Libertariańskie koncepcje jednostki i państwa we współczesnej amerykańskiej myśli politycznej

Seria: Prace Amerykanistyczne
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
mts

Niniejsza książka jest niewątpliwie oryginalnym i nowatorskim opracowaniem libertariańskich koncepcji jednostki i państwa. Uwzględnia ogromne zróżnicowanie wewnętrzne tego nurtu, identyfikowanego dzięki wskazaniu wspólnych idei i wątków obecnych w poglądach wszystkich filozofów libertariańskich. Ze względu na bardzo szeroki zakres podmiotowy przedstawionych doktryn prezentacja ta ma pionierski charakter w polskiej literaturze przedmiotu. Zawiera zdecydowanie więcej ujęć niż rozprawy innych autorów.

Magdalena Modrzejewska korzysta z anglojęzycznych i polskich publikacji. Swój wywód prowadzi, opierając się na najbogatszym w polskiej literaturze wyborze źródeł libertariańskich. Bardzo kompetentnie rekonstruuje spory wewnątrz libertariańskiego obozu i dokonuje jego zewnętrznej krytyki. Prezentuje imponującą erudycję i samowystarczalność metodologiczną, co szczególnie widać w rozdziale poświęconym prekursorom myśli libertariańskiej. Autorka przedstawia w nim tylko te elementy ich doktryn, które w oczywisty sposób ukształtowały libertariańską argumentację. Na uznanie i wysoka ocenę zasługuje również sposób wykorzystania źródeł i załączona bibliografia.

Magdalena Modrzejewska udowodniła, że jest badaczką zdyscyplinowaną i skrupulatną, znakomicie panującą nad przedmiotem swoich dociekań.

Prof. dr hab. Bogusława Bednarczyk

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2010