Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu

Tłumaczenie: Anna Czyżewska
Seria: Gwiazdy sceny
Wydawnictwo: Anakonda
Metallica. The Early Years and Rise of Metal
Metallica, thrash metal, ikona, legenda
Rever

Jedyna taka książka, opisująca olbrzymi wpływ pierwszych czterech albumów zespołu Metallica na międzynarodową scenę thrash metalu. Książka ta przedstawia narodziny i wzrost znaczenia dzisiejszego muzycznego monstrum o nazwie Metallica. Łączy ten zespół i amerykańską scenę metalową ze słynnym ruchem „New Wave of British Heavy Metal” i jego inicjatorami, jak Black Sabbath i Judas...

Książka ta przedstawia narodziny i wzrost znaczenia dzisiejszego muzycznego monstrum o nazwie Metallica. Łączy ten zespół i amerykańską scenę metalową ze słynnym ruchem „New Wave of British Heavy Metal” i jego inicjatorami, jak Black Sabbath i Judas Priest.

Wczesny sukces Metalliki zbudowany został na bazie mocnych i energetycznych występów scenicznych i fantastycznych gitarowych riffach thrash metalowych. Grupa stała się szybko największym amerykańskim zespołem metalowym na świecie, a jej dziedzictwo w postaci albumów „Kill 'Em All”, „Ride The Lightning”, „Master of Puppets” i „... And Justice For All” żyje wśród fanów do dziś. Amerykański thrash metal wyprodukował cztery główne zespoły – Metallica, Slayer, Megadeth i Anthrax, które są obecnie nazywane Wielką Czwórką, ale oczywiście król może być tylko jeden i z pewnością tytuł ten należy się właśnie Metallice. Ta książka to historia początków niezwykłego globalnego sukcesu zespołu wraz z wieloma pamiątkami i wspomnieniami z wczesnych lat zespołu. Zawiera wywiady z ludźmi, którzy na własne oczy widzieli pierwsze koncerty i byli świadkami narodzin mega gwiazdy.

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana thrash metalu!thrash metalu!

źródło opisu: http://www.empik.com/metallica-wczesne-lata-i-rozk...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/metallica-wczesne-lata-i-rozk...»

denudatio_pulpae | 2019-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

"Jedyna taka książka, opisująca olbrzymi wpływ pierwszych czterech albumów zespołu Metallica na międzynarodową scenę trash metalu".

Neil Daniels miał jasno postawiony cel - nikogo nie wkurzyć. W jaki sposób próbował tego dokonać? Pod przykrywką rozpracowywania początków trash metalu po prostu pominął kwestię tych bardziej kontrowersyjnych, późniejszych płyt. Doczekały się one jedynie krótkich, neutralnych i zupełnie nic nie wnoszących komentarzy.

Jeżeli liczycie na jakieś dobre, szczegółowe i ciekawe opracowanie - nie tym razem. Wszystko już było, a "przegląd twórczości amerykańskiego trash metalu" to jakaś kpina. Anthrax został opisany w mniej niż dziesięciu zdaniach!

Poza tym autor sprzedaje nam takie ciekawostki jak:
"Zespół wydał też kolekcję nagrań wideo pamięci zmarłego basisty, zatytułowaną Cliff 'Em All. Było to nawiązanie do klasycznego debiutu Metalliki Kill 'Em All".

Dzięki stary, bez tej informacji nikt by na to nie wpadł!

Muskberry | 2018-04-15
Na półkach: Przeczytane, Biografia
Przeczytana: marzec 2018

Trzeba oddać autorowi, że przytoczył wiele faktów, które ciężko znaleźć samemu na własną rękę. Język jest prosty i przejrzysty, niska ocena jednak wynika z tłumaczenia polskiego. Jest ono chaotyczne, zawiera wiele literówek i nawet błędów w nazwach albumów (gdzie nawet na jednej stronie może się zdarzyć, że album jest zapisany poprawnie a na dole strony źle [sic!]). Obstawiam jednak w ciemno, że w oryginale biografia zawierała mniej błędów. Sama forma też jest dziwna, autor skupił się tylko na pierwszych czterech albumach, i choć widnieje to w tytule, to ciężko mi było uwierzyć, że o późniejszych albumach są zaledwie wzmianki. Ciekawym rozwiązaniem jest końcówka książki, gdzie autor umieścił "przegląd twórczości amerykańskiego thrash metalu". Boli jednak fakt, że o takich zespołach jak Anthrax widnieje pół zapisanej strony. Dla kogoś kto uwielbia tą muzykę jest to śmieszne, bo są to informacje z wikipedii, dla kogoś kto muzyki tej nie zna jest to bezsensowne, bo opis ten nie...

