Elevander

Profesor Anna Reczyńska należy do grona najwybitniejszych znawców problematyki etnicznej oraz kanadyjskiej w Polsce. W swoich badaniach podejmuje tematykę, która dla innych badaczy stanowiła jedynie margines ich zainteresowań. Kraj Klonowego Liścia nie mógł bowiem mierzyć się z siłą oddziaływania i atrakcyjnością, jaką oferowały naukowcom Stany Zjednoczone. Jednak Jubilatka, jako jedna z kilku...

jedna z kilku pionierów, zdołała doprowadzić do zintegrowania prężnej grupy polskich kanadystów – osób reprezentujących różne zainteresowania i pasje naukowe,
których łączy przekonanie o wadze badań podejmowanych w ramach tej młodej
dyscypliny. Jako członkini-założycielka i pierwsza prezes Polskiego Towarzystwa
Badań Kanadyjskich, Profesor Reczyńska zawsze reprezentowała podejście interdyscyplinarne, otwarte na różnorodne spojrzenia i metody badawcze. Dzięki temu
od roku 1998 środowisko polskich kanadystów jest jednym z najprężniej rozwijają-
cych się w Europie.
Jubilatka swoją karierę zawodową związała z Uniwersytetem Jagiellońskim,
gdzie ukończyła studia historyczne, obroniła doktorat, następnie uzyskała habilitację i profesurę. Była stypendystką m.in. Fundacji Kościuszkowskiej, Lanckorońskich,
Foreign Affairs and International Trade Canada oraz Multicultural Historical Society of Ontario. Pracę rozpoczęła w Instytucie Badań Polonijnych, a od 2001 roku
pozostaje kierownikiem Zakładu Kanady, ulokowanego początkowo w strukturze
Instytutu Studiów Regionalnych, a następnie Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=33325

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=33325