Helimadoe
literatura piękna

""Helimadoe" to sentymentalny exodus pisarza, chwila zanurzenia się w świecie chłopięcych radości i niepokojów wywołanych przybliżaniem się do tajemnicy życia. Chwila zachłyśnięcia się atmosferą czasów, które odeszły na zawsze. Mechanizm asocjacji najprostszych, takich jak wzruszenie oraz elegijna zaduma nad przemijaniem czasu, został wprawiony w ruch. Wystarczył powiew wiatru nad rzeką,...

Wystarczył powiew wiatru nad rzeką, światło słońca załamujące się w szuwarach, smutna melodia okaryny w wiejskiej ciszy przedwieczoru, by ożyło miasteczko Stare Hrady. Potoczył się po bruku powozik doktora ekscentryka, poruszyła się w podcieniach na rynku figurka trzynastoletniego chłopca z pomarańczą w ręku, z sercem bijącym niespokojnie i bolesnym, choć przyjemnym, zamętem w głowie. Ożyła przeszłość tym bardziej odległa, że choć datowana pierwszym dziesięcioleciem XX wieku, głęboko tkwiąca w klimacie dziewiętnastowiecznym - w spowolnionym rytmie odmierzania czasu, w obyczajach oraz mentalności małego miasteczka, w określonym typie marzeń oraz szalonych buntów romantycznej Dory, w konwencji gestów i słów.

"Helimadoe" czyta się jak powieść, w której liryczna spowiedź autora wypełnia przestrzeń odnalezionego nagle świata Arkadii, nie tak znowu wyidealizowanego, by nie było w nim miejsca i na cierpienie, i na tragedie, ale przebrzmiałe, odległe, opromienione blaskiem poezji."

Edward Madany

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nickela | 2016-09-08

„Helimadoe” jest liryczną powieścią psychologiczną, której akcja rozgrywa się w retrospekcji. Główny bohater Emil, pełniący rolę narratora, opowiada o swoim dojrzewaniu, o otoczeniu, w jakim dorastał oraz o swojej platonicznej miłości. Jego historia jest tematem przewodnim, nie jest jednak jedynym wątkiem powieści. Havlicek w sposób wyrazisty poruszył również problem gorzkiego losu kobiet w ograniczonym społeczeństwie drobnomieszczańskim, pokazał przywary klasy średniej oraz zobrazował zwyczaje obowiązujące na prowincji Czech w pierwszych latach naszego stulecia.

Autor stworzył w swoim utworze bardzo romantyczny nastrój. Barwnie opisał piękno przyrody i różnorodność pogody w kolejnych porach roku, starannie unaocznił sentymentalny charakter bohatera.

Wszystkie postacie i zagadnienia zostały przedstawione w sposób opisowy i bardzo szczegółowy. Dla mnie trochę za bardzo.

Beata | 2014-01-13
Przeczytana: 2013 rok

Sam początek trąci mychą, ale później jest tylko coraz lepiej. Słodko-kwaśny smak wspomnień i teraźniejszości. Siostry pozostaną w mej pamięci na długo.