Neviditelný
Integra

Mało znana książka czeskiego pisarza Jaroslava Havlicka opowiadająca o perypetiach, o ile można tak nazwać tę historię, Piotra Szwajcara w domu Hajnów.
Książka ma bardzo rozbudowane podłoże psychologiczne, Piotr chłodno ocenia swoje otoczenie, a w raz z szybkością akcji dowiadujemy się jaki naprawdę jest główny bohater. Mocna i ciężka rzecz, ale za to jaka ciekawa!

Wstęp: Witold Nawrocki

Matko jedyna przenajświętsza.
Główny bohater jest obrzydliwą osobą. Tak paskudnego charakteru już dawno nie widziałam w literaturze.
"Niewidzialny" opowiada historię niejakiego Piotra Szwajcara - chemika, który świadomie wżenił się w rodzinę Hajnów tylko po to, by w przyszłości odziedziczyć fabrykę mydła. Tuż po ślubie okazuje się, że Szwajcar znalazł się w nieciekawej sytuacji - nie dość, że u Hajnów odnotowane były przypadki choroby psychicznej, to jeszcze jeden z tych "przypadków" mieszka na strychu domu teścia bohatera. Gorzej być nie może? A skąd. To dopiero początek spirali problemów Szwajcara.
Atmosfera gęstnieje z rozdziału na rozdział. Jako czytelniczka nigdy nie byłam do końca pewna, co mnie czeka na następnej stronie - autor miał niesamowicie bujną wyobraźnię, oj, miał.
Czytałam to z rosnącym niesmakiem, nie wynikał on jednak z budowy powieści czy też ogromu ciężkostrawnych scen. Niesmak mój był związany z postawą głównego bohatera i jego poczynaniami.
Gdybym miała...

Beata | 2014-01-13
Przeczytana: kwiecień 2013

Przeczytałam ponad pół roku temu. Dziś jeszcze myślę z przerażeniem o Piotrze Szwajcarze i życiu, które zgotował sobie i innym. Mistrzostwo stylu, Havlicek zagęszcza dramat z karty na kartę.

Agnieszka Kosowska | 2011-06-17

Choć książkę przeczytałam ponad miesiąc temu to do tej pory na samo jej wspomnienie dalej mam dreszcze.

Damian Psycore | 2012-05-21

Podobała mi się. Książkę czyta się w duchocie, będąc coraz bardziej przytłoczonym przez okrucieństwa.

m_marple | 2016-10-21
nickela | 2016-06-23