Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Fajny sezon

Tłumaczenie: Piotr Godlewski
Wydawnictwo: Twój Styl
Prima sezóna
83-7163-178-2
literatura czeska, Smiřický

Škvorecký Josef uważa "Fajny sezon" za najlepszy ze swoich utworów. Jego bohater, porte parole autora, Danny Smiřický, znany jest już Czytelnikowi polskiemu z powieści "Tchórze". Niezręczny dojrzewający Cassanova jest postacią łączącą tu zabawne przepojone głębokim liryzmem epizody z życia prowincjonalnego miasteczka Kostelec. Komizm tych opowieści opiera się na nieoczekiwanym pojawianiu się...

Komizm tych opowieści opiera się na nieoczekiwanym pojawianiu się sytuacji nie do rozwiązania, które wyobraźnia pisarza doprowadza do granic absurdu.
W 1994r. według tej książki nakręcono pięcioodcinkowy serial telewizyjny - wyświetlany także w Polsce.

Łukasz Witt | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 marca 2017

Popełniłem podstawowy błąd, że nie przeczytałem tej książki w wieku nastoletnim, zapewne byłbym mniej krytyczny i przyznał jej najwyższą możliwą ocenę będąc zauroczonym nieśmiałą seksualnością.
Akcja osadzona jest w czasie wojny w protektoracie Czech i Moraw, lecz daleko tutaj do czarnych scenariuszy, wręcz jesteśmy świadkami sielanki, poza nielicznymi niepokojącymi momentami.
Bohaterowie są jeszcze niedojrzali, więc fabuła nie porywa. Jesteśmy świadkami niekończących się prób zbliżenia głównego bohatera do jakiejkolwiek swojej rówieśniczki i wynikających z nich komicznych nieporozumień - fatalizm postaci.

Za plus można uznać styl pisania, jest przyjemnie lekki, a jednocześnie ze swadą, przez co zostajemy zachęceni do pozostania przy opowiadanej historii. Również napomknięcie o poezji, która potrafi przeobrazić złoczyńcę w dobrą osobę, za pomocą swojej siły, wprawiło mnie w dobry nastrój. Nie zdołałem również znaleźć żadnego akapitu, strony, który dyskredytowałby tę książkę -...

ledzwarta | 2017-05-21

Taka tam. Fajna książka o dorastaniu.

Oczywiście, czytelnik przyzwyczajony do poziomu Haska, Hrabala i Kundery może się nieco zdziwić. No ale z drugiej strony, to oczywiste, że w literaturze czeskiej zdarzają się książki dobre, ale nie wybitne.

mikolajp | 2018-02-12
drops | 2016-05-08