Cafe Plotka

literatura młodzieżowa
Akapit Press
2012-01-01
2012-01-01

18-sto letnia Ola to na pozór bardzo skromna i wrażliwa osoba w ostatnim momencie odsuwa od siebie Daniela , z którym miała przeżyć swój pierwszy raz... I tym sposobem zostaje sama a niedługo jej 18- ste urodziny na które nie może pójść sama. Organizuje casting w internecie na" chłopaka do wynajęcia na jeden wieczór". Po różnych propozycjach poznaje Romea.... Jednak ktoś postanawia , że plotką zrujnuje życie Oli.... Czy największy wróg może okazać się najlepszym przyjacielem? Tego dowiecie się w tej książce 😍

___________________________________________

Sięgając po tę książkę miałam nadzieje na poruszenie bardzo ważnej kwestii w dzisiejszych czasach a mianowicie plotka, hejt , pomówienia.
Niestety o tym co miało okazać się ważne w tej książce dowiedziałam się praktycznie na końcu. Mimo wszystko to okropne słowo PLOTKA dzisiaj jest bardzo aktywne . Znajdziecie w tej historii wątek miłosny ale szczerze ja się rozczarowałam ponieważ nic kompletnie nie wnioslo to w moje życie... Książka lekka w czytaniu a że ma tylko 149 stron można śmiało powiedzieć że na jedno popołudnie 🙈. Bardzo przewidywalna choć myślę , że zawarte w treści przepisy wykorzystam kiedyś w kuchni 😂

___________________________________________

Plotka to bardzo powszechne zjawisko w dzisiejszych czasach. Hejt natomiast spotyka nas każdego dnia . Świat zazdrości , nienawiści i pomówień ... Pomimo tego , że ja też się z tym spotkałam tutaj kilka razy wierzę jednak w ludzi i myślę że najlepiej jakby każdy zajął się własnym tyłkiem

według mnie jest świetna

według mnie jest świetna

Nieprzypadła do mojego gustu

Nieprzypadła do mojego gustu

1970

Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie słyszał w swoim życiu różnorodne plotki, a być może nawet sam je rozsiewał wśród znajomych. Co więcej - jestem przekonana, że większość z nas miała okazję poznać wielorakie historie na swój temat, które najczęściej zupełnie nie współgrały z rzeczywistością. Niestety plotki rozprzestrzeniają się szybciej niż choroby i bardzo ciężko jest je zatrzymać...

Ola, jak przystało na osobę wkraczającą w dorosłość, stara się zasmakować tego, co nieznajome i do tej pory nieznane, niekiedy przekraczając cienką granicę. Kiedy ląduje w łóżku z Danielem, udaje się jej opamiętać, ale jednak zadra w sercu chłopaka pozostaje, wszak po co dziewczyna dawała mu nadzieję na coś więcej, skoro w ostateczności wycofuje się? Kilka dni po tym incydencie Ola zauważa, że w szkole zaczynają krążyć o niej nieprzychylne plotki. Dziewczyna zastanawia się, kto może być ich autorem - zły i zawiedziony chłopak, koleżanka z klasy zazdrosna o Daniela, a może jeszcze ktoś inny? Opcji może być wiele, a kolejny powód do plotek ponownie pojawia się na horyzoncie, ponieważ Ola zaprasza znajomych do teatru na swoją osiemnastkę, gdzie pojawia się z przystojnym chłopakiem. Nikt jednak nie wie, w jakich okolicznościach poznała młodego i intrygującego mężczyznę...

Główna bohaterka budzi we mnie dość sprzeczne uczucia - sposób jej wypowiedzi i przemyśleń charakteryzuje się sporą dojrzałością, jednak zachowanie dziewczyny zupełnie zaburza pozytywne wrażenie, ponieważ Ola niekiedy wpada na pomysły, których powstydziłaby się dziesięciolatka... Uważam, że autorka tworząc tę historię, powinna wyjść ze skóry osoby dorosłej i wnieść dawkę infantylności w wypowiedzi głównej bohaterki, aby całość komponowała się w spójny sposób.

