Noble House - t. 1

Okładka książki Noble House - t. 1 James Clavell
Okładka książki Noble House - t. 1
James Clavell Wydawnictwo: Univ-Comp Cykl: Saga Azjatycka (tom 5) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Saga Azjatycka (tom 5)
Noble House
Univ-Comp
1994-01-01
1994-01-01
noble house

OK, ale dla mnie najsłabsza z serii.

OK, ale dla mnie najsłabsza z serii.

Kolejne monumentalne dzieło Clavella. Słuchałam przez ponad 40 godzin! Mam wrażenie, że w przypadku takich grubych książek lepiej jest czytać samemu, bo przy słuchaniu można się czasem zamyślić. Polecam gorąco całą serię.

Super jak każda z sagi azjatyckiej.

Super jak każda z sagi azjatyckiej.

Najmniej mnie wciagnela z calej serii azjatyckiej

Najmniej mnie wciagnela z calej serii azjatyckiej

Niesamowita opowieść!
Nigdy nie przypuszczałem, że książka potrafi trzymać w napięciu przez ponad 1000 stron! Fantastyczny język (i przekład),wartkość akcji, dobrze zaznaczeni bohaterowie, umysłowe zagadki, wprowadzenie w kręgi dyplomatów, biznesmenów i zwykłych ludzi Dalekiego Wschodu...
Kurczę, naprawdę nie wiem czego chcieć więcej przy takiej książce? Żeby była krótsza? Nie, ona i tak nie rozwiązała wszystkich zagadek.

Niesamowita opowieść!

,,Noble House '' to piąta część Sagi Azjatyckiej, Jamesa Clavella.

Pajęcza sieć intryg utkana przez autora, robi wrażenie. Mamy tu też dużo ciekawostek, Japonia jest wielokulturowym i mającym bardzo barwne zwyczaje krajem i choćby dlatego warto się zapoznać z książkami Clavella.
Lektura dosyć obszerna, także odsluchiwałem ją nie spiesząc się przez ostatni tydzień, hm mając na uwadze i inne audiobooki....
Wspaniała przygoda, także polecam♥️♥️♥️

,,Noble House '' to piąta część Sagi Azjatyckiej, Jamesa Clavella.

Akcja "Noble house" ma miejsce w Hongkongu lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, czyli lekko ponad sto lat od wydarzeń opisanych w Tai-panie. Postacie z pierwszej powieści są wciąż żywe w pamięci bohaterów. Obserwujemy też, jako rodzaj smaczku, mechanizmy powstawania legend; przekształcania się, wraz z upływem czasu, pamięci o rzeczywistych wydarzeniach

Jeśli idzie o fabułę to, można by rzec, dostajemy drugi raz to samo, tylko bardziej. Noble house znów w tarapatach, znów ma szansę na biznesowy dopalacz, Tai-pan znów jest pierwszorzędnym cwaniakiem, znów mamy wątki romansowe, półświatek, geopolitykę, znów siły natury mają ostatnie słowo do powiedzenia. Formalnie jest to w zasadzie kalka, tyle że wszystko jest bardziej zawiłe, postaci jest o wiele więcej, poszczególne wątki o wiele bogatsze, a sama powieść sporo obszerniejsza.

Z literackiego punktu widzenia to bezdyskusyjna pierwsza klasa. Wszystkie intrygi są świetnie przemyślane, doskonale ze sobą współgrają, każda postać swoista, logicznie umocowana, jej postępowanie umotywowane. Językowo również bez zarzutu. Klasyczna narracja z różnymi półcieniami, naturalnymi dialogami.

W warstwie przekazu można pewnie odnaleźć wiele mniejszych i większych wątków. Uwikłanie jednostki w darwinowskiej zupie społecznej, kondycja człowieka, znaczenie przypadku, potęga przyrody i nikłość człowieka na jej tle i pewnie jeszcze parę innych rzeczy, które mi w tej chwili nie przychodzą do głowy.

Wysłuchałem w jak zwykle świetnej interpretacji Filipa Kosiora.

10/10

Jeśli idzie o...

bardzo podobała mi się poprzednia część czyli " Tai Pan", tu jakby czegoś zabrakło, bardziej współczesna, dużo polityki, mniej egzotyki, ale też dobrze się czytało i szkoda, że dalszego ciągu powieści o rodzie Struanów nie ma

Szampan, uczta, giełda, koniak, szampan, uczta, wyścigi, szampan..

Tak można z grubsza zarysować wydarzenia w książce. Cała reszta tj. szpiedzy, KGB, po raz kolejny przewijający się potomkowie Anjin San'a, to tylko drugorzędne wątki.

Książkę można pominąć bez uczucia nadmiernej straty.

Szampan, uczta, giełda, koniak, szampan, uczta, wyścigi, szampan..

Książkę można pominąć bez uczucia nadmiernej straty.

Genialna! Obawiałem się po przeczytaniu innych opinii, ale na szczęście niepotrzebnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historyczne
  • Saga Azjatycka