Drzazga

Cykl: Miętowa (tom 13)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Sophie

Drzazga to powieść poruszająca rzadki w polskiej literaturze problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka-nauczycielka, stojący biernie z boku ojciec, dwie córki i niesprawiedliwie rozdzielona matczyna miłość sprawiają, że dom, który mógłby być dobrym i przyjaznym miejscem, zamienia się w domowe piekło. Powieść pokazuje cierpienie obu dziewczynek. Chociaż na innych obszarach, każda z...

Powieść pokazuje cierpienie obu dziewczynek. Chociaż na innych obszarach, każda z nich przeżywa swoją traumę psychiczną. Nienawiść, jaka łączy siostry, wydaje się wieczna, a jednak autorka — bez ckliwych rozwiązań, bez nachalności i z szacunkiem dla stworzonych przez siebie postaci — wskazuje drogę wyjścia z tego błędnego koła.
Powieść stawia przed młodym czytelnikiem szereg pytań: Czy motywy usprawiedliwiają działanie? Na czym, poza zapewnieniem dzieciom opieki, polegają obowiązki rodzicielskie? Czy jest możliwe kochać dzieci jednakowo? Dlaczego tak często zdarza się, że rodzice wybierają jedno z dzieci i jakie są tego przyczyny? Czy warto walczyć o miłość rodzeństwa i czy jest ona ważniejsza niż relacje z rodzicami? Jak wychowywanie się w rodzinie, w której jedno z dzieci jest faworyzowane, rzutuje na późniejsze życie?
Główną bohaterką powieści nie jest córka odtrącona, niekochana, ale właśnie ta „lepsza”, co sprawia, że powieść odkrywa przed czytelnikiem zawiłości psychologii — subtelnie sączonej przemocy psychicznej, jakiej doświadcza ulubione dziecko. To właśnie „lepsza” córka musi zdecydować, czy odważy się na naruszenie układu między członkami jej rodziny i czy stać ją na zapłacenie ceny, jaką jest utrata miłości matki.
Autorka rozszerza świat powieściowej rzeczywistości o szereg skomplikowanych wątków pobocznych. Jest matka, której syn ucieka się do wyrafinowanej manipulacji. Cel jest akceptowalny, ale czy uświęca środki? Jest też wątek przemocy szkolnej. Autorka pokazuje mechanizmy społecznego wymierzania kary osobom faworyzowanym przez szkołę. Jest wątek braku lojalności dorosłych wobec dzieci — nadużywania władzy przez szkolnych pedagogów. Musimy z bólem się przyglądać, jak świat rani dzieci mniej kochane, którym odmówiono należnej im miłości.

źródło opisu: http://www.ewanowak.com/ksiazki/drzazga

źródło okładki: http://www.ewanowak.com/ksiazki/drzazga

| 2014-09-28

"Drzazga"... Zupełnie inna od swoich poprzedniczek z serii "miętowej"! Porusza problem dość nietypowy jak na literaturę. Niespotykany często w książkach, ale powszechny w życiu codziennym. Autorka właśnie poprzez tę książkę, nam to uświadamia.
A odpowiednio rozegrane zakończenie jest kwintesencją całej lektury ;)
Dziękuję, pani Nowak!

Powieść "Drzazga" Ewy Nowak dla mnie jest najlepsza z serii miętowej pokazuje temat trudny rodzinę samotną matkę, ojca alkoholika i dwie córki nie rozumiane.
Pierwsza córka Marta jest tą dobrą, lepszą dostaje nowe ciuchy, wszystko co chce matka ją kocha, a druga córka Jagna czuje się nie zrozumiana, odrzucona, naburmuszona i wredna, że matka nie kocha jej.
Matka faworyzuje Martę bardziej od tej drugiej córki moim zdaniem powinna traktować na równo swoje dzieci, żeby każda czuła się kochana, akceptowana przez swoich rodziców dostawała tyle samo miłości.
Dużo daje do przemyśleń, emocji ta powieść, niesie przekaz.
Poruszająca, ciekawa książka.

wiolagg66 | 2014-09-05

Nienawiść może zniszczyć wszystko...

Marta wiedzie poukładane życie,w szkole jest prymuską ,jednak w domu czeka ją znienawidzona siostra Jagna,która ciągle niszczy jej piękne życie...
Czy dziewczyny zgodzą się na zawieszenie broni?
Zobaczcie sami :)

shamankaah | 2013-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 08 września 2013

Na początku muszę zaznaczyć, że fanką książek Ewy Nowak to ja nie jestem, ale lubię powieści obyczajowe, wiec siłą rzeczy jej książki czasem wpadają mi w ręce. Nie zawsze decyduję się poświęcić im czas, ale tym razem „Drzazdze” dałam szansę. I niestety, jestem bardzo rozczarowana.

Główna bohaterka tej powieści to osóbka niemalże idealna- ukochane słoneczko mamusi, prymuska szkoły, ulubienica nauczycieli. Jej siostra to znów istne przeciwieństwo- traktuje szkołę jak hotel, uprzykrza matce życie na każdym kroku, nie liczy się z niczyimi uczuciami. Czy Marta zrobi coś, aby żyło się jej lepiej z siostrą? Czy ma na to w ogóle jakieś szanse? Czego się dowie na drodze do rozejmu, i kto będzie jej kładł kłody pod nogi?