"Café Plotka" to moje kolejne spotkanie z twórczością Marty Fox, ponieważ pióro autorki znam chociażby ze wszystkich części "Agatona-Gagatona" oraz "Magdy.doc", "Czerwień raz jeszcze daje czerwień", "Izy Anoreczki", "Karoliny XL", "Karoliny XL zakochanej" czy "Nieba z widokiem na niebo". Jedne z książek zapadły w mojej pamięci, prezentując wzruszające i dające do myślenia historie, a z kolei niektóre powieści zupełnie nie poruszyły mnie. Zauważalne jest to, iż autorka stara się podążać za współczesnymi nastolatkami, będąc uważnym obserwatorem. Nie da się ukryć, że w aktualnej rzeczywistości prym wiodą nowinki technologiczne na czele z Internetem i telefonami komórkowymi, co wręcz zachęca do interesowania się życiem innych osób, a niekiedy nawet mieszania w ludzkich historiach, szczególnie w przypadku niezbyt lubianych znajomych, którzy mają lepiej niż my.

Historia Oli pokazuje, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a często ci, których nigdy nie traktowalibyśmy jako potencjalnych kandydatów na bliską osobę, mogą okazać się najlepszymi kompanami. Za to w wielu osobach tkwi mnóstwo obłudy i zawiści, dlatego należy jak najszybciej odcinać się od tego typu jednostek, aby nie zamieszały zanadto w naszym życiu. Poza tym - plotki są okropną zarazą, dlatego unikajmy ich jak ognia, czyli nie rozgadujmy niesprawdzonych informacji na temat innych ludzi, bo błyskawicznie możemy stać się ofiarami własnej głupoty.

Marta Fox nie jest mi obca- jej książki dobrze i szybko się czyta.
,,Cafe Plotka'' opowiada o problemie, który praktycznie każdego dotyka. Nawet jedna, z pozoru niegroźna plotka może wywołać niemały zamęt w czyimś życiu.
Bohaterka poza pracą nie ma wiele czasu ani ochoty na spotkania z przyjaciółmi, imprezy. Oprócz pracy jej wiernymi towarzyszami jest przyjaciółka Ania- dawny wróg, który okazał się wspaniałym człowiekiem- młodszy brat Ani- miły chłopiec, który z chęcią zje wszystko, co jest do zjedzenia- i Alex- chłopak, z którym doskonale się dogaduje, pomimo tego, że jest on gejem.
Jednak czy wśród całego zamętu, bohaterka znajdzie miejsce na miłość ?
Książkę kwalifikuję do kategorii tych ,,lekkich''- nie wymaga od nas wiele wysiłku czy domyślania się fabuły. Mimo to, przyjemnie się czyta a przepisy w niej zawarte może kiedyś wykorzystam w kuchni.

Marta Fox nie jest mi obca- jej książki dobrze i szybko się czyta.

Fajna, wciągająca. Czyta się jednym tchem.

Fajna, wciągająca. Czyta się jednym tchem.

„Cafe Plotka” jak sama nazwa wskazuję dotyczy plotki, która w XXI wieku bardzo łatwo może nas zniszczyć. W dzisiejszym świecie nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci. Internet ma swoje plusy i minusy jak wszystko.Odgrywa on w tych powieściach bardzo dużą rolę i nie jest ona pozytywna.
Ola to 17-letnia dziewczyna mieszkająca w Katowicach z mamą. Od dorosłości dzieli ją tydzień.
Jednak zanim to nastąpi będzie musiała zmierzyć się kilkoma problemami. Ola nie wyobraża sobie pójść na swoje urodziny samotnie. Postanawia więc odszukać wybranka przez Internet, który odegra rolę jej chłopaka. Tutaj zaczynają pojawiać się problemy…Dziewczyna przeprowadza mały casting. Poznaje tam dwóch na pozór sympatycznych mężczyzn. Pewniaka i Romea. Pierwszy z nich nie przypadł jej do gustu. Jednak Romeo był idealny! To właśnie on był jej towarzyszem na „imprezie jej życia”. Ola bardzo się z nim związała, ale spokojnie…pozostali w przyjacielskich stosunkach. Dzień później dziewczyna stała się obiektem Cyber przemocy. Ktoś szydzi z niej w sieci. Ola wraz z przyjaciółmi próbuje rozwiązać tą sprawę. Wtedy zaczyna dostrzegać jak bardzo ważna w życiu jest przyjaźń. Kto okazał się jej prześladowcą? Tego już nie mogę zdradzić. Sami poszukajcie odpowiedzi.

Ola to 17-letnia dziewczyna mieszkająca w Katowicach z...

