Sztokholmskie ABC

6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8320712823
literatura faktu
Nifelinord

Zarys historii Szwecji oraz opis gospodarki, mentalności i życia codziennego Szwedów.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nifelinord | 2012-11-17
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2012 rok

Po książkę można sięgnąć jako po 'dłuższy reportaż o Szwecji', nie zaś 'coś w rodzaju przewodnika', wtedy nie będziemy rozczarowani i wiele wyniesiemy z lektury (informacji praktycznych prawie brak, prowincje - włącznie z Północą, której poświęcono osobny rozdział - opisane bardzo skrótowo). Polecam pasjonatom i tym, którzy mają już za sobą więcej bardziej ogólnych pozycji o krajach skandynawskich i chcą poznać szczegóły, które inni autorzy rzadko przytaczają - Fonkowicz nie przejmuje się szczególnie tym, że czytelnicy są raczej laikami, którzy prawdopodobnie nigdy Szwecji nie widzieli (obywatele PRL...), faszerując ich datami, nazwiskami, liczbami i szczegółami technicznymi. Wiele uwagi poświęca polityce i prognozom na przyszłość (oczywiście z perspektywy 1988 roku, co też trzeba mieć na uwadze). W części historycznej, bardzo krótkiej, ale treściwej, jest na ogół dość obiektywny.
Książka bardzo przydatna w porządkowaniu wiedzy o kraju, zwłaszcza o jego systemie administracyjnym i...