Helimadoe

Helimadoe
1978-01-01
1959-01-01
Helena Głuszczyńska-Dębska
Czechy literatura czeska Czechosłowacja dzieciństwo młodość prowincja melancholia lata 20. chłopiec doktor dorastanie odmienność inny mężczyzna bunt

Okładka książki Opowiadania pisarzy czeskich XX w. Karel Čapek, Jan Drda, Ladislav Fuks, Jaroslav Hašek, Jaroslav Havlicek, Bohumil Hrabal, Ivan Olbracht, Ota Pavel, Václav Řezáč, Vladislav Vančura, Jiří Weil, Richard Weiner
Opowiadania pi... Karel Čapek, Jan Dr...

Życie wsi czeskiej na początku XX wieku,opisy zbyt szczegółowe i nazbyt rozbudowane przez to i zanudzające. Okres dojrzewanie chłopca, jego rozterki i przeżywane emocje wkomponowane w życie wiejskiej rodziny.Całość nazbyt rozciągła i nazbyt liryczna jak dla współczesnego czytelnika, trzeba wykazać sporo cierpliwości aby dobrnąć do końca.

„Helimadoe” jest liryczną powieścią psychologiczną, której akcja rozgrywa się w retrospekcji. Główny bohater Emil, pełniący rolę narratora, opowiada o swoim dojrzewaniu, o otoczeniu, w jakim dorastał oraz o swojej platonicznej miłości. Jego historia jest tematem przewodnim, nie jest jednak jedynym wątkiem powieści. Havlicek w sposób wyrazisty poruszył również problem gorzkiego losu kobiet w ograniczonym społeczeństwie drobnomieszczańskim, pokazał przywary klasy średniej oraz zobrazował zwyczaje obowiązujące na prowincji Czech w pierwszych latach naszego stulecia.

Autor stworzył w swoim utworze bardzo romantyczny nastrój. Barwnie opisał piękno przyrody i różnorodność pogody w kolejnych porach roku, starannie unaocznił sentymentalny charakter bohatera.

Wszystkie postacie i zagadnienia zostały przedstawione w sposób opisowy i bardzo szczegółowy. Dla mnie trochę za bardzo.

Sam początek trąci mychą, ale później jest tylko coraz lepiej. Słodko-kwaśny smak wspomnień i teraźniejszości. Siostry pozostaną w mej pamięci na długo.

• Literatura czeska/słowacka
  • Literatura czeska