interdyscyplinarną albo przynajmniej wielodyscyplinową. Jeśli dodamy, że oprócz specjalistycznej wiedzy w kilku dziedzinach James miał tez talenty artystyczne (literackie i malarskie), wrażliwość religijną, nadzwyczajna umiejętność wglądu we własny umysł oraz zdolność rozumienia innych ludzi i komunikowania się z nimi, wyłania się obraz człowieka nie tylko wszechstronnego, ale i po ludzku sympatycznego. W jego pracach uderza z jednej strony ogromny szacunek dla nauk przyrodniczych, a z drugiej - ciągłe dążenie do ujmowania zagadnień w coraz szerszym kontekście i nawoływanie do tego, aby jasno mieć przed oczyma uproszczenia, jakich, z racji metodologicznych, dopuszczamy się w badaniach naukowych. Moim celem jest prześledzenia Jamesowskiego sposobu rozumienia styku między psychologią i filozofią. Jego wizja obydwu dyscyplin została ukształtowana przez odniesienie do nauk przyrodniczych oraz ludzkiego życia - zawsze jednostkowego, choć toczącego się w społecznościach, skierowanego w przyszłość i zakładającego pierwszeństwo szeroko pojętego moralnego punktu widzenia. Cel ten ujmuje, jak sądzę, tytuł: Nauka, filozofia i życie. (ze Wstępu)

źródło opisu: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ( KUL ) 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ( KUL ) 2011