Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu

Okładka książki Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu
Neil Daniels Wydawnictwo: Anakonda Seria: Gwiazdy sceny biografia, autobiografia, pamiętnik
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Gwiazdy sceny
Tytuł oryginału:
Metallica. The Early Years and Rise of Metal
Wydawnictwo:
Anakonda
Data wydania:
2012-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-28
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363885021
Tłumacz:
Anna Czyżewska
Tagi:
Metallica thrash metal ikona legenda
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
116 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
434
141

Na półkach: ,

Skłamałbym pisząc, że odkąd pamiętam byłem fanem zespołu. Coś tam znałem, coś tam słyszałem, ale pierwsze ciężkie dźwięki brzmiały inaczej. Na szczęście, przekonałem się do zespołu na M dość szybko. M. była zawsze, przynajmniej takie miałem odczucie. Poznawałem zespół, który miał już ugruntowaną pozycję na scenie, a jej legendarny status powodował, że właśnie dlatego podchodziłem nieco jak pies do jeża - kilku takich legend nie trawię lub co najwyżej są mi obojętne.
Koncept książki dotyczy właśnie początków, czy też może pierwszych kilku lat funkcjonowania zespołu. Jak reagowano na ukazywanie się kolejnych płyt - to uważam za najciekawsze. Wszak, jak już wspomniałem, muzyka ta była dla mnie od zawsze, i choć trafiała do mnie, to do czasu nie rozumiałem zachwytów nad przełomem, ale też i później (i teraz) trudno mi sobie wyobrazić tę różnicę, jaką robiły Master of Puppets czy Kill 'em All.
Nieco przybliża tę kwestię omawiana pozycja. Pozycja jednak niezadowalająca i - przynajmniej mnie - niesatysfakcjonująca. Czemu?
Mam wrażenie, że mimo wszystko traktuje te wczesne lata dość pobieżnie - może nie te najwcześniejsze, genezis samego zespołu, ale już później, okres w którym M. zyskiwała coraz lepszy status nie tylko w metalu. To raz.
Dwa - zbyt częste powtórzenia. Autor co jakiś czas przypomina, kto był największą inspiracją dla małego Duńczyka i jego wyższego kolegi z Kaliforni. Czytanie n-ty raz, że to Diamond Head, Motorhead i inne zespoły może wskazywać na pewien pośpiech w pisaniu lub/i pewną dozę niechlujności przy pisaniu i redagowaniu. Nie są to jedyne powtórzenia, ale najczęstsze. Mnie to w pewnym momencie nawet zaczęło irytować.
Irytuje również trzeci aspekt - autor stara się niemiłosiernie wszystko szufladkować. Tutaj thrash, tutaj speed, tutaj speedo-thrash... Z ostatnim przykładem może trochę przesadziłem, ale ogólnie Autorowi dość ciężko pozbyć się nadmiernego kategoryzowania.
Z punktem trzecim wiąże się punkt czwarty - stosunek Autora do zespołu i jego muzyki. Często odnosiłem wrażenie, że jest niekiedy aż nazbyt bałwochwalczy; tyczy się to przede wszystkim opisów kolejnych utworów z pierwszych czterech płyt. Poza tym nadmierne epatowanie epitetami typu: legendarny, kultowy, Wielka Czwórka itp. itd. Uznaję, że to mało profesjonalne, powielające obiegowe opinie schematy zbyt często używane w dziennikarstwie muzycznym (moim zdaniem St. Anger nie jest fatalną płytą! choć najlepszą też nie). Trzymanie pewnego dystansu wpłynęło by lepiej na jakość tekstu, przynajmniej w moim odczuciu.
Niemniej jednak, cieszę się, że przeczytałem tę książkę i wróciłem do czasów, kiedy to właśnie ten zespół był Tym Zespołem, w sumie: dalej jest, choć musi tolerować i inne. No ale to, co najlepsze w M., to właśnie Te Cztery Płyty, tutaj się zgadzam w stu procentach.
Książka dobra na sam początek poznawania historii czterech kolesi z Kalifornii (i Danii), jeśli ktoś miał w ręce inne książki o M., to potraktuje pewnie tę pozycję raczej w ramach ciekawostki (zdjęcia!).

Skłamałbym pisząc, że odkąd pamiętam byłem fanem zespołu. Coś tam znałem, coś tam słyszałem, ale pierwsze ciężkie dźwięki brzmiały inaczej. Na szczęście, przekonałem się do zespołu na M dość szybko. M. była zawsze, przynajmniej takie miałem odczucie. Poznawałem zespół, który miał już ugruntowaną pozycję na scenie, a jej legendarny status powodował, że właśnie dlatego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    163
  • Posiadam
    102
  • Chcę przeczytać
    97
  • Ulubione
    8
  • Teraz czytam
    7
  • Muzyka
    5
  • Biografie
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Muzyczne
    3
  • 2013
    2

Cytaty

Więcej
Neil Daniels Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także