Marta Fox intryguje od pierwszej linijki tekstu. Robi to, co potrafi najlepiej - zachęca i nie wyzwala ze swoich sideł.
Przyznaję, że książkę przeczytałam w nie więcej niż 3 godziny. Lekka i niezobowiązująca historia, która szybko mną zawładnęła. Tekst w nieskomplikowany sposób dotyka problemy nurtujące nastolatków i przedstawia losy dziewczyny być może nie tak odległe od naszych. Prostota przekazu sprawia, że "czujemy" historię Oli, co chwali się każdej dobrej książce.

Chyba każdy choć raz w życiu miał do czynienia z plotkami na swój temat. Dlaczego ludzie rozpuszczają fałszywe informacje dotyczące innej osoby? Być może z zazdrości, nudów albo dla zemsty. Powodów jest mnóstwo. Niektórzy nawet nie wiedzą jak bardzo krzywdzą innego człowieka wymyślając plotki, lecz nie zmienia to faktu, że jest to okrutne. Jednak najgorzej jest wtedy, kiedy w grę wchodzi też internet, gdzie niektóre rzeczy potrafią rozprzestrzenić się z prędkością światła. Właśnie ten temat porusza w swojej książce Mara Fox.

Ola, główna bohaterka książki, niedługo skończy osiemnaście lat. Z tej okazji zamierza wyprawić imprezę, którą wszyscy będą długo pamiętać. Jednak jest pewien problem - Ola nie ma chłopaka, z którym pokazałaby się na swojej osiemnastce. Jej chłopak Daniel, zerwał z nią przed imprezą z pewnego powodu. Dziewczyna postanawia więc zamieścić ogłoszenie w internecie. Kiedy uzyskuje parę odpowiedzi zaczyna się casting na chłopaka. Jednak z decyzji dziewczyny wynikają same kłopoty. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy na jej telefon zaczynają przychodzić SMS-y o tajemniczej treści. Po osiemnastce jej zdjęcia pojawiają się w internecie, a ktoś sprytnie montuje filmiki, które zamieszcza na YouTube doprawione jej numerem telefonu. Kto stoi za tymi świństwami? Podejrzanych może być wiele.

Tutaj mnie pani Marta Fox zawiodła. Wcześniej czytałam jej książkę "Coraz mniej milczenia", która mnie na prawdę urzekła. Z tą jest wręcz przeciwnie. Nie oznacza to, że jest całkiem beznadziejna, bo jednak mi coś uświadomiła, a niekiedy zabawne dialogi przyprawiały o wybuchy śmiechu. Po raz kolejny przekonałam się jaki wpływ mają na nas plotka i internet. Ci ,których uważamy za wrogów nie zawsze muszą być tacy źli. Na koniec wniosek: Nie warto wysilać się po to, by wszystkim się przypodobać. Nie da się zadowolić wszystkich. Nie ważne co się zrobi, ludziom zawsze coś nie będzie pasować.

To co mnie zawiodło to styl pisania i ten "młodzieżowy" język, który niekiedy po prostu się autorce nie udał. Czasami czytając któryś z dialogów to tak, jakbym słyszała mnie i moją przyjaciółkę, ale większość to jakaś totalna pomyłka. Momentami miałam ochotę cisnąć książką w kąt, kiedy powtarzało się słowo "bynajmniej". No ludzie ile można?

Jeszcze bardziej wkurzająca była bohaterka, która zachowywała się nie jak osiemnastolatka, ale rozpieszczona trzynastolatka, której jedynym celem jest zaszpanowanie przed znajomymi. Nawet jeśli uważała coś za bezsensowne i głupie robiła to bo "liczy się tylko szpan".* I wreszcie to co najbardziej mnie rozłożyło na łopatki - musiała za wszelką cenę pojawić się na imprezie z chłopakiem, bo samej to wstyd. No i co, że nie ma chłopaka? To nie bal maturalny, że trzeba mieć partnera (chyba, że pójdzie się samemu).

Książkę oceniam 5/10, pomimo tego, że nie przypadła mi do gustu, jednak większą uwagę zwróciłam na przekaz jaki za sobą niesie. Myślę, że ta pozycja zasługuje na uwagę choćby przez to, że porusza problemy nastolatków. Ponadto pokazuje, że pełnoletność nie zawsze oznacza dorosłość.

• Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Cafe Plotka