Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać262
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński25
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać2
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stefan Weinfurter
1
7,2/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
64 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Niemcy w średniowieczu 500-1500 Stefan Weinfurter
7,2
Zgrabnie napisana pozycja poświęcona głównie przemianom ustrojowym na terenie Niemiec od początków wieków średnich po świt reformacji. Z konieczności autor skupia się na ewolucji roli i statusu najpierw królestwa, a potem cesarstwa (od 1157 roku "świętego"). Mnóstwo miejsca poświęca idei "teutońskiego" Imperium Romanum, jaka w różnych odsłonach towarzyszyła kolejnym dynastiom - salickiej, Staufom, Luksemburgom, Wittelsbachom i Habsburgom. Autor nie unika również prezentacji najważniejszych przemian w gospodarce i kulturze. Najwięcej jest jednak polityki na najwyższym (cesarskim) poziomie oraz prezentacji ówczesnych kwestii prawnych (zwłaszcza rozwoju feudalizmu i wzrostu roli stanów). Bardzo klarowne i konkretne rozważania obfitują jednak w interesującą faktografię, znajdą się tu zarówno opisy bitew, jak i działalności zakonów.
Książka jest skromna objętościowo, zatem nie dziwi, że wiele spraw jest tu zupełnie pominiętych. Zwłaszcza tych ważnych dla polskiego czytelnika, jak np. stosunek do piastowskich sąsiadów, kwestia ekspansji cesarstwa na wschód, czy kolonizacja niemiecka (Ostsiedlung). Trafia się czasem głupia literówka (np. błędna data śmierci Karola Andegaweńskiego). Trochę zadziwiło mnie przedstawienie prześladowań Żydów z czasów "czarnej śmierci" jako pierwszej fali antysemityzmu na terenach cesarstwa. Autor zapomniał chyba o rzeziach w Nadrenii w trakcie I krucjaty (konkretnie wyprawy "ludowej"). To jednak drobnostki, które nie przeszkadzają w czerpaniu ogromu wiedzy z tej świetnie napisanej pozycji. Bardzo warto, tylko szkoda, że taka krótka!