Ogólny zarys powieści jest ciekawy- problem faworyzowania dzieci w rodzinie świeży i taki inny. Ale wykonanie- o Matko Boska! Język był tak potoczny, że zastawiałam się czy czytam powieść, czy sprawozdanie. Wiecznie działo się to samo- szkoła, zajęcia angielskiego,...

książek: 1965
Harii | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Zaczynając czytać myślałam, że główna bohaterka ma 8 lat. Co się okazało? Miała 15 lat. Zastanawiające.
Nie powiem, że książka mi się nie podobała. Była dobra. Ale niektóre rzeczy tak mnie wkurzały, że chętnie rzuciłabym nią o ścianę. Na szczęście końcówka, dosłownie 50 stron, uratowało moją opinię.

TINA1912 | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

"Drzazga" jest opowieścią o dwóch nastoletnich siostrach. Miłej, kochanej i uczynnej Marcie, którą mama kocha ponad życie, która nie ma przyjaciół oraz wrednej,złośliwej Jagnie z mnóstwem przyjaciół ale bez miłości mamy. Jagna stara się uprzykrzyć życie matce i siostrze, natomiast Marta usiłuje pomóc mamie jak tylko może. Najpierw krótko o minusach książki. Pani Nowak ukazała nam piękną opowieść jednak ze strasznie nierealnymi postaciami. Weźmy dwie główne bohaterki. Marta wydaje się być czysta jak łza bez najmniejszej wady. Natomiast Jagna to postać zupełnie odwrotna od cudownej Martusi; zła do szpiku kości bez ani jednej zalety.Sama Jagna dużo bardziej przypadła mi do gustu, choć książka pisana jest z perspektywy Marty.
Kolejnym minusem jest dziwny język gimnazjalistów, zupełnie bez bluźnierstw, ze słowami tak długimi, że plącze się język.
Teraz czas...

MałaPisareczka | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Zastanawiające jest, jak niewiele potrzeba, by dom rodzinny przypominał nam rodzaj więzienia. Nie potrzeba do tego ani ojca-alkoholika, ani matki-narkomanki. Wystarczy ta delikatna różnica między lubieniem dziecka a kochaniem go. Ewa Nowak w swojej kolejnej powieści ukazuje na kilku przykładach, jak niewielka jest dzieląca te dwa określenia linia.

Rodzice Marty rozwiedli się jakiś czas temu, przez co jest ona zmuszona mieszkać jedynie z mamą. Nie sprawia jej to żadnego problemu, ponieważ od najmłodszych lat była jej ukochanym dzieckiem. Przyjaźnią się, czego nie można powiedzieć o relacji między siostrzanej. Mianowicie, o ile Marta świetnie dogaduje się ze swoją rodzicielką, o tyle nienawidzi się z o rok starszą Jagną. Siostra przypomina w jej idealnie ułożonym świecie drzazgę w oku. Ale czy aby na pewno ona i jej mama nie są winne złośliwego zachowania Jagny?

Przyznam, iż podobnej książki dawno nie czytałam. Zaczynam w końcu dostrzegać zasadniczą różnicę pomiędzy powieściami...

Dominika | 2014-08-01

Książka ukazała mi sytuacje rodziny w której jedno z dzieci jest"lepsze" inaczej mówiąc faworyzowane.Jedna z dwóch córek matki nauczycielki, ma świetlne oceny, zachowanie jest idealna. Druga natomiast jest jej przeciwieństwem . Do szkoły chodzi z nudów lub przymusu , nie uczy się , jej zachowanie pozostawia wiele do życzenia.Według mnie spowodowane jest to tym, że matka dzieli córki na lepszą i gorszą. Rodzice kochają dzieci tak samo , jednak ta książka ukazuje coś zupełnie innego .Po tej ciekawej "lekturze" zadałam sobie kilka pytań np; Dlaczego rodzice w nie których sytuacjach ( takiej jak w książce) mówią jedno , a robią coś odwrotnego ?Polecam :)

Gustawsonek | 2014-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Już w połowie książki wiedziałam, że to moja najlepsza z pięciu przeczytanych książek "Serii Miętowej". Oryginalna, nie mówi o problemach miłosnych współczesnej młodzieży. Autorka wybrała [i mądrze!] temat rzadko przedstawiany, zawsze pokazywany inaczej.
Od początku wolałam Martę. Jagnę widziałam taką, jak ją przedstawiała Marta. Może mniej by mi się ta książka podobała, gdyby była pokazywana w punktu widzenia Jagny. Na ogół wole grzeczne postacie.
Oczywiście jakiś wątek miłosny w tle musiał być, dzięki temu książka nie była taka jednostajna. Cudowny koniec.

Paulina Kwiatkowska | 2012-12-01

,,Drzazga to powieść poruszająca rzadki w polskiej literaturze problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka-nauczycielka, stojący biernie z boku ojciec, dwie córki i niesprawiedliwie rozdzielona matczyna miłość sprawiają, że dom, który mógłby być dobrym i przyjaznym miejscem, zamienia się w domowe piekło."

Ewa Nowak to polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej) im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Mieszka na warszawskiej Białołęce. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest już niemal trzydzieści tytułów.

Głównymi bohaterkami książki stają się Marta i Jagna, dwie siostry, choć to ta pierwsza prowadzi narrację w książce. Dziewczyny bardzo się od siebie różnią pomimo tego, że są ze sobą tak blisko...