Guitarrman | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

ciekawy zbiór, aczkolwiek bez rewelacji. Oparta w głównej mierze na dobrze i powszechnie znanych źródłach

MiyuDarkenwoods | 2016-01-17

zdecydowanie za krótko, czemu tylko kilka lat a nie całokształt twoprczości, nie mogę tego wybaczyć temu autorowi

petanorech | 2015-07-09

Najlepszy czas dla thrash metalu to lata 81-90. Autor książki oczywiście skupił się na Metallice - symbolu tego gatunku muzycznego (dla niektórych :P). Niestety każdy rozdział wygląda tak samo - nagrywamy płytę, ruszamy w trasę (wypisana główna setlista), opinie prasy, opis poszczególnych utworów i następny rozdział. Jest wiele książek o Metallice - ta nie jest najgorsza, ale do najlepszych również się nie zalicza.

| 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Stosunkowo krótka,ale intensywna i bogata biografia jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego thrashmetalowego zespołu wszech czasów. Opowiada o samych początkach i rozwoju Metallicy, o tym jak ich muzyka wpłynęła na resztę świata. Myślę, że każdy fan metalu powinien zapoznać się z tą historią.

Pawel Juszczak | 2015-01-08
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Naprawdę szkoda czasu na tę pozycję. Totalna katastrofa. Jedna gwiazdka za fajne zdjęcie i twardą okładkę.
To po prostu zbiór ciekawostek? zebranych z internetu. Przeciętnemu fanowi napisanie tej książki zajęłoby max. 2 dni.

Leszczu | 2014-12-25

Skłamałbym pisząc, że odkąd pamiętam byłem fanem zespołu. Coś tam znałem, coś tam słyszałem, ale pierwsze ciężkie dźwięki brzmiały inaczej. Na szczęście, przekonałem się do zespołu na M dość szybko. M. była zawsze, przynajmniej takie miałem odczucie. Poznawałem zespół, który miał już ugruntowaną pozycję na scenie, a jej legendarny status powodował, że właśnie dlatego podchodziłem nieco jak pies do jeża - kilku takich legend nie trawię lub co najwyżej są mi obojętne.
Koncept książki dotyczy właśnie początków, czy też może pierwszych kilku lat funkcjonowania zespołu. Jak reagowano na ukazywanie się kolejnych płyt - to uważam za najciekawsze. Wszak, jak już wspomniałem, muzyka ta była dla mnie od zawsze, i choć trafiała do mnie, to do czasu nie rozumiałem zachwytów nad przełomem, ale też i później (i teraz) trudno mi sobie wyobrazić tę różnicę, jaką robiły Master of Puppets czy Kill 'em All.
Nieco przybliża tę kwestię omawiana pozycja. Pozycja jednak niezadowalająca i - przynajmniej...

Bartek | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Opis wczesnych lat powstawania zespołu Metallica (zespołu, który wielbię ponad wszystkie inne) znałem już z biografii basisty Cliffa Burtona, jednakże w tej książce historia opisana jest z punktu widzenia fana, nie członka zespołu. Analiza utworów pierwszych trzech płyt zespołu jest uboższa niż we wcześniej wspomnianej biografii Cliffa, jednakże tutaj autor rozwinął wczesne lata aż do czwartej płyty, której analiza mnie zainteresowała i zachwyciła.
Nie zabrakło anegdotek z tras, a także masy inspiracji, pojedynczych utworów, albumów i zespołów, które miały realny wpływ na to, co Metallica grała i gra do teraz. Nie obyło się bez lamentu na późniejsze płyty (zwłaszcza St. Anger i Lulu), jednakże to cztery pierwsze wydawnictwa są gwoździem programu.
Polecam każdemu fanowi zespołu! Bang That Head That Doesn't Bang \m/

Goszka | 2014-10-31

Na dobrą sprawę to, co wyszło spod pióra Neila Danielsa to opis rozkwitu metalu o którym mowa w tytule. Każdy chyba raz w życiu słyszał o tym zespole. Potęga metalu, sławna na cały świat Metallica - uznana za króla Wielkiej Czwórki.

Autor miał okazję poznać Metallicę od podstaw, co stanowi duży plus przy pisaniu takiej książki. Pełno w niej anegdot z życia Ulricha, Hetfielda, Hammetta i Burtona. Dla mnie wiele z tych informacji było nowością. Dostałam też szczegółowy opis każdej płyty, piosenek znajdujących się na nich oraz inspiracji, dzięki którym powstały. Przede wszystkim jednak autor skupił się na wpływie tego wybitnego zespołu heavymetalowego na rozwój muzyki. Fanów na pewno nie trzeba zachęcać!