Wojna stuletnia. Konflikt i społeczeństwo

Okładka książki Wojna stuletnia. Konflikt i społeczeństwo Christopher Allmand
Okładka książki Wojna stuletnia. Konflikt i społeczeństwo
Christopher Allmand Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
The Hundred Years War: England and France at War, c.1300-c.1450
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2012-01-01
2012-01-01
Tomasz Tesznar
historia średniowiecze Francja Anglia wojna stuletnia

Bardzo dobra pozycja traktująca o wojnie stuletniej, chyba pierwsza taka na rynku polskim. Autor odszedł od tradycyjnego opisu zmagać między Francją, a Anglią polegającego na przedstawieniu kampanii militarnych, na rzecz przedstawienia tła konfliktu. Założenie trafne, dzięki temu można było się niejako wgryźć w samą epokę. Książeczce brakuje może niewiarygodnej erudycji G. Duby, ale dostaje się solidną porcję wiedzy na tematy społeczno-kulturalne. Dzięki temu wiem czemu Anglicy byli silniejsi w polu i zwyciężyli w kluczowych bitwach, a jednak przegrali (jeśli tak można określić) samą wojnę - nie osiągnąwszy założonych uprzednio celów. To czego się na pewno dowiedziałem to to, że długotrwały konflikt dał podwaliny pod Francję jak państwo narodowe. Gorąco zachęcam do lektury!

Niniejsza monografia nie opisuje historii polityczno-militarnej konfliktu angielsko-francuskiego.Nie opisuje sławnych rycerzy tamtej epoki,postaci wielkich i małych ,barwnych wydarzeń.Przedstawia za to temat bardzo rzadko poruszany w tego typu monografiach.Opowiada historię "logistyki" wojny.Pokazuje cele wojny ,organizację machiny wojennej ,ewolucję postaw społeczeństwa wobec długotrwałego konfliktu.Dużo miejsca autor poświęcił finansom walczących stron.Organizacji poboru podatków na armię i związany z tym wzrost etatowego aparatu biurokratycznego.Autor uchwycił i opisał moment przekształcania się rycerstwa związanego etosem rycerskim,zobowiązanego służyć jako wasale swojemu suwerenowi,w regularną armię związaną kontraktem,pobierająca żołd,stającą się instrumentem polityki państwa.
Te i inne elementy logistyki jak rozwój broni ,artylerii,fortyfikacji,taktyki,aparatu dyplomacji,propagandy,przeważający wpływ wojsk najemnych pokazują przejście do nowego etapu historii,gdzie wojna ma służyć celom państwa.
Kończy się okres średniowiecza a zaczyna nowa epoka.
Bardzo dobra pozycja tym bardziej cenna że książek z tego okresu jest tragiczne mało w naszym języku.

• Średniowiecze
  • Historia - średniowiecze